Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babamdan Nafaka Talep Edebilir Miyim

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-07-2014, 15:30   #1
Konuk

Varsayılan Babamdan Nafaka Talep Edebilir Miyim

Ben 17 yaşındayım. Annem ve babam bundan 5 sene önce anlaşarak boşandılar. Annem babamdan tek kuruş nafaka talep etmedi, ki bugüne kadar evimizi geçindiren zaten annemdi. Babam emekli, aylık en az 1000 tl geliri var. Ablamla vekaletlerimiz annemde. Ablam reşit. Fakat şimdi babam, ona babaannemden kalan ve babaannemin bize bırakılmasını vasiyet ettiği evini satmak istiyor. Vasiyetle ilgili herhangi bir belge yok. Evi satacağını da bize kendisi belirtmedi. Böyle bir durumda babamdan benim talep edebileceğim herhangi bir nafaka var mıdır ? Veya bu ev için belirli bir hak talep edebilir miyim ? Senelerdir arayıp hatırımızı bile sormayan adamın, babanemin emekli parasını biriktirerek aldığı bu evi sevgilim dediği bir kadınla gönlünce, hem kendi annesinin hem de benim annemin emeklerini keyfi uğruna rahatca harcamasını istemiyorum. Lütfen yardım edin, ne yapabilirim ?
Old 05-07-2014, 16:42   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Ben 17 yaşındayım. Annem ve babam bundan 5 sene önce anlaşarak boşandılar. Annem babamdan tek kuruş nafaka talep etmedi, ki bugüne kadar evimizi geçindiren zaten annemdi. Babam emekli, aylık en az 1000 tl geliri var. Ablamla vekaletlerimiz annemde. Ablam reşit. Fakat şimdi babam, ona babaannemden kalan ve babaannemin bize bırakılmasını vasiyet ettiği evini satmak istiyor. Vasiyetle ilgili herhangi bir belge yok. Evi satacağını da bize kendisi belirtmedi. Böyle bir durumda babamdan benim talep edebileceğim herhangi bir nafaka var mıdır ? Veya bu ev için belirli bir hak talep edebilir miyim ? Senelerdir arayıp hatırımızı bile sormayan adamın, babanemin emekli parasını biriktirerek aldığı bu evi sevgilim dediği bir kadınla gönlünce, hem kendi annesinin hem de benim annemin emeklerini keyfi uğruna rahatca harcamasını istemiyorum. Lütfen yardım edin, ne yapabilirim ?
TMK'ya göre "sözlü vasiyet" bırakmak mümkündür. Ama anlatımızdan usule uygun bir vasiyetnameden söz etmek mümkün değildir.Çünkü "belge yok" demişsiniz.

Yaşınız 17 olduğu için anneniz size velayeten "iştirak nafakası" davası açabilir.

Hak kaybına uğramamak için bir avukattan hukuki destek alınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi