Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nesebin reddi davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-01-2014, 19:20   #1
yakin

Dikkat nesebin reddi davası

nesebin reddi davası açmak istiyorum.
Müvekkil erkek resmi nikah yapmış ancak, fiilen evlenmemiş.
2007 yılında doğan çocuğu annesi müvekkilimin üzerine yazdırıyor.
Daha sonrada bayan boşanma davası açıyor ve boşanıyor ama tebligat müvekkile ulaşmıyor.
müvekkilim bunları biliyor ancak, biz yeni öğrenmiş gibi yapacağız ve nesebin reddi davası açacağız.
Bu durumda zamanaşımına yakalanmış olurmuyuz, sonuç ne olur.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. Yargıtay kararı gönderirseniz sevinirim.
Old 24-01-2014, 21:54   #2
petroçelli

soru hukuken eksik ve kendi içinde çelişik olduğundan cevap verilemeyeceğini düşünüyorum.
Old 27-01-2014, 12:17   #3
Av. Burçin Özenli

Meslektaşım,

Bir bilgiyi paylaşmak isterim. T.M.K. 289. maddesinde yer alan "herhalde 5 yıl içinde açmak zorundadır" ibaresi Anayasa Mahkemesi'nin 25.06.2009 tarihli kararıyla iptal edilmiştir. Böylece soybağının reddi davalarında koca doğumun üzerinden ne kadar süre geçmiş olursa olsun, baba olmadığını veya ananın başka bir erkekten gebe kaldığını öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl içerisinde dava açabilecektir. (2)Anayasa Mahkemesi 2008/30 Es. 2009/96 K. 25.6.2009 Tarihli Kararı

Nesebin reddi ile ilgili bir hukuki çalışma hazırlamıştım; THS'de bulabilir yahut http://www.ozenlicabuk.av.tr/tr/makale den inceleyebilirsiniz. Kolay gelsin,
Old 27-01-2014, 15:14   #4
Gürkan Çalışkan

Sukh Hukuk mahkemesinde açacak olduğunuz davada çocuklar için kayyum atayabilirsiniz..böylece çocukları davacı anne ve babayı davalı olarak gösterirsiniz..çocuklar için zamanaşımı reşit oldukları ve muttali oldukları andan itibaren 1 yıldır..ben geçmişteki bir davamda zamanaşımı sorununu bu şekilde çözmüştüm..
Old 28-01-2014, 10:02   #5
Av. Sami Günsen

Dava kolay ilerlemiyor ve usulü işlemler ile 1-2 yıl gibi bir zaman alabilir bu durumu da öngörmenizi tavsiye ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi