Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

hakkımı alarak boşanmak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2010, 22:18   #1
Konuk

Varsayılan hakkımı alarak boşanmak istiyorum

Merhaba, Eşimle 1980 yılında mutlu olacağımı düşünerek evlendim. 15 yıl boyunca çok mutsuz oldum.Psikopat ve sorumsuz bir insandı. Şu an da biri 29 yaşında evli ve 27 yaşında bekar oğlum var. 1988 yılında kooperatiften bir eve girdik. Ev onun üzerine idi. Ama bende bekarken çalıştığım için evin taksitlerine katkım olmuştu. Mutsuz giden evliliğimin 15. yılında ayrılmak istediğini söyledi, ne kadar mutsuz da olsam çocuklarım için evliğimi bozmak istemedim. Baktım dayak- küfür bu adamdan bana hayır yok, iki çocuğumun velayetini ve evin bana devredilmesi şartı ie boşanacağımı söyledim ve 1994 yılında boşandık. 3 ay sonra duydum ki meğer lisedeki ailesinin tasvip etmediği sevgilisi ile evlenmiş(sevgilisinin eşi ölmüş ve 2 çocuğu var). Daha sonra ondan boşandı yabancı biri ile evlendi. Ondanda boşandı ve aradan tam 9 yıl geçti. Çocuklarımın ikiside üniversiteye gidiyordu, bu arada ailesi ile aynı mahallede oturuyorduk, anne ve babasının yalvarması ve de kendisinin de 2. baharı yaşatacağına dair söz vermesi üzerine 2003 yılında çocuklarımın ''anne çok iyi düşün''demelerine rağmen ben bu adamla tekrar evlendim. Fakat huylu huyundan vazgeçer mi. Psikopatlık yapmasa bile kaba ve sorumsuz bir insan olduğunu yine yavaş yavaş göstermeye başlamıştı.Evliğimizin üzerinden 6 yıl geçmişti ve bu arada bir araba sahibi olmuştuk. Verdiği sözleri tutmadığını görünce artık ruhsal dengem bozulmaya başlamıştı. Bende ayrılmak istediğimi söyledim.

2009 ekim ayında evden ayrıldı. ve ertesi günde arabayı noterden arkadaşına devretmiş ama arabayı kendisi kullanıyor ve trafik sigortası kendi kredi kartında çekilmiş. Elimde belgeler var. Uzun yazdığım için özür diliyorum. Hakkımı alamayacağımı düşünmek beni çok yıpratıyor.

Sorum şu:

Ben avukat tutmadan (araştırdım avukat ve mahkeme masrafı için en az 4000 tl. gerekiyor).

1)Dava açıp boşanma ve arabanın yarısını talep edebilirmiyim. (arabanın yarısı kendi emeklilik tazminatı yarısı da banka kredisi ile alınmıştı. bende emekliyim. ayrıca 3 yılda daha çalıştım yani o arabanın kredi taksitini ödedi bende evin geçimini sağladım. Ayrıca cebine eksik kalan harçlığını verdim. arabanın benzini, trafik_kasko sigortasını ve vergisini ben karşıladım.

2)30 yılımı mahveden bu adamdan maddi ve manevi tazminat isteyebilirmiyim.

3)Lütfen nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Bildirirseniz sevinirim.
Old 12-07-2010, 16:09   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinize karşı evlilik birlğinin temelinden sarsılması sebebine dayalı boşanma davası açabilirsiniz. boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURUNU kanıtlamak zorundasınız.

Her tür delilden ve bilgisi, görgüsü olan herkesin şahitliğinden yararlanabilirsiniz.

Boşanmanın içinde, maddi ve manevi tazminat olamak üzere iki tür tazminat talep edebilirsiniz. Yine nafaka talebinde de bulunabilirsiniz. Maddi tazminat boşanma ile miras hakkınızın yok olması, yeniden evlenme şanınızın azalması ve mevcut menfaatleriniz zarara uğrayacağı için verilirler. Manevi tazminat için de kişilik haklarınızın zarar uğraması gerekir (hakaret, sövme, dövme, aldatılma vs..).

Evlilik birliği içinde 2002 sonrasında karşılığı verilerek edinilmiş araba için ayrıca edinilmiş malların tasfiyesi ve tasfiye payı alacağını içerir ayrı bir dava açılmalıdır. Araba elden çıkarılmış olsa da tasfiye payı alacağının hesabına dahil edilmesi mümkündür. İlgili TMK.229'dur.
Alıntı:
2. Eklenecek değerler

Madde 229 - Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:

1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,

2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.

Ayrıca harcı yatırılarak açılan bu davanın görüyebilmesi için boşanma davasında boşanma kararının verilmesi ve kesinleşmesi gerekir.

Sayın Katılımcı,

Boşanma ve mal rejimi tasfiyesine yönelik davayı kendi başınıza açı takip etmeye çalışmanız sizi hak kaybına uğratacaktır.

Bu davaların MUTLAKA konunun uzmanı avukatlarca takip edilmesi gerekir. Lütfen hukuki desteği doğrudan alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi