Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıcın dava konusunu değiştirme yetkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-09-2012, 15:45   #1
Defne Elif

Varsayılan Yargıcın dava konusunu değiştirme yetkisi

Sevgili meslektaşlarım,uzun zamandır siteden ayrı kaldığım için bazı değişiklikleri takip edemedim.Bundan sonra umarım güncel bilgi ve açıklamaları daha yakından takip ederim.
Size başımdan geçen ancak hukuk bilgime kabul ettiremediğim bir dava hakkında kısa bilgi vereceğim sonrasında sizin görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.Acaba ben mi yanlış biliyorum.
Davacı temerrüt nedeni ile tahliye ve 100,00 TL kira alacağı davası açıyor. Dayanağı daha önce gönderdiği Noter ihtarnamesi,Davalı vekili olarak da biz arada kira ilişkisi olmadığını, tarafların amca-yeğen olduğunu ileri sürerek ihtara olumsuz yanıt verdiğimizden aynı savunma ile davaya yanıt veriyor ve davanın reddini istiyoruz.Dinlenen tanıklar taraflar arasında kira ilişkisi olmadığını belirtiyor.Son celse biz hatta davacı vekili meslektaşım da davanın reddini beklerken;Yargıç,davalının ... ada ... parseldeki taşınmazdaki müdahalesinin men'ine ve 100,00 TL ecrimisil ödemesine karar veriyor.Temyiz etmemiz üzerine Yargıtay 1.Hukuk Dairesi de kararı onuyor. Konu budur ve sizden lütfen konu hakkında görüşlerinizi bildirmenizi rica ediyorum.Saygılarımla.Cavit Tuna
Old 13-09-2012, 16:17   #2
egemen48

yargıtay ve mahkeme kararı dogru keza hakim hukuksal nitelendirmeyi kendiliginden yapmakla yükümlüdür
Old 14-09-2012, 11:09   #3
akoguz

Sayın meslektaşım, kararı doğru bulmuyorum, zira taleple bağlılık ilkesi gereği hakim açılan davada söz konusu talebin kabul edilebilirliğini taraflarca ileri sürülen delilleri dikkate alarak karara bağlamak zorundadır. Davacı taraflar arasında bir kira ilişkisi olduğunu iddia etmek suretiyle kira alacağına dayalı olarak tahliye talepli bir dava açmıştır. Davalı ise buna göre savunmalarını ikame etmiştir. Ancak bu yıl içerisinde açılan bir meni müdahale ve kal davasında husumet itirazında bulunarak söz konusu taşınmazla müvekkil şirketimizin herhangi bir ilgisi olmadığını, şirketin ortaklarından bir tanesini ikametgahında gerçekleşen bir fiil nedeniyle ayrı bir hukuki kişiliğe(tüzel kişiliğe) sahip ve çok ortaklı olan müvekkil şirketin sorumlu olamayacağını dile getirmemize rağmen müvekkil şirket aleyhine karar tesis edilmiş ve Yargıtay onamasından da geçmiştir. Yargının hali maalesef bu...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi