Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hükmün Açıklanmasında Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-03-2016, 09:15   #1
txyz

Varsayılan Hükmün Açıklanmasında Vekalet Ücreti

Sayın Meslektaşlarım, tereddüte düştüğüm bir konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Müdahil olduğumuz bir davada sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi ve lehimize hükmedilen vekalet ücretini sanıktan tahsil ettik. Sanık denetim süresi içerisinde suç işlediğinden mahkemece dosya tekrar ele alındı ve bu sefer hükmün açıklanmasıyla birlikte yine lehimize vekalet ücretine hükmedildi. Mahkemenin hükmün açıklanmasında lehimize vekalet ücretine hükmetmesi doğru mudur. Esasında çok etik ve hakkaniyete uygun gelmiyor bu durum ancak memur statüsünde çalıştığımız için vekalet ücretini tahsil etmek durumundayız. Bizim açımızdan vekalet ücretini tahsil etmek hukuki açıdan bir sıkıntı doğurabilir mi, mükerrer tahsilat söz konusu olabilir mi yoksa hak ettiğimiz bir vekalet ücreti mi söz konusu ?
Old 30-03-2016, 11:30   #2
St.Av.Osman Erdal

Vekalet ücreti konusunda takdir mahkemede. hukuki açıdan olayınızda ki durumda vekalet ücretine hükmedilmesini engelleyecek bir hüküm hatırlamıyorum. Sanık denetim süresinde başka bir suç işlediği için bu yargılama sonucu vekalet ücretine karar verildiği düşüncesindeyim.
Old 30-03-2016, 13:48   #3
Av.Can

Eski bir Yargıtay kararında okumuştum. "Bir koyundan iki post çıkmaz". Aynı karardan dolayı iki kez vekalet ücreti tahsil edemezsiniz. Yeni vekalet ücretini icraya koyduğunuzda önceki tahsilatı düşerek işlem yapmanız gerek. Yoksa mükerrer tahsilat sözkonusu olacaktır.
Old 30-03-2016, 14:50   #4
Av. Can DOĞANEL

Yeni esas ve karar numarası almış olsa da karar aynı karardır. Bence de en fazla tarife değişikliği nedeniyle fark doğmuşsa o kısım alınabilir. O kısımda bile çok şüpheliyim. Aslında hüküm verilirken "önceki kararda hükme bağlanmış olduğundan" denilerek verilmemesi daha doğru olur. Sadece usulen hükmün açıklanmasından ibaret bir durumun yeni vekalet ücreti doğurmaması gerekir. Yargıtay'ın kısmi bozmalarından sonra verilen hükümlerdeki gibi değerlendirirsek bozma öncesi tahsil edilenlerin nasıl mahsup edilecek ve yeni hükümde mükerrer tahsil edilemeycekse vekalet ücreti yönünden durum aslında aynıdır.
Old 30-03-2016, 15:37   #5
txyz

Ben de ikinci defa tahsil edilmemesi gerektiğini düşünüyorum ama talimat istesem kurumu zarara sokmamak mantığıyla tahsil et şeklinde cevap geleceğini de biliyorum, şifahi görüşmeler de bu yöndeydi. Elimi rahatlatacak mevzuat hükmü olmadığı gibi yargı kararına da rastlamadım.
Old 31-03-2016, 14:19   #6
Av. Can DOĞANEL

Yargıtay 11.Ceza Dairesi Esas:2013/11040 Karar:2014/6978
Linkteki kararda ilk kararda hükmedilen vekalet ücreti mahsup edilerek hüküm verilmesi gerektiği belirtiliyor. Ancak mevcut durumda işinize yarar mı bilmiyorum. Hatalı da olsa kesinleşmiş bir karar var. Sanığın mahkemeye ek karar için başvurması en mantıklısı olur. İcra aşamasında İcra Mahkemesinden sonuç alması zor.
Old 31-03-2016, 20:57   #7
txyz

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Yargıtay 11.Ceza Dairesi Esas:2013/11040 Karar:2014/6978
Linkteki kararda ilk kararda hükmedilen vekalet ücreti mahsup edilerek hüküm verilmesi gerektiği belirtiliyor. Ancak mevcut durumda işinize yarar mı bilmiyorum. Hatalı da olsa kesinleşmiş bir karar var. Sanığın mahkemeye ek karar için başvurması en mantıklısı olur. İcra aşamasında İcra Mahkemesinden sonuç alması zor.

Sayın Av. Can DOĞANEL, işime yarayacak bir karar, talimat talebime bunu da eklerim.Çok teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi