Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli yardım-Yetki belgesi verilmesi.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2012, 16:09   #1
av.knel

Varsayılan Adli yardım-Yetki belgesi verilmesi.

Adli yardım görevlendirmesi neticesinde aldığım genel vekaletname ile başka bir meslektaşımızı bazı duruşmalara girmesi için yetkilendirebilir miyim?
Old 04-12-2012, 16:21   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.knel
Adli yardım görevlendirmesi neticesinde aldığım genel vekaletname ile başka bir meslektaşımızı bazı duruşmalara girmesi için yetkilendirebilir miyim?

Hayır. Adli Yardım Yönetmeliği'ni hatta görevlendirme kağıdını okursanız, yetkilendiremeyeceğinizi anlarsınız.
Old 04-12-2012, 16:22   #3
üye32062

Adli yrdım yönetmeliğinde aksi yönde hüküm yok avukatlık kanunu uyarınca görevini yapar deniyor. Bence yetkilendirebilirsiniz.iyi çalışmalar
Old 04-12-2012, 16:23   #4
avukat48

Baro tarafından şahsıma gönderilen görevlendirme yazılarında başka bir avukata yetki verilemeyeceği bu konudaki yetkinin baroya ait olacağı yazmaktadır meslektaşım.
Baronuzun adli yardım bürosuna başvuru yapınız.
Old 04-12-2012, 16:28   #5
üye32062

Baro tarafından o yönde bir karar alınmış olabilir, yoksa ne avukatlık kanununda ne de yönetmelikte öyle bir madde yok. Dolayısıyla baro tarafından alınan bir karar, yönerge vs. yok ise yetkilendirme yapılabilir. İyi çalışmalar
Old 04-12-2012, 16:32   #6
av.knel

Yönetmeliği okudum. Fakat dayanak maddeyi bulamadım.
Old 04-12-2012, 16:33   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Serbay
Adli yrdım yönetmeliğinde aksi yönde hüküm yok avukatlık kanunu uyarınca görevini yapar deniyor. Bence yetkilendirebilirsiniz.iyi çalışmalar
Yönetmelikleri karıştırmışım.

Alıntı:
Türkiye Barolar Birliği
Avukatlık Kanunu Yönetmeliği
Resmi Gazete Tarihi: 19.06.2002 Resmi Gazete Sayısı: 24790

Vekaletname Örneği ve Yetki Belgesi
Madde 18

Baro tarafından 1/4/1929 tarihli ve 1412 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu ve adli yardımdan görevlendirilen avukat, görevlendirildiği işle ilgili olarak başka bir avukata yetki veremez, bu konuda yetki ilgili baroya aittir.
Old 04-12-2012, 17:01   #8
Av.F.Karakurt

Dikkat

Başka bir avukatın yetkilendirilmesi zorunluluğu doğduğunda, bir hafta kadar önce, Adli Yardım Bürosuna bilgi vermek koşulu ile adli yardımdan görevlendirildiğimiz dosyalarda, başka bir avukata, duruşmaya girebilmesi açısından yetki verebiliyoruz.
Aksi hal ve durum, müvekkilin aleyhine sonuçlar doğurabilir. ( Özellikle, birden fazla dava dosyasının duruşmasının çakıştığı durumlarda )

( Aynı durum CMK Bürosundan görevlendirildiğimiz dava dosyaları açısından da geçerli)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi