Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Davasında Yargıtay incelemesi safasında yeni delillerin ortaya çıkmış olması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2006, 00:15   #1
nisa

Varsayılan İş Davasında Yargıtay incelemesi safasında yeni delillerin ortaya çıkmış olması

Merhaba,
Yargılamanın iadesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var.
Old 03-11-2006, 12:52   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan nisa
Merhaba,
Yargılamanın iadesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye ihtiyacım var.

Sayın nisa,

Başlık ile içerik birbirini tutmuyor.

Saygılarımla
Old 04-11-2006, 23:31   #3
nisa

sorun şu ki; bakmakta olduğum bir kısım seri iş davasıyla ilgili aynı yargıtay hukuk dairesinin vermiş olduğu aynı konuyla ilgili çelişik kararlar var.
Ayrıca yerel mahkeme karar verdikten sonra temyiz aşamasında davaya esas olan karşı tarafın sunmuş olduğu toplu iş söz.lerinde oynama yapıldığı anlaşıldı.Ben temyiz dilekçemde bu durumdan bahsetmiş olduğum halde dikkate alınmamış ve karar onandı.Dava Tazminat davası olduğundan faiş miktarlarda fark ortaya çıkıyor.
İş davası olduğunda karar düzeltme yoluna gidilemiyor. Bende yargılamanın yenilenmesi talebinde bulunmayı düşünüyorum. Bu konuda ayrıntılı ve acil bilgiye ihtiyacım var. Önere bileceğiniz başka yollar da varsa yeni fikirlere açığım.
Old 05-11-2006, 00:48   #4
Av. Can DOĞANEL

HUMK-445
1-...
2 - Hükme esas ittihaz olunan senedin sahteliğine karar verilmiş veyahut senedin sahte olduğu mahkeme veya bir mevkii resmide ikrar olunmuş veya sahtelik hakkındaki karar hükümden evvel ittihaz olunup iadei muhakeme talebin de bulunan kimsenin, hüküm zamanında bundan haberi bulunmamış olması,
3...

Durumunuz bu hale uyar gibi.. Ancak sahtelik ne şekilde tespit edildi. Ya mahkeme kararı ya da mahkeme veya resmi memur önünde ikrar gerekiyor. Bir mahkeme kararı söz konusu ile kesinleşmesi ve kesinleşmiş kararı öğrendiğiniz tarihten itibaren 3 ay içinde başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Teferruatı için 445 vd. maddeleri incelemenizi öneririm.
Old 05-11-2006, 01:26   #5
nisa

Sahtelik toplu iş s. bazı sayfa ve maddelerinde mahkemeye sunulan ilk TİS ler bulunduğumuz yer sendikasından davacı tarafından elden takipli gelmişti.Ben olayın farkına varınca yerel mah. duruşmada dile getirdim. Hakim ciddi bulmadı.Ben bilgi edinme y. çerçevesinde Çalışma ve Sosyal Güv. Bakanlığından istedim. Bakanlıktan gelen TİS farklıydı bunu mahkemeye sununca mahkeme iddiamı ciddi bulup tekrar resmi olarak istedi ( ama bu sürede 2-3 ay zaman geçti ve söz konusu doyalar karara çıkıp temyiz edildi)ve biz avukatlar karşılıklı Bakanlıktan gelen sözleşmeyi kabul ettiğimize dair beyanda bulunduk.Bundan sonra dosyalarda asıl olan Bakanlıktan gelen sözleşme esas alındı.
not : Dosyaların temyize gitmesi mahkemenin benim iddiamı dikkate almasından önce oldu.
Old 05-11-2006, 05:40   #6
Av. Can DOĞANEL

Yargıtay'dan döndüğünde iade-i muhakeme talep edebilirsiniz. Büyük olasılıkla kabul edilecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi