Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ticari kredi-ACİL

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-12-2008, 16:09   #1
tahsindemirtas

Varsayılan ticari kredi-ACİL

herhangi bir bankadan kredi çekebilmek veya kefil olabilmek için herhangi bir yaş sınırı söz konusumudur? eğer böyle bir yaş sınırı mevcutsa o yaş sınırı üstünde olan kişi sağlık raporu vb bir belgeyle bu işlemleri yapabilirmi acil bir konu şimdiden teşekkür ederim.
Old 13-12-2008, 17:03   #2
Av. Aykut Toklu

Yaş sınırının üzerinde biri derken yaşca epey ilerlemiş birinin kredi çekebilmesi veya kefaletinden mi bahsediyorsunuz?

ben herhangi bir yaş sınırı duymadım yada herhangi bir yerde rastlamadım ama sonucta kisi olmanın getirdigi medeni kanundan kaynaklanan bazı şartlar ve yine kredi cekebilmek icin belli şartların var olması gerekiyor

mesela belki yaşı kücük ama üzerine kayıtlı taşınmazları olan ve bu taşınmazlardan kira geliri olan biri dogrudan yada vasi veya velisi aracılıgı ile kredi cekebilir ama kefalet konusundan emin degilim

yada emekli ama çok yaşlı bir vatandasta emekli maası güvencesi ile kredi cekebilir yada kefil olabilir

bunlar yalnızca olasılıklar bilgim yok ama olabilir diye yazdım bilen meslektaslar vardır mutlaka yazacaklardır acıkcası ben de merak ettim konuyu

konuyu tam olarak biraz daha ayrıntılı yazarsanız sanırım ben yada diger arkadaslar daha ayrıntılı olarak yardımcı olabiliriz...
Old 13-12-2008, 17:55   #3
tahsindemirtas

detaylı bilgi vermek gerekirse;82 yaşında bir kişi üzerine kayıtlı bir taşınmaz var ve taşınmazını ipotek göstererek ticari kredi çeken bir şirkete kefil olabilir mi? söz konusu kişi temyiz kudretini yitirmiş değil fakat bir bankanın kredi şartlarında azami 70 yaşında olması gerekir gibi bir şart okumuştum kafamı karıştıran bu şartı banka kendisimi koyuyor ve neye göre koyuyor.70 yaş üstünde ama doktor rapru olsada kredi çekmesi mümkün değilmi bu yönde bir madde varmı yürürlükteki kanunlarda? Veyahut kredide böyle şart var ise kefilliktede bu şart kıyas yoluyla söz konusu olurmu? diyeceksinizki bankaya neden sormuyosunuz cevabı şöyle; müvekkilim kefil oluyor evini ipotek göstererek borçlu ödemiyor borcu banka kefile ihtar çekiyor benim amacım ise söz konusu kefilliği iptal edebilmek...
Old 13-12-2008, 19:10   #4
gurhankoc

Kredi verip vermemek bankanın takdiridir. Yaşı ilerlemiş olduğu için kredi verilmesini engelleyen, kişilerin ekonomik özgürlüğünü yaşı sebebiyle kısıtlayan bir yasa hükmü hatırlamıyorum, olacağını da zannetmiyorum.
Kaldı ki yaşı ilerlemiş birine kredi verirken banka alacağını teminat altına alır veya sigorta yapılmasını zorunlu tutar. Sizin olayınızda da teminat almış zaten. Sözleşmenin imzalandığı sırada müvekkilinizin temyiz kudretini haiz olmadığını isapatlayabilirseniz durum değişir ancak bahsettiğiniz kişi için -olayın farklı yönleri yoksa- ben umutsuzum.
Old 15-12-2008, 17:26   #5
tahsindemirtas

peki tapuda öyle bir sınırlama yokmu ipotek gösterirken dikkat edilmesi gereken?
Old 15-12-2008, 19:49   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Bilindiği üzere borçlandırıcı işlemler bakımından tam ehliyetli olmak gerekir. Bu itibarla kredi talep eden şahsın yaşı itibariyle akli melekelerinin yerinde olup olmadığının ispatlanmasını talep etmek, bankanın basiretli tacir olması icabıdır.

Tapudaki işlemlerde yaşlı kimselerden istenen heyet raporu da bu temeldedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi