Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

2 aylık evliyim ve sorunlarım var ne yapmam gerektigini bilmiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-09-2009, 13:31   #1
Konuk

Varsayılan 2 aylık evliyim ve sorunlarım var ne yapmam gerektigini bilmiyorum

mrb eşimler 2 aylık evliyim evliliğimizin 5 inci gününde sorunlar cıkmaya başladı sürekli hakaretler küfürler ve şiddet var sürekli boşanalım diyor ve babanın evine git diyor bi gün tartışmaya aileside katıldı ve cok büyük hakaretlere maruz kalıp evi terkettim bir ay ayrı kaldık ben şikayet davası actım daha sonra özür diledi ve geri döndüm bu sefer herşey daha kötü oldu hiçbirşekilde mutlu olamıyoruz sürekli sorun cıkıyor ne yapmam gerektiğini bilmiyorum şahitlerim de yok allahtan başka delilimde yok lütfen yardım edin tşk ederim
Old 18-09-2009, 13:57   #2
Av. Can DOĞANEL

Sn. Konuk,
Öncelik sizin kendinizi bedensel ve ruhsal şiddetten uzaklaştırmanızdır. Boşanma arkadan nasıl olsa gelir. Evvelce yapmış olduğunuz şikayet dahi delil olacaktır. Eğer gördüğünüz şiddetin izlerini halen taşıyorsanız. Hekim Raporu ile bu durumun tespit edilmesi de sizin lehinize bir delil oluşturacaktır.

Tüm bunlar için bir Avukattan hukuki yardım almanız, eğer maddi durumunuz elvermiyorsa bulunduğunuz yer barosu adli yardım servisinden davanız için bir Avukat tayini istemeniz hak kaybına uğramamanız bakımından önemle tavsiye olunur.
Old 18-09-2009, 17:24   #3
üye8180

Sayın konuk, yukarıda sayın meslektaşımın da isabetle belirttiği üzere, tanık deliliniz olmasa bile şiddeti belgeleyebilirsiniz. Uğradığınız şiddet sebebiyle fiziksel ve ruhsal sağlığınızın bozulduğunu, psikolojik zarara uğradığınızı üniversitelerin adli tıp ana bilim dalı bölümlerine başvurduğunuzda, rapor alarak kanıtlama imkanına sahipsiniz. Şiddetin sizin üzerinizde halen ve uzak vadede bıraktığı/yaratacağı kötü etkileri ,üniversite hastanesinden alacağınız raporla belgelemeniz olası boşanma davanızda ve 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun'dan yararlanmak üzere aile mahkemesine başvurduğunuzda işinize yarayacak, aile hakimi bu raporu sizin lehinize güçlü delil olarak değerlendirecektir. Unutmayınız şiddet iz bırakmadan geçmez!

Yine hiçbir rapor, tanık deliliniz olmasa bile, sadece şiddet gördüğünüzü beyan edip, en yakın aile mahkemesine başvurarak 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili yönetmeliğe göre, eşiniz hakkında koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz. Harç ve masraf ödemeksizin ve duruşma yapılmaksızın acele olarak verilen koruma kararı ile, eşinizin şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesini, evden uzaklaştırılmasını, sizi iletişim araçları ile rahatsız etmemesini, aile konutunun size tahsis edilmesini, nafaka vermesini hüküm altına aldırabilirsiniz.

Bir avukata başvurmanızı, yoksulsanız bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine müracaatla, size ücretsiz avukat atanmasını talep etmenizi önemle vurguluyoruz.
Old 23-09-2009, 23:49   #4
Academic

Alıntı:
Yazan Konuk
mrb eşimler 2 aylık evliyim evliliğimizin 5 inci gününde sorunlar cıkmaya başladı sürekli hakaretler küfürler ve şiddet var sürekli boşanalım diyor ve babanın evine git diyor bi gün tartışmaya aileside katıldı ve cok büyük hakaretlere maruz kalıp evi terkettim bir ay ayrı kaldık ben şikayet davası actım daha sonra özür diledi ve geri döndüm bu sefer herşey daha kötü oldu hiçbirşekilde mutlu olamıyoruz sürekli sorun cıkıyor ne yapmam gerektiğini bilmiyorum şahitlerim de yok allahtan başka delilimde yok lütfen yardım edin tşk ederim

Hukuken yapılması gerekenler hukukçular tarafından açıklanmış. Ek olarak, henüz evliliğinizin çok başında olduğunuz için karar alıp uygulamakta zorlanabilirsiniz ancak şiddet tekrarlanan bir davranıştır ve şiddet mağdurları sadece fiziksel olarak yaralanmazlar. Buna eşlik eden duygusal yaralanmalar zaman içerisinde özgüvenin giderek kaybolmasına neden olur. Çok zaman geçirmeden hukuki destek alarak gereken başvuruları yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Kolaylıklar diliyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi