Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Ust Uste kac Defa Mehil Verilebilir?

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-01-2007, 17:07   #1
Aziz Kurtuluş

Varsayılan Ust Uste kac Defa Mehil Verilebilir?

Adliyeler, T.C.vatandaşlarının kendi aralarında anlaşamadıkları konularda, haksızlığa uğradığına inanan kişinin, hakkını istemek için, devletimizin, anayasasında belirtilen hak arama kurumu olarak tanımlanmış Mahkemelere müracaat etmesiyle başlayan bir süreç olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Çünkü yasalar vardır, birey olarak bu ülke topraklarında bir arada yaşayan insanlarımızın her birinin kendi kurallarını uygulaması gibi bir hakkımız yoktur.

Bu forumlarda soru sorulmaması gerekiyor, bunun bilincindeyim. Çoğumuz ülkemizdeki adaletin geç işlediğinden şikayetçiyizdir. Ancak Hakim makamında oturan kişinin gerek yasalarda yazdığı şekilde, gerekse vicdanıyla doğru bir karar verme aşamasında, bilgi ve belgelere ihtiyacı bulunmaktadır. Bunu sağlamak içinde yapılan her savunmaya karşılık karşı tarafa bir mehil süresi vermekedir. İşte adalet bu olup, herkes adaletli bir şekilde adil yargılanma hakkını kullanabilmektedir. Birey olarak bizlere düşen bu mehil sürecini iyi değerlendirip, doğru ve kabul edilebilir belgeyi huzura getirmektir.

Adalet herkese hakkı olanı veriyor, ancak mehil konusunda bir sınırlama olması gerektiğine inanıyorum. Üst üste 5 mehil verilen davacı taraf, istenen belgeleri sunamıyor ise (yine soru gibi görünsede), ne yapılmalıdır, hukukta bunun bir sınırı, tahammül noktası varmıdır,.İnternet aramalarında hukukçu olmadığımdan dolayı, aylardır bir kaynak bulamadım
Saygılarımla,
Old 16-01-2007, 18:37   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Aziz Kurtuluş,

Sorunuzu hukuk usulü açısından yanıtlamaya çalışayım;
Alıntı:
Adalet herkese hakkı olanı veriyor, ancak mehil konusunda bir sınırlama olması gerektiğine inanıyorum. Üst üste 5 mehil verilen davacı taraf, istenen belgeleri sunamıyor ise (yine soru gibi görünsede), ne yapılmalıdır, hukukta bunun bir sınırı, tahammül noktası varmıdır
Evet, hukukta bunun bir sınırı vardır. Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu, Onbirinci Fasıl,Birinci Kısımda, "Müddetler" düzenlenmiştir. Buna göre HUMK m.163'te;

Alıntı:
Madde 163 - Kanunun tayin ettiği müddetler katidir. Bu müddetlerde yapılması lazım olan muamele yapılmazsa o hak sakıt olur. Hakim tayin ettiği müddetin kati olduğuna da karar verebilir. Aksi takdirde tayin olunan müddeti geçirmiş olan taraf yenisini istiyebilir. Bu suretle verilecek müddet katidir. Bir
daha verilemez.
Bu madde dahilinde şunu belirtelim;
Kanunun tayin ettiği süreler kural olarak zaten kesindir.(Örneğin temyiz süresi,cevap süresi)
Hakimin tayin ettiği sürelere gelince; hakim sürenin kesin olduğunu açıkça belirtmemişse, bu süreyi geçiren taraf yeniden süre verilmesini talep edebilir. Bu talep üzerine verilen ikinci süre, kesin olduğu bildirilmemiş olsa dahi KESİNDİR; yeniden süre verilemez. Ancak uygulamada her zaman bu şekilde olmamaktadır.Sanırım sizin serzenişiniz de bu yönde.
Bu düzenleme dahilinde ayrıca belirtmek gerekir ki,-Yargıtay'ın da yerleşik içtihatlarına göre- kesin süre verilen durumlarda hakim tarafından, tarafa, kesin süreye ilişkin ihtarat yapılması gerekmektedir.Aksi takdirde kesin mehil, sonuçlarını doğurmaz.

Bu konuda gidebileceğiniz en kolay yol belki de, yukarıdaki maddeden hareketle hakime/mahkemeye durumu hatırlatmak olabilir. Çünkü çoğu zaman iş yoğunluğundan dolayı,hakim/hakimler tarafından, o dosyada ilgili konu ile ilgili kaç kere mehil verildiği takip edilemeyebilir,gözden kaçabilir.
Saygılarımla.
Old 16-01-2007, 21:35   #3
Aziz Kurtuluş

Sayın Av.Duygu Işık Poyraz,

Öncelikle cevabı yanıtınıza çok teşekkür ederim, oldukça aydınlandım.Bahsettiğiniz üzere ilgili madde üzerine geogle da bir araştırma yaptım, ilginçtir yine bu siteye ait bir sayfaya rastladım.

Hukukçu olmamak elbette zor, Hukukçular bu işin tahsilini yapmışlar, diploma sahibi konunun uzmanı kişiler.

Davalı olarak yargılandığım bir mahkemede, Dava açılış dilekçelerindeki 2 önemli konunun evraklarını şahsım ve Mahkeme başkanlığınca istenmesine karşılık ( 25 aydır)sunamayan, ayrıca üst üste 3 mehilin karşılığı olan evrakları sunamayan, ayrıca, mehil istedikleri başka bir konuda istenen evrakı beklendiği gibi sunamayan Davacı vekili makamına karşı , müdafii Vekilim olmadan, hukuki ve farçça olduğunu sandığım terimleri bilmediğim halde, sade bir vatandaş olmadan mücadelemi veriyorum. İşte bu nedenle üst üste mehilin bir sınırı varmıdır şeklinde bir forum açtım
Adalete, Savcı ve Hakimlere güveniyorum,

Bunu başaracağım

Saygılarımla,

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi