Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra emri...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-05-2008, 21:55   #1
yeni_hukukcu

Varsayılan icra emri...

size acil çok acil olarak bi sorum olcak... saygılarımla... olay şöyle: bi ihtiyati haciz kararı alarak ve esas takibe geçmiş şekilde hacze gittim, hacizde borçlu şirket yetkilisi icra kefili oldu dosyaya ve teminat iadesine muvafakat etti... daha sonra yanında çalıştığım avukat bu dosyaya İCRA EMRİ gönderilcek dedi. ben bunu anlamadım, ilamlı haizlerde icra emri gönderilebilio diye biliyorum. bu durumda mümkünmü? esa takibe konu olan alacak ise çek. acilen cevaplayabi,lirseniz çok tşk ederim aradım ama cvabını bulamadım... saygılarımla
Old 26-05-2008, 22:03   #2
Av. Süleyman Emre Ötün

İcra kefaleti galiba ilam niteliğinde belge sayılıyor, o yüzden icra emri gönderilebiliyor.
Old 26-05-2008, 22:06   #3
Av. Can DOĞANEL

Dayanak madde ve uygulama esaslarını gösteren bir örnek karar aşağıdadır.

İcra ve İflas Kanunu
İlam mahiyetini haiz belgeler:
Madde 38 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 06.03.1965 RG NO: 11946 KANUN NO: 538/20)
Mahkeme huzurunda yapılan sulhlar, kabuller ve para borcu ikrarını havire sen tanzim edilen noter senetleri, istinaf ve (YÜRÜRL. TARH.: 01.06.2005) temyiz kefaletnameleri ile icra dairesindeki kefaletler, ilamların icrası hakkındaki hükümlere tabidir. Bu maddedeki icra kefaletleri müteselsil kefalet hükmündedir.

T.C. YARGITAY
12.Hukuk Dairesi
Esas: 2005/10600
Karar: 2005/14542
Karar Tarihi: 04.07.2005
ÖZET : İİK'nun 38. maddesi hükmüne göre ( icra dairesindeki kefaletler ) ilamların icrası hakkındaki hükümlere tabidir. İhtiyati haciz sırasında takibin bilahare kesinleşmesi koşulu ile icra kefili olunması mümkündür. Nitekim, somut olayda da müşteki icra kefilinin 15.02.2005 tarihinde dosya borcuna icra kefili olduğu görülmüştür. Usulüne uygun icra kefaleti olsa dahi hakkında takip yapılan borçlu yönünden takip kesinleşmedikçe bu aşamada 3.kişiye icra emri çıkarılamaz. İcra emrinin 3. kişiye gönderildiği tarih itibariyle takip kesinleşmemiş olduğundan icra mahkemesince şikayetin kabulüne karar verilmek gerekirken şikayetin reddedilmesi bozmayı gerektirir.
(2004 S. K. m. 38)
Dava: Yukarıda tarih ve numarası yazılı mahkeme kararının müddeti içinde temyizen tetkiki borçlu vekili tarafından istenmesi üzerine bu işle ilgili dosya mahallinden daireye gönderilmiş olmakla okundu ve gereği görüşülüp düşünüldü:
Karar: İİK'nun 38. maddesi hükmüne göre ( icra dairesindeki kefaletler ) ilamların icrası hakkındaki hükümlere tabidir. İhtiyati haciz sırasında takibin bilahare kesinleşmesi koşulu ile icra kefili olunması mümkündür. Nitekim, somut olayda da müşteki icra kefilinin 15.02.2005 tarihinde dosya borcuna icra kefili olduğu görülmüştür. Usulüne uygun icra kefaleti olsa dahi hakkında takip yapılan borçlu yönünden takip kesinleşmedikçe bu aşamada 3.kişiye icra emri çıkarılamaz. İcra emrinin 3. kişiye gönderildiği tarih itibariyle takip kesinleşmemiş olduğundan icra mahkemesince şikayetin kabulüne karar verilmek gerekirken şikayetin reddedilmesi isabetsizdir.
Sonuç: Borçlu vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile mahkeme kararının yukarıda yazılı nedenlerle İ.İ.K. 366 ve H.U.M.K.'nun 428. maddeleri uyarınca ( BOZULMASINA ), 04.07.2005 gününde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)
Old 26-05-2008, 22:09   #4
Av.Cengiz Aladağ

Esas takibe geçtiğinize göre zaten borçluya (borçlulara) takip türünüze göre ödeme ermini gönderttiniz; şimdi ise icra kefilliği İİK 38 uyarınca ilam hükmünde olduğundan icra kefiline icra emri gönderteceksiniz.
Old 26-05-2008, 22:44   #5
yeni_hukukcu

çok tekkür ederim cevaplarınız için... ancak Yargıtay kararına göre takibin kesinleşmesi mi gerekiyor icra emri gönderilmesi için?
Old 26-05-2008, 23:02   #6
yeni_hukukcu

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Esas takibe geçtiğinize göre zaten borçluya (borçlulara) takip türünüze göre ödeme ermini gönderttiniz; şimdi ise icra kefilliği İİK 38 uyarınca ilam hükmünde olduğundan icra kefiline icra emri gönderteceksiniz.

av. cengiz bey bunun için takibin kesinleşmesi gerekiyormu peki? bu konuya ilşkin herhangi bir dayanak var mı acaba? sayfada bulunan yargıtay kararından kesinleşmeden gönderileyemeyeceği anlaşılıyor. ancak kararda 3.kişiye icra emri gönderilmez kesinleşmedikçe diyor. icra kefili kefilliği kabul ettikten sonra hala 3. kişimi oluyor? saygılarımla...
Old 26-05-2008, 23:07   #7
Av. Can DOĞANEL

Yargıtay'ın bu kararı pek çok benzerinden yalnızca bir tanesidir. Üçüncü kişi olarak bahsedilen icra kefilidir. Dosyanın tarafı olmayıp, sonradan dosyaya dahil olması nedeniyle kendisine 3. kişi denilmektedir. Asıl borçlu yönünden takip kesinleşmeden 3. kişiye ödeme emri gönderilmez. Takibiniz kambiyo takibi olduğuna göre imzaya veya borca itiraz varsa önce bu itirazların giderilip, takibin asıl borçlu yönünden kesinleşmesi gerekir. Yasal süre içerisinde itiraz gelmezse bu şekilde de takip kesinleşir.

Saygılarımla
Old 26-05-2008, 23:32   #8
yeni_hukukcu

bende yargıtay kararından bu anlamı çıkardım hatta farklı bir yargıtay kararı varmı benmi yanlış anladım acaba diye başka yargıtay kararları da buldum. diğerleride aynı doğrultuda ancak avukatmın bugün bunu hemen yapman gerekiyordu neden yapmadın demesi beni çelişkiye düşrüyor şimdi... çünkü ihtiyai haciz kararı ayın 22sinde alındı takipte ayın 22sinde açıldı ve ben ayın 23ünde hacze gittim zatn. bu kadar acele ediliyorsa farklı birşey mi var diye düşünmeden yapamadım... saygılarımla...
Old 26-05-2008, 23:47   #9
Av. Can DOĞANEL

Borçlu şirket yetkilisi şirket adına borcu kabul edip, kefil olmuş. Bu nedenle bu aşamada esas takip de borcu kabul ile kesinleşmiş olur. Dosyanız İcra Emri gönderilecek safhaya gelmiştir. Sanırım bu kastedilmiş.
Old 27-05-2008, 09:18   #10
MeRReM

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Borçlu şirket yetkilisi şirket adına borcu kabul edip, kefil olmuş. Bu nedenle bu aşamada esas takip de borcu kabul ile kesinleşmiş olur. Dosyanız İcra Emri gönderilecek safhaya gelmiştir. Sanırım bu kastedilmiş.

hemfikirim, zaten soruyu yonelten arkadaşımız ilk başta şirket yetkilisinin teminat iadesine muvafakat ettiğinden de bahsetmiş, dolayısıyla sanırım haciz zabtında öncelikle muhatap şirket yetkilisi olarak borcu ve teminat iadesini kabul edip akabinde dosyaya kefil oldu sanırım..
Old 27-05-2008, 16:45   #11
Av. Melik Şengül

aslında ihtiyati haciz sırasında alınan icra kefilliği muallakta çünkü asıl borçlunun itirazlarını yapma durumu mevcut. Bu açıdan eğer itiraz olmazsa kefillikde kesinleşir.
Old 27-05-2008, 21:54   #12
yeni_hukukcu

şimdi bu durumda hacizin kesinleşmesi için tebligat sonucunu beklemek gerekiyormu? yoksa kefillik ile takip kesinleşmi oluyor?
Old 27-05-2008, 21:55   #13
yeni_hukukcu

ayrıca zabıta memur borcu kabul etmiştir şeklinde yazmaış sadce alınan kararın teminatın iadesine muvafakat etmiştir yazmış
Old 27-05-2008, 22:08   #14
Avukat Özkan ÖZBAŞ

Dikkat icra emri

icra emri göndermen için haciz zaptında kefillik durumunun görülmesi ve kefalet harcının mal müdürlüğüne yatırılması gerekir. Yoksa esas takip tebligatlarının dönmesi veya takibin kesinleşmesi gerekmez. İcra emri örnek 4-5'i aynen dosyadaki ödeme emri gibi düzenleyip göndermen gerekli. Tabi borçlu ismi kefil olan kişiler olacak. Bu arada kefalet harcı yatmamışsa icra emri gönderemezsiniz.
iyi günler diliyorum
Old 27-05-2008, 22:12   #15
Avukat Özkan ÖZBAŞ

Çok özür dilerim. icra emrini göndermek için kefil olunan borçlu için takibin kesinleşmesi gerekmektedir.
Old 27-05-2008, 22:19   #16
yeni_hukukcu

burada takıldığım nokta şu borcun kesinlrşmesi için normal prosedürü beklemek gerekirmi yoksa şirket yetkilisi şirket borcuna kefil olduğu için ve teminat iadesine muvafakat ettiği için böyle de takip kesinleşmiş olurmu... saygılarımla özkan bey
Old 22-07-2010, 17:18   #17
harkan

alacaklı vekili olarak ihtiyati hacizle beraber esas takibe de başladığım takipte esas takip dosyasından borçluya bir türlü tebligat yapamamıştık,

ancak ihtiyati hacizle borçluyu evinde bulduk ve ihtiyati haciz tutananğında borcu kabul ettiğini teminatın iadesine muvaffakat ettiğine dair beyanlarını aldık, ve aynı zamanda karısını icra kefili olarak alıp kefalet harcını yatırdık...

soru şu: icra kefiline icra emri çıkartmak açısından ,esas borçlunun ihtiyati haciz tutanağında borcu kabul etmesi esas takibin kesinleşmesini sağlar mı? (asıl borçlunun itiraz sürelerinden feragtine yönelik bir beyanı bulunmamakta) yoksa aynı adrese 35'e göre tebligat mı yapmam gerekiyor?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi