Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çek iptali usulü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2008, 15:55   #1
meteora

Varsayılan Çek iptali usulü

Geçmiş bayramınız kutlu olsun. Bir sorum olacak, çek iptalinde aşamaları anlatır mısınız? davayı açtım, mahkeme %15 teminat kararı ve ilan masrafı için miktar belirtmiş, yarın yatıracağım. Bundan sonrasında usul nedir? İlk duruşmada müvekkil ve tanık dinletebilir miyim, çek zayi olmuş. Çekin keşidecisi ödemeden men koymuş bir çeke, onunla ilgili de teminat yatırmalı mıyım,hakim sadece %15teminat yazmış başka bir açıklama yok. yine gidip onunla da görüşeceğim,önce sizden bilgi almak istedim. Bir de gazete ilanı kaç kere, ne kadar süre ile yapılır? Tahmini dava ne kadar sürebilir? Teşekkürler.
Old 06-10-2008, 16:34   #2
av.araf

*Çek iptali davanızın neticelenmesi için mahkemece hükmedilen teminatı yatırmanız yeterli,
*İlan TTK 37 ve 575 maddelerine göre TÜRKİYE TİCARET SİCİL GAZETESİNDE müddeti 6 aydan az olmamak üzere 3 defa yapılıyor ve 6 aylık süre ilk ilan gününden itibaren başlıyor.
*Delil ve tanık listesini daha önceden mahkemeye ibraz ettiğiniz takdirde ilk celsede olmasada davanın ilerleyen aşamalarında müvekkilinizi ve tanıkları dinletmenizde davanın mahiyeti itibari ile bir engel bulunmadığı kanaatindeyim.
*Davanın süresi ile ilgili sorunuza gelince ilan süresinin en az 6 ay olduğunu dikkate aldığımızda ortalama bir sene olabilir diye düşünüyorum.

Eklemek istediğim birşey var daha önce çek iptali davası açmadım okuduğum kararlardan ve genel hukuk bilgilerimden yola çıkarak bu hususta size yardımcı olmaya çalıştım.Bu hususta tecrübesi olan meslektaşlarımız cevaplarını eklediklerinde bende hatalı taraflarımı sizinle birlikte göreceğim
Old 06-10-2008, 18:39   #3
Yücel Kocabaş

1. Çek iptali davası hasımsız olarak açılır.
  2. TTK.nun 669 maddesine göre davacı mahkemeden “ ödemeden men “ kararı verilmesini isteyebilir. İstem olmadan hakimin kendiliğinden ödemeden men kararı vermesi düşünülemez. Sanırım siz talep etmişsiniz ki, hakim de teminat karşılığı bu şekilde tedbir kararı vermiş olmalı. Keşideci bankaya “ ödemeden men “ talimatı verdiğine göre tekrar tedbir olarak ödemeden men kararı alınması gereksiz olabilir. Teminat yatırılmazsa tedbir kararı yürürlüğe konulmaz.
  3. TTK. 674 ve 37 mad. Göre ilan Türkiye Ticaret Gazetesi ile 3 kere yapılır. Hakim ayrıca yerel gazete ile de ilana karar verebilir.673 maddeye göre ilanda tayin edilecek süre en az 3 ay en fazla 1 yıldır. (Sayın Av.Araf en az süreyi 6 ay olarak yazmış) . Uygulamada genelde 3 aylık süre tayin edilmektedir. Ancak çek 3 aydan önce zamanaşımına uğrayacaksa hakim süreyi kısaltabilir veya kaldırabilir. Çeklerde bu süre 1.ilan tarihinden başlar.
  4. Yapılan ilan üzerine çek mahkemeye getirilirse mahkeme davacıya istirdat davası açması için süre verir. Bu süre içinde dava açılmazsa hakim çeki getirene geri verir. Tanınan süre içinde çek ibraz edilmezse çekin iptaline karar verilir. (TTK 676/1) Davacının iptal kararından sonra borçlu hakkında alacak davası açması gerekir.
  5. Davacı delillerinin ilk oturumda toplanması bu arada tanıkların dinlenmesi olağandır.İlk oturum ilan süresi içinde yapılır ve 2. oturum ilan süresinin sonuna bırakılırsa, ilan süresi sonunda dava sonuçlanabilir.Diye düşünüyorum.

Old 26-04-2010, 17:47   #4
Av.Mehmet ORAK

Davanız bu tarihe neticelenmiştir galiba... Dava ne kadar sürdü ve ilan masrafı ne tuttu aceba? Ayrıca başka gider oldu mu? Teşekkürler
Old 13-08-2010, 12:23   #5
limpid

bu konuyu ben de merak ediyorum dava ne kadar sürüyor ve ilan masrafları harçlar vs ne kadar tutuyor. tecrübesi olan meslektaşlarım paylaşırsa sevinirim.
Old 15-10-2010, 13:12   #6
caner87

müvekkilimin 4 adet 60.000 tl tutarında müşteri çekleri kaybolmuş ve 4 gün sonra ödemesi gelen çekler de var, ne kadar bir masraf gerekiyor, mutlaka teminat yatırmak gerekir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi