Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik kazası sonucu maddi-manevi tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-08-2012, 00:54   #1
Hak ve Nisfet

Varsayılan Trafik kazası sonucu maddi-manevi tazminat

Merhabalar;
müvekkil geçirmiş olduğu trafik kazası sonucunda ağır şekilde yaralanmış idi. Olayla ilgili açılan kamu davası sonucunda sanık taksirle yaralama suçundan dolayı mahkum oldu. Dosya Yargıtay aşamasından sonra onanarak kesinleşti. Şimdi ise tazminat davası açacağız. Bu aşamada kısaca şu sorulara yanıt arıyorum;
1-Müvekkil 20 li yaşlarda üniversite öğrencisi olan bir genç kız, kaza sonucu yüzde sabit eser ve duyu kaybı söz konusu. 1 yıl da okuluna devam edemedi. Açacağımız manevi tazminat davasında ne kadarlık bir rakam makul karşılanır?
2-Maddi tazminat olarak, tedavi sürecinde yapılan giderleri talep edeceğiz. Bunun dışında bir talep hakkımız söz konusu olabilir mi?
3-Ceza dosyasında alınan bilirkişi raporunda kusur oranları sürücü ve müvekkil arasında yarı yarıya paylaştırılmış idi. Tazminat davasında kusur oranları yönünden yeniden bir rapor aldırılabilir mi? Sürücünün 4/8 kusurlu olması açacağımız tazminat davasını nasıl etkiler?
Old 14-08-2012, 09:06   #2
JACELYN

1- Zor bir soru Hatta hukukun en çetin konularından biri desem yeridir. Ama size kendi dosyamdan şöyle bir örnek vereyim, iş kazasından kaynaklı tazminat davasında yüzde 15 malul kalan davacı işçiye 21.000 TL manevi tazminat çıkmıştı. Dediğim gibi sorunuzu bire bir ne kadar karşılar bilmem sadece bir fikir vermesi açısından söylüyorum.
2- Müvekkiliniz öğrenci olduğuna göre başka talep kaleminiz olmaz diye düşünüyorum
3- Tazminat davasında yeniden bir kusur raporu alınacaktır. Ceza davasındaki rapor hukuk hakimini bağlamaz
Old 14-08-2012, 10:39   #3
egemen48

1-manevi tazminatta karşı tarafın ve mvüekkilinizin ekonomik durumlarını göz önüne alın,keza manevi tazminat zenginleştirici olmamalıdır.
2-Tedavi giderleri yanında,geçirdiği kaza nedeniyle eğer malul olma durumu varsa bu da tazminata konu.Ayrıca bana göre 1 yıl okula devam edemeyen kişi,ülke şartlarında hemen iş bulma olanağı olmasa da,1 yıl geç iş bulacaktır ve bu da maddi tazminata konu edilir.Fakat yüksek mahkemenin bu durumun tazminata neden olmayacağı yönünde kararları olduğunu hatırlıyorum araştırın.
3-Tazminat davası uyarınca karşı tarafın çok az kusuru olması dahi tazminata hükmedilmesi için yeterlidir,ancak elbet kusur göz önünde tutularak indirim yapılacaktır.
Old 14-08-2012, 18:47   #4
avantkk

1-Tedavi giderleri(Yanlızca hastane masrafları değil tekrar eski sağlına dönmesi için yapılan tüm masraflar dahildir,Örneğin bakıcıya verilen maaş gibi)
2-Geçici iş gücü kaybı-Bende sn egemen48'e katılıyorum,1 yıl işine geç başlayacaktır.Aynı bölümden mezun olan kişilerin ortalama 1 yıllık maaşı tazminat olarak hükmedilmelidir.
3-Sürekli iş gücü kaybı-Bu kayıp işini etkilemesede yargıtay eksik yaşamak zorunda kalması nedeniyle tazminat verilir,demektedir.
4-Manevi Tazminat-Uğradınız zarar,üzüntü ila karşı tarafın ekonomik durumunu kıyaslayın.Asgari ücretle çalışıyorsa 100.000-TL istemeyeniz bence.)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi