Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tensip ile müşterek çocuğun velayetinin tevdii kararına itiraz usulü?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-03-2018, 13:47   #1
Av.mehmet.av

Acil Tensip ile müşterek çocuğun velayetinin tevdii kararına itiraz usulü?

Açmış olduğumuz bir boşanma davasında mahkeme tensip ile çocuğun velayetini geçici olarak davalı anneye vermiş. Bu duruma itiraz edeceğiz.
Bu itirazımızı mahkemeye ara karardan dönülmesi talepli mi yapacağız, başka bir merciye mi yapacağız. Çok acil bilgilerinizi rica ederim.
Müşterek çocuk şuan babasının yanındadır ve ilkokul 1. sınıfa gitmektedir. Çocuğun babadan alınması çocuğu hem eğitim olarak hem de gelişim açısından olumsuz etkileyecektir. Bu konu ile ilgili de yargıtay kararı mevcut ise paylaşırsanız çok sevinirim.
Old 02-03-2018, 14:01   #2
Av.Ayse E.

gerekçelerinizi içeren bir dilekçe ile aynı mahkemeden ara karardan dönülmesini ve geçici velayeti talep edeceksiniz ...diye biliyorum
Old 02-03-2018, 14:44   #3
AV.SİBEL

Ara karar olduğu ve ayrıca itiraz yolu öngörülmediği için kararı veren mahkemeye hitaben geçici velayeti talep ettiğinizi de belirtir itiraz dilekçesi sunacaksınız ve yine kararı aynı mahkeme değerlendirecek.

Talebinizi yerinde görürse ara karardan dönülerek geçici velayetin size verilmesine karar verilecektir.
Old 03-03-2018, 12:54   #4
Av.mehmet.av

Teşekkür ederim. Geçici velayetin karşı tarafa verilmesi ile ilgili ara karar henüz tebliğ edilmedi.
Bu karar tebliğ edilmeden karşı tarafın çocuğu alma hakkı var mı acaba. Bunun için izlemesi gereken yol nedir?
Old 03-03-2018, 13:05   #5
Av. Hatun Olguner

Karar tebliğ edilmeden anne çocuğu babadan isteyebilir. Baba rızasıyla vermezse anne icra takibi açarak çocuğu alma yoluna başvurur...
Old 03-03-2018, 13:14   #6
Av.mehmet.av

Acil

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Karar tebliğ edilmeden anne çocuğu babadan isteyebilir. Baba rızasıyla vermezse anne icra takibi açarak çocuğu alma yoluna başvurur...
Üstadım teşekkür ederim.
Bir konu hakkında daha ayrı başlıkta bir soru soracaktım. Ancak önce sizin fikrinizi almak isterim.
Boşanma davasında davalı taraf cevap süresinden sonra cevap dilekçesi sundu. Normalde bu dilekçe cevap dilekçesi olarak değil beyan dilekçesi olarak adlandırılır diye düşünüyorum.
Ben boşanma dilekçesinde tüm boşanma nedenlerini yazmamıştım. Karşı taraf cevap dilekçesini süresinde vermese bile ben cevaba cevap dilekçesinde başkaca boşanma nedenlerine de başvurabilir miyim. Yoksa "ıslah" yolu ile mi başka nedenlere dayanmalıyım.
teşekkürler.
Old 03-03-2018, 13:17   #7
Av. Hatun Olguner

Sayın av mehmet av

Islah yoluyla yeni boşanma sebepleri ileri sürebilirsiniz. Cevaba cevap ile ileri süremezsiniz...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi