Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vadesi gelmemiş Çek ve fatura alacağının tahsili Hk.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2013, 19:12   #1
eyagan

Varsayılan Vadesi gelmemiş Çek ve fatura alacağının tahsili Hk.

Müvekkil şirketin nezdinde 2013 yili 7-8-9-10-11-12. Aylara iliskin 6 para cek mevcut. Kesideci firma hakkında yaptığımız araştırmalar sonucunda yazılan ceki olmadigi gibi herhangi bir icra tehdidi altıda olmadığını öğrendik.Ancak müvekkilden aldığı mallari alış fiyatının altında çok kısa sure sonra sattığını öğrendik.Bu husustan dolayı 800.000-TL lik bir ticari alim-satım soz konusu.Verilen cek bedelleri toplamı 450.000-TL malum vadeleri henüz gelmemiş.
800.000-TL alacağın tahsili yönünde uygulanacak yöntem sizce ne ve nasıl olmalıdır?
Old 26-03-2013, 19:34   #2
Av. Özge Çavuş

Müvekkilinizden aldığı malları alış fiyatının altında satmasında nasıl bir gayri hukuki bir durum var?
Old 26-03-2013, 19:53   #3
eyagan

Gayri hukuki bir durum oldugundan bahsetmedim zaten.Bu sekilde zararına satış yapması finansal olarak sıkıntıda oldugunu gösterir ve müvekkil verdigi malın karşılığını alamayacağını piyasasının icerisinde olan bir tacir olarak biliyor.Muvekkil sattığı malın karşılığını istiyor ve benim sualim de hangi tahsil yönteminin tercih edilmesi faturaya dayalı ilamsiz takip mi ? Çeklerle ilgili kısım icin ihtiyatı haciz geri kalan kısım icin yine ilamsiz takip mi?
Old 26-03-2013, 20:24   #4
Av. Özge Çavuş

Anladığım kadarıyla, yapılan satış bedelinin bir kısmı için çek verilmiş, diğer kısmı için elinizde faturadan başka bir şey olup olmadığını anlayamadım.

Eğer elinizdeki fatura "kapalı fatura" ise, bu bedelin ödendiğine dair karine oluşturur. Bunu takibe koymanız halinde, itiraz edilirse, fatura bedelinin ödenmediğini sizin ispatlamanız gerekir.

Vadesi gelmemiş çekler için şartları var ise İİK m.257 uyarınca ihtiyati haciz yoluna başvurabilirsiniz ancak sadece diğer tarafın malları elinden düşük bir bedelle çıkarmış olması hakimi ikna eder mi bilmiyorum. Başka somut delilleriniz var ise onları da eklersiniz elbet.
Old 26-03-2013, 20:39   #5
eyagan

Sayın meslektaşım, yardımcı olmaya çalıştığınız icin tesekkur ederim ama sorumu cevaplarınız karşılamamakta ve karşılayacak çerçevede değil. Burada zaten faturalar açık, mal teslimi yapılmış ve karşılığı alınmamış.Benim sorunum vadesi gelmemis cekler varken bu alacak takibe konu edililirse hangi yöntemle edilmeli ve edileceği yöntemde çeklerin durumudur.

Tekrar tesekkur ederim.
Old 26-03-2013, 21:06   #6
Av. Özge Çavuş

Alıntı:
Yazan eyagan
Sayın meslektaşım, yardımcı olmaya çalıştığınız icin tesekkur ederim ama sorumu cevaplarınız karşılamamakta ve karşılayacak çerçevede değil. Burada zaten faturalar açık, mal teslimi yapılmış ve karşılığı alınmamış.Benim sorunum vadesi gelmemis cekler varken bu alacak takibe konu edililirse hangi yöntemle edilmeli ve edileceği yöntemde çeklerin durumudur.

Tekrar tesekkur ederim.

Soruya "verdiğiniz bilgi çerçevesinde" cevap verildi sayın eyegan. Elinizde 150 farklı seçenek var da, hangisini seçmek daha makul olur gibi bir soru yok ortada. Seçenekleriniz zaten kısıtlı. 2 durum için farklı kombinasyonlar var, bu kombinasyonları biliyor olacağınız düşüncesi ile eklemedim ama buyrun:

Faturalar kapalı değilse ve bedelin ödendiği anlaşılmıyorsa ilamsız takibe koyabilirsiniz elbette, çekler için de vadesi gelmeden önce tek yolunuz ihtiyati haciz kararı aldırmak. Çekleri vadesi gelmeden takibe koymanız zaten mümkün değil. Veyahut çek ve fatura olarak bölmeden tüm borç için ilamsız takip yapabilirsiniz. Bu durumda karşı tarafın, var olan çeklerden dolayı, kısmi itirazı ile karşılaşabilirsiniz. Çek kısmını hiç karıştırmadan, diğer kısım için takip başlatıp, çekler için vadesinin gelmesini bekleyip veya ihtiyati haciz aldırma yoluna gidebilirsiniz.

Takipleri de gelip bizzat benim başlatmamı beklemiyorsunuz umarım?
Old 26-03-2013, 21:25   #7
eyagan

Özge Hanım, benim de uzerinde takıldığım mevzu arada bir sözleşme olmadıgından mallarının toplam bedeli bir vadeye bağlı olmadıgından tüm alacak üzerinden takip yapmak aslında.İhtiyati haciz yoluna başvurulması durumunda, henüz mevcutta şartları haiz olmadıgından sıkıntı olabileceğini düşünüyorum.İlamsiz takibe başvurulması hususunda da çeklerin vadesi gelmemesine rağmen ilamsiz takipte faturalar ile beraber çekler üzerinden ilamsiz takip yoluna gidersem çeklerin de bir odeme aracı olmasından mutevellit kısmı itiraz hususunun bertaraf edilip edilemeyeceğinde emin değilim.

Sorunumu paylasmaktaki maksat da daha önce bu tip bir durumda nasıl bir yöntem izleyeceğim konusunda tecrubelerden faydalanmaktir. Tekrar ilginiz icin tesekkur ederim.
Old 26-03-2013, 21:39   #8
Av. Özge Çavuş

Bu durumda en mantıklı yol, çekler için ihtiyati haciz zorlayıp, eğer karar çıkmaz ise, şu aşamada sadece faturaya bağlı kısmı takibe konu etmektir. Çekleri ihtiyati hacizsiz takibe dahil ettiğiniz her durumda karşı tarafın itiraz hakkı doğar zira alacağın bir kısmının vadesi gelmemiş oluyor.
Old 27-03-2013, 09:34   #9
feyzaday

Sayın Eyagan, bu konuda tecrübem oldu. Miktar sizinkinden yüksekti, bizim borçlu bir hafta içinde ortadan kaybolmuştu. Vadesi gelmemiş olan tüm çekler için, borçlunun da ortadan kaybolduğunu belirterek (adliyede de sorgulama yaptırmış, bir hafta içinde açılan icra takiplerini dosyaya eklemiştim) ihtiyati haciz kararı almış ve haciz yapmıştım. Borçlunuz hakkında adliyede benzer bir sorgulama yapabilir, ihtiyati haczi deneyebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi