Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Karma Bir Bosanma

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-04-2003, 17:19   #1
KraliceFFM

Mesaj Karma Bir Bosanma

Böyle bir siteyin bulundugu icin cok memnun kaldim, umarim banada fikir yolunda yardimci olabilirsiniz...

Kendim almanyada dogmus büyümüs bir genc kizim, Ocak 1999 aile zoru ile evlendim yasim 17'di, iki üc hafta türkiyede kaldim yani evlilik yasantimiz o kadar sürdü, ben almanyaya geri döndüm tabiki onsuz...

2000 senesinin agustos ayinda yine ailem bana gerekce göstererek getirmemi istedi ve bende aile birlesme yoluyla onu almanyaya getirdim, o zamandan beri kendisi almanyada bulunuyor ama bizim evlilik hayatimiz yok, yani beraber yasamiyoruz, yani onunla beraber yasamak istemiyorum ve istemedimde, kendisinin su an nerde kaldigini bilmiyorum, ne telefonnumarasi nede adresi var bende, oysa benim su an tek istegim bosanmak...

Size sorum nasil bosanabilirim yani hangi yol kolay olur, bana yardimci olursaniz cok sevinirim...

Saygilarimla
Old 14-04-2003, 23:56   #2
normhukuk

Geçmiş olsun
Kocanızda Almanyada ise Alman mahkemelerine başvurabilir veAlman kanunlarına göre boşanma kararı alabilirsiniz ve bu ilamı türk mahkemelerinde açılacak bir tanıma davası ile Türkiyede de geçerli kılabilir ve nüfusa işletebilirsiniz. Bu durumda alman kanunları ne diyor onu bilmek gerekir.
boşanma davası davacı kanunşi ikametgahında açılır. Türkiyede ikameti olmayanlar ise nen son ikamet ettiği yerde veya nüfüsa bağlı olduğu yerde dava açar. Ancak davanın ilerleye bilmesi için borçluya en başta bir tebligat (dava dilekçesinin tebliği) yapılması gerekir. Yoksa dava ilerlemez. Tebligat yapıldıktan sonra ise davalı hiç duruşmaya gelmese ve hiç cevap vermese bile dava devam eder ve davalının yokluğunda yargılama biter. Uzun süreden beri uzak kalmış olmanız, birleşmemeniz vs. evlilik birliğini temelden sarsan hususlar tanık ve diğer delillerle ispatlandığı takdirde hakim zaten boşanmaya karar verir. Adresi olmayan kişi için ilk önce (rastgele) bir tebligat yalılır bu tebligat bila tebliğ geri döndükten sonra gazete ilanıyla tebligatın yapılmasına karar verilmesini hakimden isteyebilirsiniz. Gazete ilanıyla tebligat yapıldıktan sonra, davanın tebligatı yapılmış sayılır ve daha sonraki işlemlere geçilir. Siz en iyisi türkiyede bir avukata vresimli vekalet ile nüfüsa bağlı olduğunuz yerde boşanma davası açın, almanyadaki adresini biliyorsan oraya tebligat gönderin veya türkiyede tebligatı alabilecek annesi, babası, kardeşi varsa onlara tebligat gönderin ve onlar bu tebligatı postacıdan alırlarsa o zaman kocaya tebligat yapılmış sayılır. Dava yürür. İkametgah için itiraz olmazsa heryerde boşanma davası açılabilir. Yani davalı davanın açıldığı yer konusunda bir itirazı olmazsa her yerde dava açılabilir ve dava neticelendirilebilir. Bu karışık iştir avukatsız olmayacağından bir avukat aracılığıyla davanızı açın. Evlenme kişiyi reşit kılacağından annebabanızın velayetine gerek olmaksızın kendi adınıza vekalet verebilir ve dava açabilirsiniz.
Old 15-04-2003, 15:05   #3
KraliceFFM

Cevabiniz icin cok cok tesekür ederim, yani simdi ben bosanma nedenini sorarlarsa zorla evlilik yapdigimi ve aslen bu evliligi hic bir zaman istemedigimi ve hic bir zaman evlilik hayati yasamadigimi söylersem ve bunun icinde sahitler bulursam daha kisa bir süre icinde bosanirim dimi?

Simdiden cevabinizi dört gözle bekliyorum

Tesekürler Saygilarimla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi