Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ortak konutla ilgili davalar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-05-2007, 11:59   #1
av.leyla bişen

Varsayılan ortak konutla ilgili davalar

Değerli meslektaşlarım,
Yaşlı bir müvekkilim dört yıllık eşindin boşanmak istiyor. Ancak evlilik birliği sırasında kadın adına alınmış iki adet taşınmaz bulunmakta. Taşınmazlar iki yıl önce alınmış bir tanesi daha sonra müvekkile satış yapılmış ve ardından tekrar kadın üzerine satış yapılmış. Kadın adına satış'ın üzerinden henüz bir yıl geçmemiş. Davacı koca kanser hastası ve hem boşanmak hemde kanıda vermiş olduğu taşınmazları geri almak istiyor. Ben acil bir satışa engel olabilmek için aile konutu şerhi koydurdum. başka ne yapabilirim. Görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Old 04-05-2007, 12:06   #2
Leather

Taşınmazların hangi tarihlerde alındığı,
Hangi tarihte müvekkiliniz ve hangi tarihte tekrar kadın adına satış yapıldığı konusunda daha ayrıntılı bilgi vermeniz konuyu anlamamız açısından faydalı olacaktır
Old 04-05-2007, 15:15   #3
av.leyla bişen

Varsayılan ortak mallar

davaya konu edeceğimiz taşınmazlar 24.06.2005 tarihinde davalı adına alınmış daha sonra taşınmazlardan birtanesi 1.8.2006 tarihinde davacı adına ve hemen ardından 10.8.2006 tarihinde davalı adına satış yapılmış. Bu arada satış bedelleri belediye rayiç değerlerinde ancak gerçek değerin çok altında.
Old 04-05-2007, 17:18   #4
Leather

- Taşınmazlar ilk olarak 24.6.2005 tarihinde "davalı adına" satın alınmıştır. Bu açıdan bu taşınmazlar (eğer müvekkiliniz ile eşi arasında ayrıca bir mal rejimi sözleşmesi yok ise) edinilmiş mallara katılma rejimine tabidir ve edinilmiş mal niteliğindedir.

-1.8.2006 tarihinde davacı adına tescil yapılmakla bu taşınmaz davacı malvarlığında bulunmakla beraber "edinilmiş mal niteliğini" korur.

- 10.8.2006 tarihinde de davacı mülkiyetinde olan "edinilmiş bir mal" davalı mülkiyetine geçmiştir. ancak bu mülkiyet değişimi de edinilmiş mal niteliğini ortadan kaldırmaz.

Sonuç olarak 2 taşınmaz mal rejiminin tasfiyesi suretiyle eşler arasında paylaşıma tabi tutulabilecektir.
Old 07-05-2007, 12:09   #5
av.leyla bişen

ilginize çok teşekkür ediyorum. bende aynı şekilde düşünmüştüm. elinizde var ise bu konuda yargıtay kararı gönderirseniz çok memnun olurum.
Old 10-05-2007, 11:48   #6
Av. Hatun Olguner

Yaşlı müvekkilinizin tapuda işlem yapma ehliyetine etki eden durumlar var ise,akıl sağlığı,dengesi,veya işlem sırasında hata,hile,ikrah,kandırma v.s. borçlar hukukuna ilişkin sebepler var ise,bu nedenlerle tapu iptal davaları açılabilir ve kanıtlandığı takdirde tapular iptal edilebilir. Davalar açılırken devir ve temlikin önlenmesi bakımından tedbir talep edilebilir. ( Asliye Hukuk mahkemelerinin görev alanına giren davalardandır.)
Old 10-05-2007, 12:12   #7
av.leyla bişen

TeŞekkÜr Ederİm. Ancak Bu TÜr Davalarin İspatlanmasi Çok Zor Oluyor. Nu Nedenle BoŞanma İle Bİrlİkte EdİnİlmİŞ Mallarin Tasfİyesİnİ Talep Etmeyİ DÜŞÜnÜyorum.taŞinmazlar İk Adet Olup Bİrtanesİne Aİle Konutu Şerhİ Koydurduk. Ancak Katilma Durumunu Mahkeme DeĞerlendİrİse TaŞinmazlari Bedellerİnİn Tarafimizdan ÖdendİĞİ GÖrÜlecektİr. Fİkİrlerİnİzİ Beklİyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi