Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Delil Tespiti,Boşanma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-10-2008, 10:42   #1
tiyerianri

Varsayılan Delil Tespiti,Boşanma

Değerli arkadaşlar; müvekkil karısının kendisini aldattığından şüpheleniyor. Telefon faturalarını ele geçiriyor ve karısının bir numarayla gece gündüz mesajlaştığını ve konuştuğunu öğreniyor.Numara bir adamın adına kayıtlı başka şehirden. Fakat mesaj içerikleri elimizde yok. Acaba önce bir delil tespiti istesek mahkemeden ve gsm şirketine, iki numara arasında yazılanları sorsak bu mesaj içeriklerine ulaşabilir miyiz? Gsm şirketleri çekilen her mesajı kayıtlarında tutuyorlar mı? Elimizde başkaca delil yok farklı bir yol aklınıza geliyorsa paylaşırsanız seviniriz?
Old 31-10-2008, 11:03   #2
miss_lawyer

geçmişe yönelik mesaj kayıtlarının çıkarılabileceğpğini sanmıyorum ama yargıtay içtihatlarına göre telefon kayıtlarında eşlerden birinin gece gündüz bir numara ile görüşme yapmasını güven sarsıcı davranış olarak kabul edip diğer eşin boşanma yönündeki talebini haklı görmüştür.Kolay gelsin
Old 31-10-2008, 11:04   #3
gurhankoc

Sayın meslektaşım;
Öncelikle geriye dönük olarak konuşma ve sms içeriklerine ulaşılamıyor diye biliyorum. Farklı teknolojik sistemler geliştirilmişse de benim haberim yok.
Ancak; açmış olduğumuz buna benzer bir boşanma davasında kadın, eşini aldatmış olabileceğine delalet eden tarzda, yüzlerce kez başka biriyle görüşmüş ve mesajlaşmıştı. Mahkeme, kadının eşi dışında başka biriyle girmiş olduğu bu ilşkinin "evlilik birliğinin gereklerine yakışmayan hareketler" olduğunu ve bu davranışları da evlilik birliğinin bitmesindeki kusurlu davranışlar olarak kabul etti. Bizim davamızda farklı hususlar da vardı ancak mahkemenin bu değerlendirmesi sizin olayınıza uygun bir gerekçe diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 31-10-2008, 11:13   #4
Av.Mehmet_Ali

YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/4190

K. 2003/5240

T. 10.4.2003

• KADININ BAŞKA ERKEKLE TELEFONLAŞMASI ( Kadının Başka Bir Erkekle Uzun Süreli Telefon Görüşmeleri Yapması Güven Sarsıcı Davranışlara Girdiğinden Kadın Lehine Manevi Tazminata Hükmedilmemesi )

• GÖRÜŞMELERİN SEBEBİNİN AÇIKLANAMAMASI ( Evlilik Birliği İçerisinde Üçüncü Bir Şahısla Yaptığı Uzun Süreli Telefon Konuşmalarının Sebebini Açıklayamayan Kadının Boşanmada Kusurlu Sayılması )

• BİRLİĞİN TEMELİNİN SARSILMASI ( Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılmasına Sebep Olan Hadiselerde Kusurlu Eş Yararına Manevi Tazminat Takdir Edilmemesi )

• KADININ TAM KUSURLU OLMASI ( Güven Sarsıcı Davranışlar İçerisine Girererek Evlilik Birliğinin Sarsılmasına Neden Olan Kadının Kusurlu Sayılması )

• MANEVİ TAZMİNAT ( Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılmasına Sebep Olan Hadiselerde Kusurlu Eş Yararına Manevi Tazminat Takdir Edilmemesi )

4721/m.174

743/m.143

ÖZET : Evlilik birliği içerisinde üçüncü bir şahısla yaptığı uzun süreli telefon konuşmalarının sebebini açıklayamayan kadın, boşanmada kusurlu olduğundan manevi tazminat talebinin reddi gerekir.
DAVA : Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR : 1-Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.
2-4722 sayılı kanunun 1.maddesi hükmü de dikkate alındığında olaya 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi hükümlerinin uygulanması gerekir.
Toplanan delillerden; kadının muhtelif tarihlerde Mehmet Ş. isimli bir kişi ile uzun süreli telefon konuşmaları yaptığı güven sarsıcı davranış içersine girdiği anlaşılmaktadır. Davacı bu konuşmaların sebebini açıklayamamıştır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına sebep olan hadiselerde kadında kusurludur. Kusurlu eş yararına manevi tazminat takdir edilemez ( 743 S.M.K. md.143/2 ). / ( 4721 S. TMK. M. 174 ) Bu isteğin reddi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması isabetsizdir.
SONUÇ : Temyiz edilen hükmün 2. bentte gösterilen sebeple, manevi tazminat yönünden BOZULMASINA, kararın bozma kapsamı dışında kalan yönlerinin ise ONANMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, oybirliğiyle karar verildi.
Old 02-12-2008, 12:03   #5
v. Aynur

Arkadaşlar hepinize yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum. Özellikle Yargıtay kararı işime yarayacak. İyi çalışmalar.
Old 02-12-2008, 16:57   #6
Av. Hamza

açmış olduğum bir boşanma davasında telefon kayıtlarına dayanmıştım. GSM şirketinden gelen cevapta konuşmaların ve sms lerin kaydedilmediğini sadece arayan aranan ve mesaj gönderilen numara ve saatlerin gönderilebilleceğini bildirmişlerdi. yani mesajlar saklanmıyor. ancak sürekli ilgili numara ile görüşülmesi bir delil olabilir.
Old 02-12-2008, 17:56   #7
av.senemyuksel

Telefon hatlarının ikisinin de aynı kişi üzerine kayıtlı olması durumunda yanıtlarınız değişecek mi merak ediyorum. Olay şöyle müvekkilim eşinine ait başka bir hat olduğunu öğreniyor. Söz konusu yeni hatın 3. kişi bir erkeğe ait olduğu öğreniliyor. Bu 3. kişi eşin evlilik öncesi flörtü. Müvekkil 3. kişi ile sık sık görüşüldüğünden şüpheleniyor ancak boşanmak istemiyor(genelde kadınların yaptığı yuvam dağılmasın çocuklarıma yazık mantığı ile) Ancak eşinin bu görüşmelerinin de tespitini istiyor. Bu görüşmeler devam ederse o zaman boşanmak istiyor.
Bu durumda numaraları bilinen iki hattında aynı kişiye ait olması halinde tespit istenebilir mi? İstense bile açılabilecek bir boşanma davasında bu durum ne kadar sağlam bir delil olur?
Kararsızlık içinde kaldığım bu konuda fikirlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar...
Old 02-12-2008, 18:08   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.senemyuksel
Telefon hatlarının ikisinin de aynı kişi üzerine kayıtlı olması durumunda yanıtlarınız değişecek mi merak ediyorum. Olay şöyle müvekkilim eşinine ait başka bir hat olduğunu öğreniyor. Söz konusu yeni hatın 3. kişi bir erkeğe ait olduğu öğreniliyor. Bu 3. kişi eşin evlilik öncesi flörtü. Müvekkil 3. kişi ile sık sık görüşüldüğünden şüpheleniyor ancak boşanmak istemiyor(genelde kadınların yaptığı yuvam dağılmasın çocuklarıma yazık mantığı ile) Ancak eşinin bu görüşmelerinin de tespitini istiyor. Bu görüşmeler devam ederse o zaman boşanmak istiyor.
Bu durumda numaraları bilinen iki hattında aynı kişiye ait olması halinde tespit istenebilir mi? İstense bile açılabilecek bir boşanma davasında bu durum ne kadar sağlam bir delil olur?
Kararsızlık içinde kaldığım bu konuda fikirlerinizi paylaşabilirseniz sevinirim.
İyi çalışmalar...

Bir insanın kendi telefonundan yine kendisine ait diğer telefonu gün içinde defalarca arayıp, mesajlaşması hayatın olağan akışına aykırıdır. Kayıtlar olağanüstülüğün kanıtlanması için kullanılabilir. Önemli olan karşı taraf nasıl bir savunma yapacaktır? "Yanımda çalışan işçimle konuşuyordum" "kızkardeşimle konuşuyordum" gibi bir savunma yapılabilir mi? Bence diğer kanıtlarla birlikte değerlendirilmesi gereken bir kanıttır.
Old 02-12-2008, 20:34   #9
abdurrahman üşenmez

sms içeriklerinin tespit edilebilmesi teknik anlamda bugün itibariyle mümkün görünmemektedir.GSM operatörleri bu konuda veri tabanı tutmuyorlar. Ancak dinlenmeye başlanan hatlarda sms içeriklerini tespit edebilme imkanı olabilmektedir.
Old 02-12-2008, 22:52   #10
gurhankoc

Senem hanım;
eğer diğer "eş"in kullandığı ve 3. kişi adına kayıtlı hattan, eski flörtünden başka kişiler de aranmışsa ve bu aranan kişiler kendisinin arkadaşları veya tanıdıkları ise bu arkadaşlık ilişkilerini bilen tanıklar vasıtasıyla hattı "eş"in kullanmakta olduğunu kanıtlayabilirsiniz.
Old 03-12-2008, 13:23   #11
av.senemyuksel

Maalesef Gürhan bey, eş 3. kişiye ait bu hattı sadece o kişi ile konuşmak için kullanmış. Muhtelemelen dava içinde bunu delil olarak kullansak söz konusu hattın eş tarafından değil başkası tarafından kullanıldığını iddia edecekler.
Old 03-12-2008, 23:07   #12
gurhankoc

Bu durumda sayın meslektaşım Suat Ergin'in açıklamalarına katılıyorum. Karşı tarafın çok da mantıklı bir açıklama yapabileceğini, yapsa da mahkemeye karşı inandırıcı olabileceğini zannetmiyorum.
Telefon delilinden başka deliller de olduğu takdirde, zaten şüpheli olan telefon görüşmeleri, mahkeme üzerinde de lehinize etki edecektir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi