Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tazminat davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-06-2011, 17:32   #1
Konuk

Varsayılan tazminat davası

merhaba.aslında benim durumum çok karışık.ama ben kısa yazacağım.sizlerinde zamanınızı çalmamak için.ben 3 yıllık evliyim.ve 3 yıldır eşim ve eşimin ailesinden psikolojik şiddet görüyorum.boşanma davamız sürüyor.savcılıklara yaptığım suç duyurularıda soruşturma aşamasında.ama yaşadıklarıma karşın tanıklarım var.bana düğünüme yakın başladılar psikolojik şiddete.ama artık son nokta oldu.eşim tarafından darp edildim.ailesi istedi diye.bana yaptıklarına karşı eşime ve eşimin ailesine manevi tazminat açmak istiyorum ama kafam karışıyor 2 konuda.
1.yaşamış olduklarım çok ağır hakaretler var.hatta ve hatta adımı kötü kadına çıkartmaya kalkıştılar.beceremediler.suçu eşim üzerine aldı.ben 4 yıl önceside dahil olmak üzere o kişilere manevi tazminat açmak istiyorum.ama aradan 4 yıl kadar da zaman geçti.ve benim boşanma davam devam ediyor.daha henüz yeni boşanma davası açtım.bu 4 yıl önceside olan mevzu için zamanaşımı olur mu?
2.ben şuanda çocuğumla birlikte baba evine sığındım.ancak durumumuz kötüye gitmektedir.eşim bsns ve çocuğumuza hiçbirşekilde destek olmuyor.açmak istediğim tazminat tutarı 100.000 ama bunun harcını ödeyecek durumum yok.ama yaptıkları yanlarına kar kalsın istemiyorum.bu harç tutarını ödeyemeceğim diye bunlara tazminat davası açamayacakmıyım.
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 17-06-2011, 18:34   #2
Levent Cirit

Manevi tazminat davalarında zamanaşımı kural olarak 1 yıldır. Ancak manevi tazminata neden olan eylem aynı zamanda suç oluşturuyor ise bu durumda daha uzun olan ceza zamanaşımı uygulanır.
Olayınızda ceza zamanaşımı uygulanması koşullarının oluşup oluşmadığını belirlemek için bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızı öneririm. Avukat tutacak ekonomik durumunuz yok ise bulunduğunuz yer Baro'suna başvurarak hukuki yardım talep edebilirsiniz.
Fakirliğinizi belgelemeniz halinde harçsız olarak dava açmanız da mümkündür. Bu hususta da hukuki yardım almanızı öneririm.
Old 18-06-2011, 10:19   #3
Konuk

merhaba cevabınız için çok teşekkür ederim.peki,ceza zamanaşımı süresi 10 yılmıdır.ve bu harç tutarları için sanırım hakimler çok zor kabul ediyorlarmış.fakirlik belgesi bu harç tutarları için yeterli olur mu peki?başka belgede isterler mi hakimlerimiz.mal müdürlüklerindende birşeyim olmadığımı tespit ettirebilirim.ama kaymakamlıklardan yardım alamıyorum.her ne kadar boşanma davamız devam etsede ve eşim bize bakmasada,eşimin sigortasından yararlandığım için yardım vermiyorlar.ama şuanda eşim ve ailesi yüzünden çok mağdurum.yaptıklarıda yanlarına kar kalsın istemiyorum.biraz tazminat ödesinler ki başkasınıında canını yakmasınlar istiyorum.
Old 21-06-2011, 10:47   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Her suç için zamanaşımı farklıdır ve bunu bir avukat ile doğrudan değerlendirmek uygun olur.

2-Manevi tazminat davası açarken adli yardım istekli olarak dava açmak gerekir.Evrak olarak yoksulluk belgelsini koymak başlangıç için yeterlidir.

Hakim daha sonra mali ve sosyal durumunuz için araştırma yapacaktır.

Doğrudan avukat desteği almanızı,mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi