Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatlar Olmasa Ne Olurdu Halİmİz?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 2,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2007, 22:49   #1
süleyman zengin

Varsayılan Avukatlar Olmasa Ne Olurdu Halİmİz?

Çalıştığım icra dairesinde işlerin kahir çoğunluğu vekil aracılığı ile takip edilmektedir. Ancak kendi işini takip etmek isteyen adliye meraklısı insan tiplerinin bir dosyası avukat aracılığı ile takip edilen yüz dosyaya bedel diye düşünüyorum. Avukatlar olmasa bizler hem borçlu ile hem de alacaklı ile muhatap olacaktık ve hemen hemen hepimizin yolu bir gün Bakirköy'den geçecekdi diye düşünüyorum.
Old 14-02-2007, 12:31   #2
av.semire nergiz

Avukatlar olmasa sizin de buyurduğunuz gibi haliniz nice olurdu.Avukatların sizin yerinize yazdığı ve aslında sizin yazmanız gereken bilimum müzekkere takip vs.yi siz yazardınız belki özetle asıl vazifenize dönerdiniz ve herşeyden önemlisi hergün vatandaşla yakapaça kavga ederdiniz. Malumunuz tüm avukatların olmasa bile büyük bir kısmının ve özellikle icrada işi çok olan avukatların sinirleri kasapta alınmış gibi büyük bir huşu içerisindeler.Avukatları öpün başınıza koyun.Saygılar
Old 14-02-2007, 12:37   #3
Av.G.K.

Süleyman Bey çok doğru bir noktaya değinmişsiniz.Ümit ederim diğer icra memurları da bu gerçeğin farkına varabilirler.
Old 14-02-2007, 12:55   #4
nurten çakmak

Varsayılan slm

avukatlar olmasamaydı ? eskiden avukatmı vardı? kadılar negüne duruyordu? şaka biryana avukatlar olmasa millet birbirine girerdi.
Old 14-02-2007, 14:06   #5
Av. Bülent Sabri Akpunar

Halkın gözünde "Günah keçisi" olmayı başarabilmiş ve bu ünvanı hakedebilmek için de boyunca kitap devirmiş, yeri geldiğinde asabiyeci, yeri geldiğinde asabiyeci müdavimi olabilmiş, olumsuz elektrik için kendisini baştan "paratoner" ilan etmiş, adliyelerde memur ile hakim savcı arasında bir pozisyonda kadük kalmış "kamu hizmeti niteliğinde serbest" (nasıl oluyorsa?) bir meslektir avukatlık..ama güzeldir ... Ağu(zehir) -kat(ekle)maktan gelmez"avukat" terimi...!! "Advocacy"(bir görüş, kişi veya olgunun sözcülüğünü yapmak)dir bu mesleğin temeli!
Old 14-02-2007, 16:08   #7
av.yıldıray

Süleyman Bey' e bu anlayışından dolayı teşekkür etmek lazım. Zira bunu anlayabilen icra memuru bulmak çok zor. Ama bazı meslektaşlarımında, en ufak bir geri adımda icra memurlarına yüklenmesini doğru bulmuyorum. Hazır bir ortak paydada buluşulmuş iken, en azından fikirsel bazda, insanları tekrar savunmaya itmemek gerktiğini düşünüyorum.
Saygılarımla.
Old 14-02-2007, 16:25   #8
tiyerianri

süleyman bey eğer yılın icra müdürü diye bir ödül verilse idi sizin almanız için elimden geleni yapardım samimiyetle.Görüşleriniz için teşekkürler süleyman bey...
Old 14-02-2007, 16:29   #9
Av.Ümit Arif Özsoy

Süleyman beyin doğru ve yerinde tespitleri için teşekkürler.
Old 14-02-2007, 19:38   #10
Av.Can

icra takipçisi diye bi grup türerdi bana göre.Mahkemelerdede hakim karar verirdi herşeye ama orada hukuk olurmuydu.Olmazdı
Old 14-02-2007, 20:09   #11
süleyman zengin

Buraya yazı yazmak kırlara çıkıp avazının çıktığı kadar çığlık atmak gibi bir şey diye düşünüyorum. Avukatlar hakkında bu olumlu düşüncem tabii olumsuz düşüncelirim de var.
Av.Semire Nergiz toz 'a bir cevabim olacak. Biz aslı görevimizi seve seve yaparız. Ancak ben sadece günde 8 saat çalışmak zorundayım. Bu durumda senin dosyana sıra gelmeden ben emekli olurum ve hiç şekilde seninle karşılaşmazdık.
Old 14-02-2007, 20:57   #12
Av.ZekiÖZSOY

Avukatlar olmasa arzuhalciler kambiyo senedine karşı icra dairesine itiraz ederdi.Bugün avukatlara saygısızca davranan bazı memurlar vatandaşla muhattap olmak yüzünden çileden çıkardı.Mesleğimiz hakkında olumsuz düşüncelere kapılanlar değerimizi bilirdi.Eğer bugün işim olacak diye memurlara bu kadar taviz vermeyen ,hakim savcılar karşısında dik durabilen avukatlar çok olsaydı meslek bu hala gelmezdi.
Old 14-02-2007, 21:35   #13
icra20

Sayın meslektaşım Süleyman Zengin ya özverili çalışan icra müdürleri olmasaydı avukatlar ne yapardı başlığınıda ilave etseydin bazı avukatların icra dairelerinde karşılaştığı olumsuz davranışlardan dolayı hissettikleri tepkileride yansıtmazlardı,Av.Semire Nergiz tozun beyanı gibi,
İcra Dairelerinin tamamına yakın yasalara uyğun icra müdür yardımcısı, katip ve mubaşir bulunması gerekirken tek bir icra müdürü görev yapmaktadır.
Öncelikle icra müdürlerinin kamu hizmetindeki konumları nedir halen anlamış değilim,
Yeri geldimi, masasını dairesini temizler, müstahdemdir,
Arşivden dosya çıkarır, evrak dağıtır vs. gibi mubaşirdir,
Dosyada verilen kararların müzekkerelerini yazar zabıt katibidir,
Talepleri inceler karar verir, İcra Müdür Yardımcısıdır,
Dairenin denetimini sağlar, icra müdürüdür,
Hakkında herhangi bir nedenle soruşturma açılırsa hakim savcılar kanununa tabidir, sosyal haklarına gelince 657 Sayılı Memurlar Kanununa tabidir,
Bu görevlerinin tamamını İcra Müdürü yapmaktadır, hemde sağlığını, ailesini ihmal ederek,
Diğer kurumlarda hatta adliye içerisinde görevli yazı işleri müdürleri dahil olmak üzere mesaiden mesaiye çalışırlar, hertürlü imkan sağlanmış, bir imza atmaktan aciz olan daire müdürleri olduğu halde hiçbir sorumluluklarıda yoktur, İcra Dairelerini 24 saat açık acil servislere benzetirim, Hangi kurumlarda mesaiden sonra haftasonu ve tatil günleri açık olduğu görülmüştür, Mevcut İcra dairelerinin yoğun iş yükü altında bulunmaları nedeniyle ve işlerin süreli olması nedeniyle zamanında yerine getirebilmek için acil servis gibi çalışırlar, iş sahiplerinin işlerini yetiştirebilmek için, Avukatlar çalışıyorlarsa kendileri için çalışıyorlardı, kimse onları zorlamamıştır, Sadece bizim sıkıntımız diğer kurumlar gibi sırayla ve gün tayin edememizden kaynaklanmaktadır. Günde 1 dosyada gelebilir 200 dosyada gelebilir aynı şekilde talepte gelebilir, bunları incelemek, karar vermek, müzekkerelerini yazmak zorundayız, talepler masanın üstüne yığılır talep açanlar daireden ayrıldığı anda icra müdürü bu taleplerle başbaşa kalır, Sadece dosya işlemleri değil, dosyada görülmeyen angarya işler bir başka çabası, ya bir dosyada yerinde bulunmazsa kayda girmeden başka bir yere gönderilmişse o zaman icra müdürünün vay haline saatlerini dosya aramakla geçirir daha çok yazılacak hususlar var,Bunun farkında olan avukatlarımız çoğunluktadır, Azda olsa olumsuz bakan avukatlarda mevcuttur. izah ettiğin şekilde vatandaşıda aratmayan az da olsa avukatlarımızda mevcuttur. Özveriyle çalışan meslektaşlarımızın çoğunlukta olduğuna inanıyor bende böyle bir başlıkla tamamlıyorum Özveriyle çalışan İcra Müdürleride olmazsa Avukatlar ne yapardı ?
Old 15-02-2007, 00:09   #14
Jeanne D'arc

Aynı geminin içindeyiz!
Old 15-02-2007, 04:41   #15
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Avukatlar Olmasa Ne Olurdu Halİmİz?

Deveye sormuşlar;
Boynun niye eğri?
Nerem doğru demiş.

Sistem böyle.

Süleyman beyin yaptığı dertleşmekti. Trtışılacak bir şey yok. Herkes yakınıyor. Doğru olan elinden geleni yapmak. (iyi anlamda

saygılar
Old 15-02-2007, 14:37   #16
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan süleyman zengin
Buraya yazı yazmak kırlara çıkıp avazının çıktığı kadar çığlık atmak gibi bir şey diye düşünüyorum. Avukatlar hakkında bu olumlu düşüncem tabii olumsuz düşüncelirim de var.
Av.Semire Nergiz toz 'a bir cevabim olacak. Biz aslı görevimizi seve seve yaparız. Ancak ben sadece günde 8 saat çalışmak zorundayım. Bu durumda senin dosyana sıra gelmeden ben emekli olurum ve hiç şekilde seninle karşılaşmazdık.
Sevgili Süleyman bey;Ama zaten başta dedik ya avukatlar olmasa.Böyle bir olasılıkta ben avukat olarak olmayacağıma göre zaten sizinle karşılaşmazdık .Şaka bir yana ilk yazdığım mesajda sanki icra daireleriyle problemim varmış gibi anlaşılıyor.Aslında işin gerçeği şu ki yıllardır avukatlık yapıyorum ve bu güne kadar icra dairesinde çalışan personel ile iyiniyet ve saygı çerçevesinde yasal işlemlerimizi yapmışımdır, dolayısıyla bana hayır yerine çoğunlukla evet diyen icra personelinin özveride bulunduğunu biliyorum. Yani Karşılıklı özveri olmazsa olmaz kuraldır bence.Ayrıca kabul etmek gerekir ki Çalışması gereken 8 saati boş geçiren de yok değil.Saygılar
Old 15-02-2007, 14:47   #17
av.semire nergiz

Alıntı:
Yazan muzaffererdogan
Deveye sormuşlar;
Boynun niye eğri?
Nerem doğru demiş.

Sistem böyle.

Süleyman beyin yaptığı dertleşmekti. Trtışılacak bir şey yok. Herkes yakınıyor. Doğru olan elinden geleni yapmak. (iyi anlamda

saygılar
Atalarımızın bu güzel sözleri de olmasaydı halimiz nice olurdu.Kesinlikle size katılıyorum
Old 15-02-2007, 14:56   #18
tiyerianri

Sayın Jeanne D'arc aynı geminin içindeyiz demiş.Ama ne hikmetse o geminin dümeni hiç avukatlarda olmuyor.
Old 15-02-2007, 15:06   #19
av.semire nergiz

İcra müdür yardımcısı M nin bir yere tayini çıkmış,duyduğumda çok üzüldüm.Sonra adliye merdivenlerinde karşılaştık dertleşme niyetiyle "avukat hanım duydunuz mu ben istemeden tayinim çıktı "dedi.Ya sorma duydum ve çok üzüldüm,sağolun gerçekte yokluğunuz belli olacak herzaman yardımcı oldunuz bizlere.Müdür bey karışık duygular içerisinde ama çok açık yaşadığı bir duygu var o da çok üzgün olduğu.Ve ne olduysa o an oldu birşey beni tetikledi dürtükledi, veee "çok iyiydiniz çok iyiydiniz amma sağınız solunuz da hiç belli olmuyordu" dedim.Hay allah dedim şimdi gider ayak söylenecek lafmıydı bu.Önce çok şaşırdı itiraz eder gibi baktı ve sonra toparlanıp,gözleri dolu dolu "galiba haklısınız,Bu da benim kusurum olsun " dedi.Hepimizin kusurları var kabul etmek lazım.
Old 15-02-2007, 15:13   #20
Jeanne D'arc

Alıntı:
Yazan tiyerianri

Sayın Jeanne D'arc aynı geminin içindeyiz demiş.Ama ne hikmetse o geminin dümeni hiç avukatlarda olmuyor.
Sayın tiyerianri,
Ben o gemide bir dümen olduğundan bile emin değilim ki!
Old 16-02-2007, 16:09   #22
Av.Can

Hepimiz aynı işi yapıyoruz icra müdürü avukat katip hakim vs.Adliye personeli birbirini dışlamamalı
Old 16-02-2007, 18:43   #23
NURHANOKURÖZCAN

İş yoğunluğu ve çeşidi en fazla kalemler icra kalemleri...Bi de alacak verecek olunca konu,haliyle stres fazla.Yine de iyi götürüyoruz her iki tarafta.Süleyman Bey'e avukatlarla ilgili düşünceleri için teşekkür ediyorum ve bilmukabele diyorum.
Old 16-02-2007, 19:25   #24
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Aynı geminin içindeyiz!

O kadar dayanaklı değil bence; aynı sandaldayız diyebiliriz...Baksanıza bir bardak suda kopan fırtınayla sarsılıyoruz. Mutedil sular lazım bize...

Saygılarımla
Old 16-02-2007, 22:31   #25
fthcetin

Varsayılan Bİzler Olmasaydik

Avukatlar olmasaydı........???? ne olurdu... Kesin ve Net olarak söyleyebilirimki Türkiye bu aşamada olmazdı. Eğer bundan sonrada gelişecekse yine avukatlar sayesinde olacaktır. Bizler kamu tarafından veya özel hukuk kişisi taqrafından yapılan haksızlıkların halk adına denetçisiyiz. Bildiğimiz üzere bu ülkede ne kanunlar çıkıyorda uygulanaıyor. Bu kanunların uygulama bize düşüyor. mesela CMK bir hakim CMK avukatları sayesinde usulü öğrendik demişti bir keresinde. Hakimine, savcısına, adliyedeki memuruna, kaymakama, belediyeye, derneklere, partilere, herkese biz öğretiriz kanunları ve yine biz dile getiririz eksiklikleri, gördüğümüz haksızlıkları ve olması gerekeni. Şu memlekette avukatlar ve çıkarları için konuşan siyasetçiler dışında kim konusuyorki.
Avukatlar olmasaydı ne olurdu. Evet bizler olmasaydık halimiz nice olurdu... Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi