Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Acİl.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-03-2010, 21:23   #1
Konuk

Soru Acİl.

eşim 3yıl önce boşanma davası açtı ama haksız olduğu ortaya çıkınca dava düştü.şimdi tekrar mahkeme açtı beni boşayacakmış bana tazminat ödemeden beni boşayabilirmi yoksa tazminatı ödedikten sonramı boşar.cevaplarsanız sevinirim.iyi akşamlar.teşekürler
Old 29-03-2010, 23:01   #2
üye8180

Sayın konuk,

Evlilik birliğinin sona ermesine sebep olan olaylarda eşiniz kusurlu kabul edilirse, sizin için maddi ve manevi tazminata hükmedilebilir.

a) Maddi Tazminat : Türk Medeni Kanunu 174/1. madde: Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir. Burada maddi tazminat talep eden eşin, boşanmaya sebep olan olaylarda diğerinden daha ziyade kusurlu olmaması gerekmektedir. Boşanma sonucu bu eş, örnek kabilinden, diğerinin maddi desteğini yitirmekte, evliyken sürdürdüğü hayat standartından aşağıda bir yaşam kurmaya mecbur kalmaktadır. Eş desteğinden yoksun kalma, sosyal güvenceden yoksun kalma gibi sayılabilir. Tarafların sosyal ve ekonomik durumları ile kusurları ve hakkaniyet ilkesi ( MK. Md,4 BK.md.42 ve 44 ) dikkate alınarak maddi tazminat talep eden eş lehine uygun miktarda maddi tazminat verilir.

b) Manevi Tazminat: Türk Medeni Kanunu 174/2 madde: Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda para ödenmesini isteyebilir. Burada kendisinden manevi tazminat talep edilen eşin, boşanmaya sebep olan olaylarda kusuru aranmaktadır. Kişilik haklarının saldırıya uğraması sebebiyle eş elem, keder, ızdırap duymakta, özgüveni, özsaygısı zedelenmektedir. Bu zarar kaleminin karşılığı olarak da manevi tazminat talep etmektedir.
Old 31-03-2010, 10:58   #3
Konuk

Varsayılan Tazmİnat

çok teşekkür ederim cevabınıza ama benim asıl öğrenmek istediğim şu.eşim bana tazminat ödemeden benden kurtulacağını söylüyor beş para ödemeden beni başından atacakmış buna hakkı var mı.bana diyor ki'' ben seni boşicam sende bulursan alırsın''diyor.üzerine bişey yapmayacakmış zaten olanlarıda sattı arabası vardı sattı.benim istediğim 2 çocuğumla ortada kaldım bana nafakada ödemeyo.5 yıllık nafaka alıcam var ama hiç birirni ödemedi.durumum yok icra yapamıyorum zaten onun bunun yanında kalıyorum diye yanlış adresler veriyor.sırf icra yapamıyım diye.tek umudum tazminat inanın çok ama çok zordayım.onun dediği gibi...
bana 5 kuruş vermeden boşanma gerçekleşir mi....
yoksa tazminatımı ödemeden beni boşayamaz mı asıl bunu öğrenmek istiyorum.çünkü dediği gibiyse eğer nafakayı ödemeyen adam tazminatı hiç ödemeyecek.ne yapmalıyım.eğer ödemezse bende boşanmama hakkım varmı.lütfen yardım edin ne olur çok sıkıntıdayım.ALLAH RAZI OLSUN SİZLERDEN
Old 31-03-2010, 13:19   #4
av.araf

Sayın Katılımcı

Mahkemece maddi ve manevi tazminata hükmedilmesi halinde, siz bu tazminatları tıpkı nafaka gibi icra takibine koyarak tahsil edeceksiniz.Eşinizin parayı mahkemeye ödemesi , mahkemenin de bu parayı size vermesi gibi bir durum söz konusu değildir.MADDİ MANEVİ TAZMİNAT , NAFAKA VE BOŞANMA aynı kararda yer alır.Mahkemenin tazminatın ödenmesini bekleyip sonra boşanmanıza karar vermesi durumu da söz konusu değildir.İcra yoluna gitmekten başka çareniz yok.Bir avukattan doğrudan destek almanız menfaatinize olacaktır.
Ekonomik durumunuz uygun değilse bulunduğunuz yer barosundan tarafınıza ücretsiz bir avukat atanmasını talep edin.Avukatınız yardımı ile davaların ve icraların masraflarından muaf tutulmanız için ayrıca bir başvuru da yapılabilir.
Old 31-03-2010, 14:26   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

...

Ek olarak;

Halen icra takibi yapmadığınızı belirtmişsiniz, bir an önce birikmiş ve devam eden nafakalarınız için icra takibi başlatmanız yararınızadır.

Çünkü, icra iflas kanununa göre, yapılan yasal icra takibine rağmen nafaka ödememek suçtur.

İcra ceza mahkemesinde şikayetiniz ile açacağınız dava sonucu eşiniz ceza alabilecektir.

Israrla tekrarlıyoruz ki;maddi durumunuzun olmaması avukat yardımı alamayacağnız anlamına gelmez. Bulunduğunuz yer barosuna hukuki destek için başvurunuz.

Daha fazla hak kaybına uğramayın.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi