Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yurtdışı icra takibi ve haciz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2009, 21:51   #1
obaykan

Varsayılan yurtdışı icra takibi ve haciz

Daha önce açılan böyle konu başlıkları gördüm fakat genel anlamda nafaka alacağı üzerine konuşulmuş o sebeple yeni bir konu başlığı açma gereği duydum.

Olay şu şekilde müvekkilim ukrayna vatandaşı varlıklı birine 300.000YTL veriyor ve karşılığında imzalı şirket kaşeli borçlu olduğuna dair bir yazı alıyor.Bunu icraya koymak istiyor.Borçlu ukrayna vatandaşı ve ukrayna da varlıklı biri fakat türkiyede ne bir ikametgahı ne de bir malvarlığı var.Ukraynaya giderek orada bu işi koşturmak istemiyor ve türkiyeden icrayla ilgili prosedürlerin takip edilmesini istiyor.Şimdi sormak istediğim olay şu :

Farzedelim icra takibini yaptım ve ödeme emrini rusçaya çevirtip ukraynadaki adresine yolladım.Bu süreçte nelerle karşılaşabilirim?

Olaki tebligat gitti ve 7 günlük sürede itiraz etmedi) takip kesinleşti,ukrayna bu icra takibini tanır mı?Tanıtmak için ne yapmalı?

Farzedelim tanıttım ve haciz yapmak istiyorum,burdaki icra dairesinden haciz talimat alarak kiev icra dairesine götürsem bana bu ne demezler mi)

Beni bilgilendiricek meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler
Old 06-01-2009, 15:57   #2
avturker

Merhabalar,
Daha önce bu tarz bir senet müvekkilim tarafından getirildi, icra takibi yapılacaktı ancak biraz araştırdım ve tebligatı yapıp takibi kesinleştirsek bile yurt dışında haciz işlemi yapamayacağımızı öğrendim o arada müvekkil vazgeçti zaten ve konu öyle kaldı.
Benim bildiğim bu kadar, ama emin değilim yanlışsa lütfen düzeltin.
Old 06-01-2009, 16:11   #3
Gemici

Sayın obaykan,

Ukrayna’da cebri icra yapabilmenizin koşullarından birisi, Türkye’den alacağınız mahkeme kararının tanınması ve tenfizidir. Ancak Temyiz ve tanıma işleminden sonra Ukrayna’da icra yoluna başvurabilirsiniz.

Bu işlemlere başlamadan önce bilinmesi gereken konu, Ukrayna ve Türkiye’nin devletlerarası bir tanıma ve tenfiz anlaşmasına imza atmış olup olmamaları veya iki devlet arasında Tanıma – Tenfiz ve İcra konusunda karşılıklı bir anlaşmanın bulunup bulunmadığı konusu olacak.

Ayrıca Ukrayna’nın 29.11.2001 tarih ve 2860-III nolu yabancı ülke mahkeme kararlarının tanınması ve tenfizi kanununun, Türkçe veya İnglizce metnine ulaşabilip ulaşamıyacağınızı araştırın. Belirttiğim yasa yabancı ülke kararlarının tanıma ve tenfizini, kararın kesinleşmiş olması ve icra edilebilinir ibaresinin bulunması koşuluna bağlıyor. koşuyor.

Ukrayna’da icra işlemleri devletin icra dairesi üzerinden yürütülüyor. Bunun yanında bir de icra işlerini yürüten özel icra büroları var. Bana öyle geliyor ki, müvekkiliniz için, işin en kolay yönü alacağını bu türden bir icar bürosu üzerinden tehsil etmeye çalışmak veya alacağı böyle bir büroya satmak olacak.

Birde Türkiye’deki Ukrayna temsilciliklerinden bu konuda bilgi almaya çalışın.

Saygılarımla
Old 06-01-2009, 16:27   #4
obaykan

Sayın gemici verdiğiniz cevap açısından çok teşekkür ederim,Aşağıda taraf devletlerin yaptığı anlaşmayı buldum sanırım bu bana yardımcı olacaktır.Saygılarımla...

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE UKRAYNA
ARASINDA HUKUKÎ KONULARDA
ADLÎ YARDIMLAŞMA VE İŞBİRLİĞİ
ANLAŞMASI
BÖLÜM V
HUKUKÎ KONULARDAKİ KARARLARIN TANINMASI VE TENFİZİ

Madde 35
Hukukî Konulara İlişkin Kararlar ile Tazminata İlişkin Cezaî Konularda
Verilmiş Kararların Tanınması ve Tenfizi

1. Âkit Taraflardan her biri, diğer Âkit Taraf ülkesinde verilmiş aşağıdaki kararları, işbu Anlaşmada öngörülen hükümler altında tanıyacak ve tenfiz edecektir.
a) Hukukî konulara ilişkin adlî kararlar,
b) Tazminata ilişkin olarak cezaî konularda verilmiş kararlar.
2. Âkit Taraflarca sadece işbu Anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra verilen kesinleşmiş adlî kararlar tanınacak ve tenfiz edilecektir.

Madde 36
Kararların Tanınması ve Tenfizi Şartları

İşbu Anlaşmanın 35 inci maddesinde belirtilen kararlar, aşağıdaki şartları haiz olmaları halinde diğer Âkit Tarafın ülkesinde tanınır ve tenfiz edilir :
a) Karar, verildiği Âkit Tarafın kanunlarına göre kesinleşmiş ve icra edilebilir olmalıdır;
b) Kararın verildiği Âkit Tarafın kanunlarına göre, davalı taraf, üsulüne uygun surette mahkemeye davet edilmiş olmalıdır,
c) Davanın tarafları iddia ve savunma hakkından mahrum edilmemiş ve usulüne uygun olarak mahkemeye çağrılmış bulunmalı ve kendilerine iddialarını ileri sürme ve savunmaya imkânsızlıkları halinde temsil edilebilme fırsatı verilmiş olmalıdır,
d) Kararın tanınmasının ve tenfizinin talep edildiği Âkit Tarafın ülkesinde aynı konuda ve aynı taraflar arasında, daha önceden verilip kesinleşmiş bir mahkeme kararı mevcut bulunmamalıdır.
e) Kararın tanınmasının ve tenfizinin talep edildiği Âkit Tarafın yargı organlarında açılmış aynı taraflara, aynı sebeplere ve aynı konuya dayanan bir dava mevcut bulunmamalıdır.
f) Karar, tanınması ve tenfizi talep edilen Âkit Tarafın kamu düzeni ve temel hukuk ilkelerine uygunluk arzetmelidir.
Madde 37
Kararların Tenfizi Taleplerinin İncelenmesi

1. Kararların tenfizi taleplerinin incelenmesinde, tenfizin talep edildiği Âkit Taraf mahkemeleri yetkili olacak ve talep, söz konusu mahkemelere doğrudan yapılacaktır.
2. Talep için gerekli görülen unsurlar, tenfizin yapılacağı Âkit Tarafın hukukuna göre belirlenecektir.
3. Tenfiz talebine aşağıdaki belgeler eklenir :
a) Kararın mahkemece tasdik edilmiş bir örneği, karar metninde bir açıklık mevcut değilse, kararın kesinleşmiş olduğunu tevsik eden bir belge ile icra kuvvetini haiz olduğuna dair bir şerh,
b) Yargılamaya katılmayan davalı veya davalı temsilcisinin en az bir defa süresi içinde ve usulüne uygun bir şekilde mahkemeye çağrıldığını tevsik eden bir belge,
c) Bu maddenin 3 üncü fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde gösterilen belgelerin onaylı tercümeleri,
4. Mahkemenin tenfiz talebinin konusu ile ilgili olarak tereddüt etmesi durumunda, kararın tenfizi için başvuruda bulunan kişiden açıklama isteyebileceği gibi aleyhine talepte bulunan borçlu hakkında da araştırma yapabilir. Ve temin edilmesi mümkün olduğu takdirde, kararı veren mahkemeden ilave belgeler isteyebilir.
Madde 38
Tanıma ve Tenfiz Usulü

1. Kararların tanınması ve tenfizine ilişkin usule, tanıma ve tenfizin talep edildiği Âkit Tarafın mevzuatı uygulanır.
2. İşbu Anlaşmanın uygulanmasında, tanıma ve tenfizin talep edildiği makam, davanın aslı ile bağlı olup, sadece bu Anlaşmada öngörülen şartların yerine getirilip getirilmediğini inceler.
Old 13-12-2010, 00:36   #5
BURCUKK

Sevgili Meslektaşlarım,
yaptığım araştırmalara rağmen hala cevabını bulamadığım bir sorunumu paylaşmak istiyorum. Müvekkil firma Türkmenistan'da faaliyet gösteren bir şirketten ,alacağına ilişkin bir senet almış,bunu ilamsız takip yolu ile tahsil etmek istiyor. Siz değerli meslektaşlarımın verdiği bilgiler ile tebligatı nasıl yapacağımı öğrendim. Ancak haciz işleminin nasıl gerçekleştirileceği sorusuna hala bir cevap bulabilmiş değilim. buna ek olarak, takip başlatmadan önce mahkemeden ihtiyati haciz kararı almam ve sonrasında bu karara dayanarak Türkmenistan Mahkemelerinde tanıma ve tenfiz kararı almam etkili olur mu?Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi