Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şirket Hissedarının Ssk'lı Oluşu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-02-2008, 10:19   #1
avkt

Varsayılan Şirket Hissedarının Ssk'lı Oluşu

Müvekkilin babasına ait A.Ş teki hisselerin büyük çoğunluğu babası tarafından devredilecek büyük hissedar durumuna geçcek ancak müvekkil başka bir şirkette SSK lı olarak çalşıyor ...Sorum şu hissedar olmak herhangi bir sigorta dalına kaydolmayı gerektiren bir durum olarak biliyorum bu durumda kişinin SSK lı yerde çalşışmasına engel bir durum sözkonusu olablirmi?
Old 01-02-2008, 16:11   #2
YALÇIN ÖNDER

AŞ'de hissedar (ortak) olmak, devamedegelen bir sigortalılığı kesmez.

Ancak, sigortalılığına ara verir ise BAĞ-KUR'lu olması gerekecektir.

Ülkemizde bir kişi ancak bir sosyal güvenlik kurumundan yararlanabilir.
Old 01-02-2008, 16:46   #3
avercan38

Hisseleri devralacak kişi SSK'lı olmaya devam edecektir. Şirket hissedarı olması Bağ-Kur'lu olmasını gerektirmez. Ancak SSK'lılığı bitecek olursa Bağ-Kur'a kaydolması gerekir. Başka bir yerde çalışmaya devam ettiği sürece oradaki çalışmasından dolayı SSK'lı olacaktır. Şirket hissedarı oldu diye SSK'dan ayrılıp Bağ-Kur'lu olması gerekmez.
Old 01-02-2008, 17:58   #4
av.özlem önal

Bahsi geçen kişinin Anonim Şirketteki ortaklığının niteliğinin belirlenmesinden sonra verilecek cevabın daha doğru olacağını düşünüyorum.

Sayın meslektaşlarımın cevapları, ortağın kurucu (sorudan anlaşılan ortağın kurucu olmadığıdır) ya da Yönetim Kurulu üyesi ortak olması halinde bence de doğrudur. Ancak aksi halde cevaba katılmıyorum. Lütfen yanılıyorsam düzeltin.

Öncelikle Bağ-Kur Kapsamı, 1479 sayılı kanunun 24. maddesi ile belirlenmiştir (aşağıya kopyalıyorum) ve Anonim Şirket ortağı (istisnalar haricinde) bu kapsamda değildir. Ayrıca Anonim Şirket Ortaklığı sosyal güvenlik ile ilişkilendirilebilecek bir kavram değildir. Anonim Şirket hisse senedini elinde bulunduran kişi, şirketin ortağıdır. Dolayısıyla SSK kapsamında olmaya da engel teşkil etmeyecektir düşüncesindeyim.

'1479 SAYILI KANUN;

MADDE 24 — (3165 Sayılı Kanunun 6 ncı maddesiyle değişen şekli) Aşağıda sayılan sigortalılar hakkında malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde bu Kanunda yazılı şartlarla sosyal sigorta yardımları sağlanır.

I — Sigortalı sayılanlar:

Kanunla ve Kanunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulu sosyal güvenlik kuruluşları kapsamı dışında kalan ve herhangi bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan;

a) Esnaf ve Sanatkârlar, tüccar sanayici ve borsa ajan ve acenteleri, mimar ve mühendisler sigorta prodüktörleri ve eksperleri, eczacılar, tabipler, veterinerler, gümrük komisyoncuları gibi ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya götürü usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, Esnaf ve Sanatkâr siciline kayıtlı bulunanlar veya kanunla kurulu meslek kuruluşlarına usulüne uygun olarak kayıtlı olanlar,
b) Kollektif şirketlerin ortakları,
c) Adi Komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları,
d) Limited şirketlerin ortakları,
e) Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları,
f) Donatma iştirakleri ortakları,
g) Anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları,
Bu Kanuna göre sigortalı sayılırlar.

II — Sigortalı sayılmayanlar:

Bu Kanunun uygulanmasında

a) 18 yaşını doldurmamış olanlar,
b) ( 3396 Sayılı Kanunun 1'inci maddesiyle değişen şekli) Türk asıllı yabancılar hariç, yabancı uyruklular,
c) Kanunla veya kanunun verdiği yetkiye dayanılarak kurulu sosyal güvenlik kuruluşlarına prim veya kesenek ödeyenlerle bu tür kuruluşlardan malullük veya yaşlılık aylığı ile daimi tam işgöremezlik geliri almakta olanlar, aylık veya gelir bağlanması için talepte bulunmuş olanlar (Dul ve yetim aylığı veya Sosyal Sigortalar Kurumundan geçici veya sürekli kısmi işgörmezlik geliri alanlar hariç),
d) Tarım işi yapanlar (Tarım sanatlarına ait işleri yapanlar hariç),

Sigortalı sayılmazlar.'
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi