Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra dosyasından tahsil edilip işveren avukata teslim edilen para ile ilgili eski patrondan ihtarname

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-11-2011, 00:53   #1
av__hakan

Varsayılan icra dosyasından tahsil edilip işveren avukata teslim edilen para ile ilgili eski patrondan ihtarname

Değerli meslektaşlar 2011 yılı başından itibaren 4 aylık bir süre boyunca başka bir meslektaşın bürosunda çalıştım. Bu süre zarfında yanında çalıştığım avukatın alacaklı vekili olduğu birtakım dosyalardan yetki belgesi ile tahsilatlar yapıp bunları kendisine elden teslim ettim. Ancak kendisi iş ilişkisini sonlandırırken teslim aldığı bu paralarla ilgili ibraname vermekten imtina etti. birkaç ay sonra da tarafıma daha önce teslim almış olduğu paraları teslim etmediğimi iddia ederek 30.000 TL borç içerir bir ihtarname gönderdi. uygulamada meslektaşlar arasında bu tür yazılı ibranameler pek sözkonusu olmuyor. ancak benim eski patronum kötüniyetli davranıyor. iş ilişkisi sigortamı başlatmadığı için tarafımca sonlandırıldı. sigortammı başlatmadığı için çalışmamın bir resmiyeti yok. ancak bir çok dava dosyasında yetki belgem mevcut. kendisini sigorta nedeniyle şikayet ve dava edeceğimi söyleyince misilleme olarak böyle bir şey yaptı. dosyaların alacaklılarından bazıları tahsil edilen paraları teslim aldıklarını beyan ediyor ancak hepsi değil. bu paraları işveren avukata teslim ettiğime dair şahitlerim de var. ancak herhangi bir icra takibi veya alacak davası açması halinde yazılı delille ispat kuralı karşısında (35.000 TL) şahitlerin durumu nasıl olur bilemiyorum. daha önce kendisi veya bir tanıdığı böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlar var mı? eğer var ise nasıl bir yol izledi? bu konularda yardıma ihtiyacım var. yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Old 15-11-2011, 11:56   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Alacaklı vekili ve yetki belgesi olan avukatı olarak tahsil ettiğiniz paraların ibranamelerini müvekkillerinizden almanız veya bu kişilerin bilgilerine başvurulmasıyla durum aydınlanır diye düşünüyorum.Tabi ihtarnameye vereceğiniz cevap çok iyi hazırlanmalı,açılacak dava alacak davası olduğundan delil olarak senede karşı ispat yükü gibi düşünmemeli bunun yanında davanın sigorta nedeniyle kötü niyetle açıldığı da davada lehinize bir husus olabilir,geçmiş olsun...
Old 15-11-2011, 14:16   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Olağan koşullarda çalışma süresi de dikkate alındığında böyle bir meblağı yanında çalışan avukatta kalmasına izin veren avukat olabilir mi!Diyelim ki var. Neden verdi,siz niye kabul ettiniz...İzin vermedim deniliyorsa zaten çoktan şikayet konusu olurdu diye düşünüyorum.Bence bu iddia ihtarnameye konu olmaktan öte gitmez.
Old 15-11-2011, 23:47   #4
av__hakan

dediğiniz doğru. dayandığı tek şey de icra dosyalarındaki reddiyat mahbuzlarında benim imzalarımın olması. ancak bu imzalar da beni endişelendiriyor açıkçası. karşı taraf dipten başa kötüniyetli.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi