Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

öğrenci ve avukat stajı dönemi kıdeme dahil olur mu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-08-2009, 17:13   #1
avukatkenan

Varsayılan öğrenci ve avukat stajı dönemi kıdeme dahil olur mu

herkese merhaba..Hukuk fakültesini uzatmalı olarak bitirdim. 5. yılımda sadece sınavlara girmeye gittiğim için yaşadığım şehirde bir avukatın yanında yaklaşık üç yıl önce çalışmaya başladım. Bir yıllık staj dönemimi de yanında çalıştığım avukatın kıdemi yetmediği için resmiyette bir başka avukat yanında gözükmesine rağmen fiili olarak sürekli aynı yerde çalıştım. Staj sonrasında çalıştığım büroya ortak oldum ancak bilineceği üzere resmiyette birşey yoktu. İki ay sonrasında ise aslında ortaklığım sona erdirildi yani resmiyette işten çıkarıldım. Haklı olarak tazminat davası açmayı düşünüyorum. Ancak bazı tereddütlerim var. Öğrenci olduğum dönemdeki çalışmamdan kaynaklanan alacaklarımı alabilirmiyim ve stajerken yapmış olduğum çalışmalar alacağım tazminata dahil olur mu. Tüm adliye ve hakimler ve baro çalıştığımı biliyor. Stajıma bir zarar verir mi. Malum stajerken çalışmak yasak.Olaya duygusal baktığım için hukuki bilgimin çok faydasını alamıyorum sanırım..yardımcı olursanız sevinirim..
Old 07-08-2009, 14:37   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın avukatkenan;
Avukatlık stajı yapılırken stajla bağdaşmayan bir başka işte çalışılamaz. Zaten siz de stajınızı avukat yanında geçirmişsiniz. Stajın hukuk bürosunda geçen döneminde, yanında çalışılan avukat, stajyeri çalıştırmakta, stajın gereği olması gereken "öğretme" ve "mesleğe adapte etme" fonksiyonları ise ikinci planda kalmaktadır. Esasen stajyer avukat, staj yaptığı büroya bir katma değer kazandırmaktadır ve sigorta priminin de ödenmesi gerekir. Öğrenci olduğunuz dönemdeki mevcut çalışmalarınız sigorta kapsamında olmakla birlikte, stajyerken sigorta kapsamına dahil olup olmadığı noktası tartışılmaktadır. Konuya ilişkin sitemizde daha önce bir başlık açılmıştı. İncelemenizi öneririm. Saygılarımla..

http://www.turkhukuksitesi.com/newre...reply&p=288636
Old 27-08-2009, 10:00   #3
avukatkenan

Öncelikle sayın Engin ilginize teşekkür ederim. Ancak sorum çok anlaşılır değil zira ben resmiyette yanında stajer olarak gözüktüğüm avukata değil fiilen ve kesintisiz olarak yanında çalıştığım avukata dava açmak istiyorum. Sanırım şimdi daha net oldu şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için iyi çalışmalar..
Old 02-09-2009, 14:36   #4
avukatkenan

Alıntı:
Yazan avukatkenan
Öncelikle sayın Engin ilginize teşekkür ederim. Ancak sorum çok anlaşılır değil zira ben resmiyette yanında stajer olarak gözüktüğüm avukata değil fiilen ve kesintisiz olarak yanında çalıştığım avukata dava açmak istiyorum. Sanırım şimdi daha net oldu şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için iyi çalışmalar..

sorum mu çok zor yoksa sayın meslektaşlarım dava açmak istediğim kişi de avukat olduğu için mi bu kadar duyarsızlar anlamadım..unutmayın ki ben de bir avukatım ve meslektaşınızım
Old 02-09-2009, 14:59   #5
Av. Engin EKİCİ

Sayın avukatkenan;
Meslektaşlarımızın konuya duyarsız olduğunu düşünmeyin. İvedilikle birçok meslektaşımızdan sitede yöneltilen sorulara cevaplar geliyor ancak zaman zaman dikkatten kaçan sorular da olmuyor değil. Bir avukata dava açacak olmanızla, sorunuzun cevaplanmaması arasında bağ kurmayın zira Türk Hukuk Sitesi, kim haklı olursa olsun destek vermekte sakınca görmez ( bu sözlerimle site mübaşiri gibi hareket ettiğim düşünülebilir ama bir üye olarak siteyi sahiplenmiş durumdayım )ve de üstelik gayriyasal yönlendirmelerin hariç soruyu soran haklıymış yahut haksızmış şeklinde bir niyet okuma içine girmeksizin sitede bilgi paylaşımı yapılır. Fiilen ve kesintisiz olarak yanında çalışmış olduğunuz avukata dava açmanızda herhangi bir sakınca yok. Çünkü yanında çalıştığınıza ve stajyer olarak bulunmadığınıza göre, çalışma olgusunu ispat etmeniz halinde davanın lehinize sonuçlanmaması için hiçbir sebep yok.
Old 02-09-2009, 15:05   #6
avukatkenan

Sayın AV.Engin ilginize tekrar teşekkürü borç bilmekle birlikte merak ettiğim ve beni asıl endişelndiren durum her ne kadar dava açacağım avukatın stajeri olarak gözükmesem de 3 yıllık çalışmamın bir yılında staj yaptım. Her ne kadar başka avukatın yanında olsa dahi..Asıl sorun şu bu çalışmamın da tespitini ve karşılığını dava edersem stajımın geriye yönelik zarar görüp görmeyeceği..
Old 02-09-2009, 15:20   #7
Av. Engin EKİCİ

Bir anlamda kendinizi ihbar etmiş olacağınız düşüncesiyle bu soruyu soruyorsunuz. Ancak, açacağınız davada mahkeme re'sen hareket ederek sizin stajınızı fiilen nerede resmen nerede tamamladığınızı inceleyemeyeceği için bu hususun mahkeme nezdinde sorun teşkil etmesi bu anlamda mümkün değil. Elbette dava açacağınız avukatın bu şekilde bir girişimi olur ve baroya şikayet dilekçesi sunarsa zor durumda kalabilirsiniz ve hakkınızda disiplin işlemi uygulanabilir. Geriye etkili şekilde stajınızın yanacağını sanmıyorum, çünkü uygulamanın bu yönde olduğu, staj yapanların resmiyette stajyer olarak yanlarında göründükleri avukatların yanında bulunmadıkları olgusuna dayanabileceğiniz kanaatindeyim. Sorun, dava açmanız halinde avukatın bu konuda şikayetçi olup olmayacağı noktasında düğümleniyor ki tahmin ediyorum baroya sizi şikayet edecektir.
Old 02-09-2009, 15:22   #8
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan avukatkenan
Sayın AV.Engin ilginize tekrar teşekkürü borç bilmekle birlikte merak ettiğim ve beni asıl endişelndiren durum her ne kadar dava açacağım avukatın stajeri olarak gözükmesem de 3 yıllık çalışmamın bir yılında staj yaptım. Her ne kadar başka avukatın yanında olsa dahi..Asıl sorun şu bu çalışmamın da tespitini ve karşılığını dava edersem stajımın geriye yönelik zarar görüp görmeyeceği..

Ben bu durumda stajınızın geçimişe dönük olarak zarar göreceğini düşünüyorum ve eğer bir tercih yapmak zorunda kalırsanız bunu stajınızın sıhhatini korumak yönünde kullanmanızı tavsiye ederim.

Saygılar...
Old 02-09-2009, 15:25   #9
avukatkenan

şikayet edeceğine yüzde yüz eminim..dediğiniz gibi kendi kendimi ihbar etmiş olmaktan ve stajımın yanmasından korkuyorum ancak bunun çok da mümkün olduğunu sanmıyorum çünkü gerçek durumu davaya bakacak olan hakim de dahil olmak üzere tüm baro hakimler biliyordu.Kaldı ki staj evrakları gerekli inceleme sonrasında onaylanıp avukat oluyoruz. Kazanılmış hakkıma bir halel geleceğini sanmıyorum ama dedim yaa emin de değilim:
Old 02-09-2009, 15:26   #10
avukatkenan

Sayın Özgür Karabulut yanıtınız için teşekkür ederim peki açacağım davada staj dönemini çıkartarak açsam faydası olur mu..kafam çok karıştı
Old 02-09-2009, 15:47   #11
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan avukatkenan
şikayet edeceğine yüzde yüz eminim..dediğiniz gibi kendi kendimi ihbar etmiş olmaktan ve stajımın yanmasından korkuyorum ancak bunun çok da mümkün olduğunu sanmıyorum çünkü gerçek durumu davaya bakacak olan hakim de dahil olmak üzere tüm baro hakimler biliyordu.Kaldı ki staj evrakları gerekli inceleme sonrasında onaylanıp avukat oluyoruz. Kazanılmış hakkıma bir halel geleceğini sanmıyorum ama dedim yaa emin de değilim:ı

Alıntı:
Yazan avukatkenan
Sayın Özgür Karabulut yanıtınız için teşekkür ederim peki açacağım davada staj dönemini çıkartarak açsam faydası olur mu..kafam çok karıştı

Sayın avukatkenan;

Bende; (1136 Sayılı Avukatlık Kanunu'ndaki hükümlerin topyekün değerlendirmesinden) böyle bir durumun mesleğinize halel getireceği kanaati hasıl oldu. Bir de siz değerlendirin lütfen:

Alıntı:
Levhadan silinmeyi gerektiren haller:

Madde 72 - Aşağıdaki hallerde avukatın adı levhadan silinir;

a) Avukatlığa kabul için bu kanunun aradığı şartların sonradan kaybedilmiş olması,

b) Ruhsatnamenin verildiği tarihte onun verilmemesini gerekli kılan sebeplerin varlığının sonradan tespit edilmiş bulunması,

c) Üç ay içinde baro bölgesinde bir büro açılmamış olması veya büronun kapatılmış yahut baro bölgesi dışına nakledilmiş bulunması, uyarıya rağmen kayıtlı olduğu baro dışında sürekli olarak avukatlık yapan avukatın çalışmasını sürdürdüğü baroya kaydını yaptırmaması,

d) Baro ve Türkiye Barolar Birliği yıllık keseneklerinin veya staj kredilerinin tebligata rağmen geri ödenmemesi,

e) Avukatın, meslekten isteği ile ayrılmış olması,

f) Topluluk sigortası primlerinin topluluk sözleşmesinde gösterilen zamanlarda ödenmemesi,

g) 10 uncu maddedeki engele rağmen levhaya yazılmış olması.

Şu kadar ki, staj sırasında mesleğin onuru ile bağdaşması mümkün olmayan işler müstesna olmak üzere, 11 inci maddede sayılan işlerden biri ile uğraştığı, ruhsatnamenin verildiği tarihten itibaren 5 yıl geçtikten sonra anlaşılan avukat, staj süresi içinde elde ettiği ödemelerin veya gelirlerin tutarının üç katını Baroya ödediği takdirde levhaya yeniden yazılır.

Staj için aranacak şartlar başlıklı 16. madde:

Alıntı:
Aranacak şartlar:

Madde 16 - 3 üncü maddenin (a), (b) ve (f) bentlerinde yazılı koşulları taşıyanlardan, stajyer olarak sürekli staj yapmalarına engel işleri ve 5 inci maddede yazılı engelleri bulunmayanlar, staj yapacakları yer barosuna bir dilekçe ile başvururlar.

5. Maddenin ilgili fıkrası:

Alıntı:
Madde 5 - Aşağıda yazılı durumlardan birinin varlığı halinde, avukatlık meslekine kabul istemi reddolunur ;
...

d) Avukatlık mesleki ile birleşemiyen bir işle uğraşmak,

72. maddenin son fıkrasında ve 5/d maddesinde atıf yapılan 11. madde hükmü:

Alıntı:
Avukatlıkla birleşemiyen işler:

Madde 11 - Aylık, ücret, gündelik veya kesenek gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev, sigorta prodüktörlüğü, tacirlik ve esnaflık veya meslekin onuru ile bağdaşması mümkün olmıyan her türlü iş avukatlıkla birleşemez.

Belirttiğim gibi, staj yaptığınız dönemde 11. maddeye aykırı bir şekilde çalıştığınızın sonradan tespiti halinde stajınız zarar görebilecektir.

Saygılar...
Old 02-09-2009, 15:57   #12
avukatkenan

Sayın Özgür Bey ben meslekle bağdaşmayan bir işte ya da madde 11'deki işlerin hiçbiri ile uğraşmadım ki zaten bir avukat yanında çalıştım..Sanırım bunun ücret karşılığında yapılan hiçbir hizmet ve görev cümlesinden çıkartıyorsunuz..Ama bu cümlenin yorumu sizce de avukatlığın haricinde başka bir iş değilmi örneğin staj döneminde part time bir mağazada çalışmak gibi..Peki şikayet edildiğimde inceleme yapacak olan merci kim olur..
Old 02-09-2009, 16:33   #13
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan avukatkenan
Sayın Özgür Bey ben meslekle bağdaşmayan bir işte ya da madde 11'deki işlerin hiçbiri ile uğraşmadım ki zaten bir avukat yanında çalıştım..Sanırım bunun ücret karşılığında yapılan hiçbir hizmet ve görev cümlesinden çıkartıyorsunuz..Ama bu cümlenin yorumu sizce de avukatlığın haricinde başka bir iş değilmi örneğin staj döneminde part time bir mağazada çalışmak gibi..Peki şikayet edildiğimde inceleme yapacak olan merci kim olur..

Merhaba;

Avukat yanında da olsa staj döneminde "aylık, ücret ... gibi ödemeler karşılığında görülen hiçbir hizmet ve görev ... avukatlıkla birleşemez." diye düşünüyorum. Çünkü stajınızın ilk altı ayı Mahkemeler nezdinde, ikinci altı ayı ise Avukat nezdinde gerçekleşmelidir. Siz bir yandan Mahkemelerde staj yapıyor gibi görünürken (ki günde iki imza atmış olmanız gerekiyor), diğer yandan bir işyerinde (Avukatlık Bürosu olması işyeri niteliğini etkilemez) ücretli olarak çalışıyorsunuz. Bir kimsenin aynı anda iki yerde birden olması nasıl imkansız ise sizin de mesela hem Sulh Mahkemesinde staj yapmış olmanız hem de aynı gün Av. Ahmet Bey'in bürosunda ücreti mukabilinde çalışıyor olmanız imkansız. Sigortalılığınız tespit edilirse, sizin sigortalı olarak çalıştığınız düşünülerek staj için Mahkemede olmadığınız sonucu ortaya çıkacaktır.

Sizin belirttiğiniz husus da Kanun'da açıkça belirtilmiştir:

Alıntı:
Avukatlıkla birleşebilen işler:

Madde 12 - Aşağıda, sayılan işler 11 inci madde hükmü dışındadır;

c) Özel hukuk tüzelkişilerinin hukuk müşavirliği ve sürekli avukatlığı ile bir avukat yazıhanesinde ücret karşılığında avukatlık,
İncelemeyi bağlı bulunduğunuz Baro yapacaktır.

Saygılar...
Old 03-09-2009, 09:48   #14
avukatkenan

Sayın meslektaşım avukat yanında çalışırken herhangi bir ücret almadım yani sabit bir gelirim yoktu gelen paraya göre cüzi miktarda harçlık niteliğinde ücret alıyordum o da sürekli olmamak kaydıyla..Özellikle adliye stajıma eğilmişsiniz ancak stajımı layıkıyla yaptım kaldı ki her mahkemenin ilgili hakimi de bu şekilde dosyamı imzalayarak diğerine yolladı..Ayrıca önemli olan diğer husus ise bu durumun böyle olduğunu herkes biliyordu baro başkanı üyeler de imzaladılar şimdi nasıl inceleme yapacaklar..Ayrıca staj dönemimde hiç sigortalı olmadım dikkatinizi çekerim bu da mı etkilemez mevcut durumu..idare mahkemesinin yeni kararları var diye okuyorum forumlarda ama bulamıyorum!
Old 03-09-2009, 09:58   #15
Av.Nazlı Yolaç

Konuya hep Avukatlık yasası ve stajın geçersiz sayılması ihtimali ile yaklaşılmış. Farklı bir bakış açısı ile bakarak yukarıda dile getirilen riski almaya değer mi? tartışmayı bu yöne kaydırmak istedim. Açacağınız dava iş davası olacak ve kıdem tazminatı talep edeceksiniz. İş Kanunu açısından staj döneminin kıdemden sayılıp sayılmayacağı da burada önemli bence. Hernekadar stajınızı resmen başka bir avukatın yanında fiilen de dava açmayı düşündüğünüz avukatın yanında yapmışsanız da işveren konumundaki avukatın yanında geçen süre staj mı sayılacak yoksa çalışma mı? Eğer bu süre staj olarak değerlendirilirse kıdemden sayılacak sürelere girmez diye düşünüyorum. Eğer fiili çalışma sayılırsa da bu sefer Baro nezdinde hem yanında staj yaptığınızı beyan eden avukatın hem de sizin Baroya gerçek dışı beyanda bulunmuş olduğunuz anlaşılacağından her ikiniz de disiplin açısından sorumlu hale gelebilirsiniz. Bu nedenle staj döneminizin iş akdinin askıda kaldığı dönem olarak kabulü ile kalan süre üzerinden tazminat talep etmeniz daha doğru olur gibi düşünüyorum. Bununla birlikte mahkemece staj süresinde iş akdinin askıda olduğu kabul edilmeyebilir ve önceki iş akdinin staj nedeniyle sona erdiği sonraki dönemin de kıdem hakkı doğacak bir süre olmadığı sonucuna da varılabilir. Ayrıca son dönemde ortak olduğunuzu söylemişsiniz. Bu ortaklık resmi ise ve siz avukatın yanında sigortalı değilseniz bu dönemde yani kendi primlerinizi kendiniz yatırdı iseniz zaten İş Kanunu anlamında işçi sayılmayacağınızdan kıdem tazminatı hakkı yine doğmayacaktır. Kısaca durum İŞ Kanunu açısından da karışık bir durumdur. Bu yönüyle de iyice araştırmanızı tavsiye ederim.
Kolay gelsin.
Old 03-09-2009, 10:21   #16
Av.Özgür KARABULUT

Sayın avukatkenan;

"Malumun ilanı" diye bir şey vardır; bir gerçek, örtülü olarak herkesçe bilinse de ifşa edildiğinde birden (bildiği bilinen) herkesin yeni duymuş gibi davrandığına mutlaka şahit olmuşsunuzdur.

İlk mesajınızdan bu yana bu durumun "herkesçe bilindiğini" vurgulamanıza rağmen hiç değinmemiş olmamın sebebi de budur.

Baştan beri yazdıklarımı toparlayacak olursam;

Stajınızın resmen başladığı günden staj bitim belgesi almış olduğunuz güne kadarki dönemi staj döneminiz olarak kabul ediyor ve (mevcut yasal düzenlemeler karşısında) bu döneme ilişkin herhangi bir ücret veya hizmet tespiti isteyemeyeceğinizi düşünüyorum. Öncesi ve sonrasına ilişkin olarak talep etmenizde herhangi bir sakınca ben de görmüyorum.

Ama öncelikli olarak bu hususu netleştirmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Telafisi güç durumlarla karşılaşmanızı istemediğim için genelde menfi görüş bildirdim. (Belki yanlış düşünüyorumdur ama) iki yıllık bakiye ücret alacağı veya hizmet tespiti için girişeceğiniz sürecin sizi meslekte iki yıl geriye götürme ihtimalini düşündükçe emin olmadan adım atmamak gerektiği daha da netleşiyor kafamda.

İyi çalışmalar...
Old 03-09-2009, 11:45   #17
avukatkenan

Sayın Özgür bey ben de farkındayım meslekde geri gitme riskinin bulunduğunu ama işbiraz inada bindi akşam malum avukattan gelen mesajda dava açmam halinde kendsini SSK ya şikayet ederek stajımı yakacağını belirtmiş. Ben zaten staj dönemini talep etmeyi düşünmüyorum zira kendimi ihbar etmiş olmak istemiyorum.önceki öğrencilik dönemini istemek de pek mantıklı gelmiyor zira arada bir yıllk staj dönemi var iş akdi havada kalıyor. Ruhsatı aldıktan sonra ki 7 aylık avukatlık döneminde sıkıntı yok zaten. Benim şu anda sıkıntısını yaşadığım şey stajım boyunca sigortalı gözükmediğim, yazılı bir belge karşılığında ücret almadığım ve adliye stajımda usulüne uygun bitmesine rağmen stajımın bu şartlarda zarar görüp görmeyeceği.. Ankara 16. İdare mahkemesinin 2007/63 E. ve 2007/967 K. sayılı bir ilamı bu konuya yardımcı olur nitelikte ancak yeterli değil
Old 03-09-2009, 11:51   #18
avukatkenan

Sayın Nazlı hanım öncelikle ilgi ve alakanıza teşekkür ederim..sorularınıza şöyle cevap vermek istiyorum. Ortaklığım resmi değildi sigortalı gözüküyordum bu nedenle o yönde bir talebim olmayacak zira ispat şansım sıfıra yakın.. Açmak istediğim davamı uzun araştırmalar neticesinde yalnızca avukatlık ruhsatımı aldıktan sonra ki 7 aylık çalışma dönemime ilişkin taleple sınırlandırdım. Ancak önceki mesajımda da belirttiğim gibi staj boyunca bir gün dahi sigortalı olmadım ücretli ya da maaşlı olduğuma ilişkin hiç bir yazılı belge yok sadece harçlık arada o da..bunu tanıkla ispatlarım çok rahat.. tüm bunlara rağmen yanımda ücretli oalarak çalıştı diye kendisini sigortaya ihbar ederek stajımı yakma şansı nedir?şimdiden teşekkür ederim
Old 03-09-2009, 14:58   #19
Av.Nazlı Yolaç

Sayın avukatkenan,
Öncelikle 7 aylık süre için ne talep edeceksiniz? Bunu sorayım. Almadığınız ücret varsa isteyebilirsiniz. İş akdinizi işveren olan avukat feshetti ise ve haklı nedeni yoksa ihbar tazminatı isteyebilrisiniz, onun dışında kıdem tazminatı hakkınız doğmaz zira en az 1 sene çalışmış olmanız gerekir keza yıllık izin talebi için de 1 yıllık çalışma süresi gerekir.

Stajınızı yakmaya gelince bu süre içinde sigorta priminizi yatırmamış olması neyi değiştirir? Stajınız süresince çalıştığınızı tanıkla ispatlayabilir durumda olduğuna göre ve baro bu durumu incelerken sigorta kayıtları ile yetinmeyeceğine göre herkesin bildiği bir durumu da siz inkar edemeyeceğinize göre sizce de satjınızı yakmak isterse ve baroya ihbarda bulunursa napabilirsiniz ki?
Old 03-09-2009, 16:09   #20
avukatkenan

Sayın Nazlı hanım ücret alacağım, ihbar tazminatım ve fazla çalışma ücreti talebim olacak.. kanun metninde ve yaşanmış olaylardan gördüğüm kadarıyla sigorta primi yatırıldığı için stajlar yanmış..staj süresince çalışmak yasak değil bildiğim kadarıyla çünkü altı aylık dönemde zaten avukat yanında çalışıyorsunuz.Sıkıntı olan nokta ücret konusu zaten ..Ücret aldığımı nasıl ispatlayacak ki yanında çalışırken..Herkesin bildiği bir durumu baro nasıl onayladı peki imzaladı Medeni kanun 2'ye aykırı deil mi bu durum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi