Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kiralayanın mecurdan baca geçirmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2009, 10:29   #1
hakkaniyet_

Varsayılan kiralayanın mecurdan baca geçirmesi

[FONT='Segoe UI','sans-serif']
Herkese iyi çalışmalar. Avukatlık bürosu olarak kiraladığım taşınmaz 6 katlı bir apartmanın zemin katında bulunmaktadır. Hemen bitişiğinde yine kiralayana ait olan ve şu an, ileride lokanta (pideci) olarak kullanılması için gerekli tadilat ve inşaatın yapıldığı boş bir dükkân mevcut. Büroyu kiralamadan önce, kiralayan büroyu gösterirken, bürodan ileride lokantası için baca geçirmek zorunda olduğunu söyledi ve ben de bunu büroyu kullanmaya başladıktan sonra kesinlikle kabul edemeyeceğimi, büroda yapacağı bir düzenleme varsa kullanmaya başlamadan önce yapmasını söyledim. Kiralayan daha sonra bacayı geçirmek için bir başka yol keşfettiğini, büroda bir bölme ya da düzenleme yapmaya gerek kalmadığını söylemişti. Ve bu mevzu bu şekilde kaldı. Bunun ardından 01.06.2009' da, 1 yıllık sözleşme ile büroyu kiraladım. Aradan geçen 3 aydan sonra kiralayan bacayı havalandırmaya ulaştırmak için lokantasının bitişiğindeki dükkân sahibinden izin alamamış. Bunun üzerine, bacayı havalandırmaya ulaştırmak için başka ihtimalinin kalmadığını ve bir hafta sonu büronun duvarını delip, bacayı bürodan geçirerek havalandırmaya ulaşmak zorunda olduğunu söylüyor. Ben de kabul etmiyorum bu isteğini. Kiralayan bu isteğinde haklı olabilir mi olayları en başından düşünürsek? Saygılarımla,[/font]
Old 03-09-2009, 11:50   #2
Nebahat Ülker

Merhabalar.Anlatımınıza göre bağımsız bölümde yapılmak istenen iş ile ilgili olarak Kat Mülkiyetii Kanunu 24.maddesi hükmüne uygun hareket edilmiş midir?
Old 03-09-2009, 13:57   #3
hakkaniyet_

KMK 24'E uygun bir durum sözkonusu,zira kütükte işyeri olarak kayıtlı bağımsız bölüm.
Old 04-09-2009, 11:45   #4
echokosmos

Olumsuz KMK.=624 ve eki 5711..e uygunlugu varmıdır..??

Merhaba..:sevgili meslektaşım,sorunu okudum,benim kanaatime göre,geçiremez.(gerekçe=kiraya veren ile kiralayan akti bitinceye kadar,bu işlemi yapamaz.)ancak sen büronuzu boşaltıp,aktinizi fesih edince mal sahibi bu tadilatını yapabilir...(lokanta olarak mülk tapu kütügüne kayıtlı ise)..kolay gelsin..saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi