Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

takasta yazılan çek, imza tutmaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2013, 14:21   #1
AVUKAT1753

Varsayılan takasta yazılan çek, imza tutmaması

Değerli arkadaşlar; arkası takasta yazılan çeklerin bankaca ödenmesi gereken asgari tutarlarının ödenmesi için bankaya başvurdum. Ancak banka imza şirket yetkilisine ait değildir diyerek talebimizi reddetti. Ben de ilamsız takip yaptım aynı gerekçe ile bu kez takibe itiraz edildi. (ilgili çekler yeni çek yasası kapsamına girmektedirler.) soru şu; banka bu itirazında haklı mıdır.? inanın çok araştırdım, cevabını bulamadım. Özellikle elinde konuya dair yargı kararı olan varsa ve paylaşırsa çok müteşekkir olurum. Herkese iyi çalışmalar.
Old 17-02-2013, 21:36   #2
eke

Aynı sıkıntı bizim de başımıza geldi. Bankaların imzayı kontrol etme yükümlülükleri var ancak imzanın tutmaması halinde kanunen sorumlu olduğu bedeli ödememe hakkı doğmasına anlam veremiyorum. Konu ile ilgili cevapları ve varsa yargı kararlarını bende bekliyorum.
Old 18-12-2020, 14:29   #3
Av. Meltem ERTÜRK

Varsayılan Sonuç

Alıntı:
Yazan AVUKAT1753
Değerli arkadaşlar; arkası takasta yazılan çeklerin bankaca ödenmesi gereken asgari tutarlarının ödenmesi için bankaya başvurdum. Ancak banka imza şirket yetkilisine ait değildir diyerek talebimizi reddetti. Ben de ilamsız takip yaptım aynı gerekçe ile bu kez takibe itiraz edildi. (ilgili çekler yeni çek yasası kapsamına girmektedirler.) soru şu; banka bu itirazında haklı mıdır.? inanın çok araştırdım, cevabını bulamadım. Özellikle elinde konuya dair yargı kararı olan varsa ve paylaşırsa çok müteşekkir olurum. Herkese iyi çalışmalar.

Merhaba meslektaşım. Benim de elimde böyle bir çek var. Hamil başvurduğunda imza uyuşmuyor diye kaşe vurulmuş ve iade edilmiş. Bir önceki hamil olarak çek bize geri geldi ve bende ilamsız takip yaptım kambiyo vasfı yok diye. Sizin dosyanızda son durum ne oldu acaba yardımcı olur musunuz bana da belki faydası olur.. Bende şöyle bir durumda var, biz imzanın gerçekte kime ait olduğunu da biliyoruz, lehtar atmış belli. Bizde başka bir dosyası var ordaki imzasıyla uyuşuyor gerçekten. İlamsız takip açmakla doğru mu yaptım bu arada ondan da emin değilim ama
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi