Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İptal edilen takipte dosyaya yatan paranın çekilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-05-2008, 13:11   #1
denipre

Varsayılan İptal edilen takipte dosyaya yatan paranın çekilmesi

Arkadaşlar tarafımızca takibin iptali davası açılmış ,ancak takibin durdurulmadığı safhada alacaklı tarafından 89/1 talep edilmiştir.3.şahıs müvekkilin müstakbel alacağının hakedişi sonrası dosyaya yatırılacağını beyan etmiş,parayı bloke etmiştir.Bu cevabı yazıdan sonra takibin durudurulması kararını çıkardık.
Takibin iptali kararı için duruşmayı bekliyoruz.Bu halde:
İptal kararına kadar dosyaya yatacak parayı ,iptal kararı ile birlikte hemen çekebilmemiz mümkün müdür?
İptal kararı ile hacizde düşeceğinden dosyaya yatan para için bir harç ödememiz olasımıdır ?
Kararın temyizi açısından olasılıklar ne olabilir ? saygılar...
Old 12-05-2008, 14:27   #2
Av.Selim Balku

Takibin durudurulması kararı verilmiş ise yapılan icra takibi durur bundan haberi olmayan 3. kişinin bloke edilen parayı icra dosyasına yatrmaması için daireden bir müzekkere göderilebilir.

İcra takibin iptalinin kesinleşmesi ile yapılan tüm işlemler iptal edilir, yatırılan para varsa borçluya borçluya iade edilir...

İcra takibinin iptali veya reddi kararı; takip konusu alacak bedeli temiyiz sınırını geçiyorsa temyiz edilebilir.

Karar maddi anlamda kesin hüküm ifade etmez daha sonra genel mahkemede alacak davasına konu olabilir...

Kolay gelsin...
Old 12-05-2008, 15:11   #3
denipre

Sayın meslaktaşım
Dosyaya yatan ancak çekilemeyen paranın borçluya iadesi için sizce kararın kesinleşmesi gerekir?
Kanımca karar kesinleşmese bile tehiri icra kararı alınmadıkça dosyaya yatan paranın hiç bir işleme gerek duyulmaksızın borçluya iadesi gerekir.Ancak bunun bir harca tabii olup olmadığı hususunu bilemiyorum.
Farklı görüşteki meslektaşların görüşlerini bekliyorum.
Old 12-05-2008, 16:56   #4
Av.Selim Balku

Hükmün icrası için kesinleşme gerekeceğini düşünüyorum, iptal kararı yargıtaydan bozulup gelirse alacaklının bundan kaynaklanacak zararını da düşünmek lazım, uygulamada farklılık gösterir mi bilemiyorum.
Old 12-05-2008, 23:11   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Duran takipte dosyaya yatırılan para da çekilmez, paranın çekilmesi de bir icra takip işlemidir. (Paranın dosyaya alınması da bir icra takip işlemi değil midir diye bir an aklımdan geçtiyse de, havale ile gelen ödemeyi iade etmesi düşünülemez söz gelimi dairenin) Ama para alacaklı yana ödenmez.

3.kişinin yatırdığı ödemeyi borçlu hiç isteyemez, takip durmuştur, iptal edilip edilmeyeceği ise, mesajınızdan belli olduğu üzere henüz belli değil.

Mahkemenin iptal kararı vermesi halinde alabileceğinizi düşünüyorum. Ancak ödeme 3.kişi tarafından yapıldığı için, iade de 3. kişiye mi yapılmalı, doğrusu tereddüt ettim.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi