Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçi maaş alacağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-08-2010, 16:08   #1
Av.Engin Yeşil

Varsayılan işçi maaş alacağı

Mrb arkadaşlar bir sorum olacak. Bir müvekkilimin 6 aylık işçi alacağı ödenmemiş. fakat sigortası sürekli yatırılmış. Maaşını aldığına dair bir evrakta imzalatılmamış. Müvekkilim işten ayrıldıktan sonra bana geldi, alacak için ilamsız takip yaptım karşı taraf itiraz etti. itirazın iptalini hangi mahkemede açacağım. Davayı kazanmamız mümkün mü? Davada dikkat etmemiz gereken konular neler yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler
Old 30-08-2010, 16:38   #2
e_ayaz

Alıntı:
Yazan Av.Engin Yeşil
Mrb arkadaşlar bir sorum olacak. Bir müvekkilimin 6 aylık işçi alacağı ödenmemiş. fakat sigortası sürekli yatırılmış. Maaşını aldığına dair bir evrakta imzalatılmamış. Müvekkilim işten ayrıldıktan sonra bana geldi, alacak için ilamsız takip yaptım karşı taraf itiraz etti. itirazın iptalini hangi mahkemede açacağım. Davayı kazanmamız mümkün mü? Davada dikkat etmemiz gereken konular neler yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler

Sayın meslektaşım, sizin yerinizde olsam iş mahkemesinde ödenmeyen ücret alacaklarına dair dava açardım.Karşı tarafın hükmü yerine getirmemesi halinde de ilamlı icraya giderdim. Ama sizin durumunuzda itirazın iptali iş mahkemesinden istenebilir.
Old 30-08-2010, 16:44   #3
ncoban

İtirazın iptelini iş mahkemesinde açmanız gerektiği düşüncesindeyim ve müvekkilinizin ücretinin ödenmediğini de kanıtlamak sizin sorumluluğunuzda değil.İş hukuku yerleşik Yargıtay içtihatlarına göre işçinin maaşının ödendiğini kanıtlama yükümlülüğü işverene aittir ve bu ispar tanıkla olmaz mutlaka yazılı belge ile ispatlamak durumundadır.İşveren için ücretin ödendiğinin en iyi ispatı da işçiye imzalatılan bordrolardır,Kaldı ki siz sorunuzda zaten müvekkilinizin bordo imzalamadığını da belirtmişsiniz,bu sebepten dolayı işverenin ücreti ödediği konusunu kanıtlaması çok zor.Eğer mahkemeye imzasız bordro sunarsa bu durum da zaten sizin müvekkilinizi bağlamaz ama imzasız dahi olsa ücret miktarı bakımından işveren sunduğu için ordaki meblağlar artık onu bağlar.Siz ise müvekkilinizin ücretinin ödenmediğini tanık dahil her türlü delille ispat edebilirsiniz.Kolay gelsin.
Old 30-08-2010, 17:27   #4
ekinheval

İş mahkemesinde itirazın iptali davası açmalısınız. (İcra takibinde en yüksek banka mevduat faizi talep etmiş olduğunuzu umuyorum.) Ücretin ödendiği ancak imzalı ücret bordrosu ile kanıtlanabilir. Ayrıca ödemelerin banka kanalı ile yapılıp yapılmadığını öğrenip kayıtları tetkik etmenizde de yarar var. Talep ettiğiniz ücret bordroda gösterilen ücretten daha yüksek ise gerçek ücreti isbat sizin yükümlülüğünüzde (tanık anlatımı / ilgili meslek odaları yazıları vb)
Old 31-08-2010, 11:07   #5
Av.Engin Yeşil

sayın ekinheval en yüksek banka mevduat faizini nerden öğrenebiliriz.
Old 31-08-2010, 12:54   #6
ncoban

merkez bankasının internet sitesinden öğrenebilirsiniz
Old 31-08-2010, 13:54   #7
xumabeach

Sn.Av.Engin Yeşil

Dava açmadan takip yapmış olmanız daha isabetli olmuştur diye düşünüyorum. Zira icra inkar tazminatına da hak kazanma fırsatınız doğmuştur. İtirazın iptali davasını İş Mahkelerinde açmanız gerekecektir. Ayrıca bu davada davalı/borçlu işçinin maaşını ödediğini ıspatlamak durumunda kalacaktır. İşverenin elinde böyle bir vesaik olmadığını söylediğinize göre davayı kazanmanıza mani hiçbir durum yok.
Old 31-08-2010, 21:11   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Engin Yeşil
sayın ekinheval en yüksek banka mevduat faizini nerden öğrenebiliriz.

İcra takibinde hangi oranda faiz istemiştiniz?
Old 31-08-2010, 23:16   #9
Av.Engin Yeşil

yıllık %30 faiz işlettim sayın ergin aynı faizi mi isteyebiliriz.
Old 01-09-2010, 11:06   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Engin Yeşil
yıllık %30 faiz işlettim sayın ergin aynı faizi mi isteyebiliriz.

%30 istemenizin gerekçesini açıklarsanız, isteyip isteyemeyeceğinizi tartışabiliriz. Borçlu faiz oranına itiraz etti mi?
Old 18-10-2010, 15:33   #11
zgrkbl

Alıntı:
Yazan xumabeach
Sn.Av.Engin Yeşil

Dava açmadan takip yapmış olmanız daha isabetli olmuştur diye düşünüyorum. Zira icra inkar tazminatına da hak kazanma fırsatınız doğmuştur. İtirazın iptali davasını İş Mahkelerinde açmanız gerekecektir. Ayrıca bu davada davalı/borçlu işçinin maaşını ödediğini ıspatlamak durumunda kalacaktır. İşverenin elinde böyle bir vesaik olmadığını söylediğinize göre davayı kazanmanıza mani hiçbir durum yok.

Konuyu çok geç gördüm ancak şunu da belirtmeden geçemiyeceğim. İcra inkar tazminatına hak kazanabilmek için alacağın likit olması gerekmektedir. Yani borçlu tarafından nekadar ödemesi gerektiği takipten önce blinmelidir.
Herkese iyi çalışmalar diliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi