Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İstanbul Barosu Neden CMK GÖrevlendİrmelerİnİ Durdurmuyor...?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-04-2007, 18:52   #1
hukukcu34

Varsayılan İstanbul Barosu Neden CMK GÖrevlendİrmelerİnİ Durdurmuyor...?

CMK sorunları üzerine bilindiği gibiTBB kararı ile bütün baroların görevlendirmeleri duruduğu(64 Baro) sorun çözümleninceye kadarda görevlendirme yapmayacakları kamuoyuna duyurulmuştu.İstanbul barosu da görevlendirmelerin durdurdurulması yönünde karar almış ve kamuoyu açıklaması yapmış olmasına rağmen halen 18 yaşından küçüklere CMK kapsamında müdafii görevlendirmeye devam etmektedir.Bu yaklaşım tarzının sorunun çözümüne ne yönde katkıda bulanacağını sayın meslektaşlarımın taktirine bırakıyorum .
Old 02-04-2007, 08:59   #2
__av.zeynep__

sayın hukukcu34
evet bilindiği üzere istanbul barosu cocuk gorevlendirmelerine devam ediyor ancak çoğu meslektasımız bu talepleri reddediyor.hatta kimse gitmediği için secmis oldugumuz bolgeler dısından da gorev çagrısı yapılıyor dosya vermek için.Anlamsız bir bicimde sömürü devam ediyor,anlamak mümkün değil,nasıl bir yol izlendiğini bilen varsa yardımcı olsun.
Old 02-04-2007, 12:58   #3
Gratius

Varsayılan CMK Görevlendirmeleri

Baroların almış olduğu CMK görevlendirmelerini durdurma kararı Bakanlığı en çok Çocuk Mahkemeleri konusunda zorlamaktadır. Durdurma kararından/eyleminden en çok baskı yapılabilecek konu da budur. Çocuk suçlarında görevlendirme yapıldığı sürece de sözde durdurmanın hiç bir anlamı kalmamaktadır. Umuyorum ki İstanbul Barosunun amacı seçim döneminde aday olmak saikiyle siyasi iktidarla ters düşmemek değildir.!!

Saygılarımla.
Old 02-04-2007, 18:15   #4
Av.G.K.

Rahatsiz Dilekçe verdim ama sonuç alamadım.

Görev durdurma sonrası halen çocuk şüpheli/mağdurlar için görevlendirme yapıldığında haberdar olmam sonrası,Baro Başkanlığına hitaben yönetim kurulu kararını tam olarak uygulamaları gerektiği ve eylemde bütünlük sağlanması bakımından çocuk şüpehli/mağdurlar hakkında görevlendirilme yapılmamas gerektiğini belirten bir dilekçe verdim ancak sonuç alamadım,üstelik cmk servisinden beni bile aradılar görevlendirme için,bu durumu ilgili memur arkadaşa da bildirdim....ancak sonuç yok.
Old 02-04-2007, 21:41   #5
__av.zeynep__

Karar

sayın gokhan karakas
tam 11 aydır kendimizi anlatma cabasıyla birseyler duzelir umuduyla yuruyusler yaptık,hakkımızı savunduklarını dusundugumuz baro üst düzey yöneticilerini defalarca goreve cagırdık, bildiriler yayınladık,adliye acılıslarında basbakanın yolunu kestik,duyurular yaptık..sonuc ortada.. dilekçenize bosuna cevap beklemeyin..hele ki simdi secim maratonu ile ugrasılıyor bugune kadar oldugu gibi bugunden sonra da bize sıra gelmeyecektir.
Old 07-04-2007, 18:32   #6
aqua

İstanbul Baro Yönetimi asli görevine dön,5.000 meslektaşının ücreti ödenmiyor.Konserler,yemekler karın doyurmuyor.Bağımsız savunma için harekete geç...
Old 07-04-2007, 21:45   #7
Av.Barış

malesef diyarbakır barosunda yeni başlayan 4-5 avukatın görev aldığı haberleri geliyor.cmk'da görev alan yaklaşık 250 avukat olarak görevlendirmeden çekilme kararı aldık.fakat bu arkadaşlarımız bi türlü vazgeçmiyor.kendi tercihleri.birşey yapamıyoruz
Old 10-04-2007, 10:41   #8
Seyda

Varsayılan biraz geç bir haber oldu ama..

İSTANBUL BAROSU YÖNETİM KURULU, CMK KAPSAMINDA MÜDAFİ VE VEKİL GÖREVLENDİRMELERİNİ DURDURMA KARARI ALDI

19 Aralık 2006 tarihinde yürürlüğe giren 5560 Sayılı Yasa ile zorunlu müdafilik sisteminin işleyişine ciddi darbeler vurulduğunu belirtmiştik. Bu değişikliğin, pek çok alanda taşıdığı sakıncalar ve özellikle de zorunlu müdafilik sisteminde, ciddi bir “geriye dönüş” sürecini yaşatmakta bulunduğuna tanık olmaktan üzüntü duyuyoruz. Sistemin kapsamının daraltılması nedeniyle, yaklaşık 15 yıldır konuşmadığımız işkence ve kötü muamelenin yeniden hortladığına, adil yargılamanın olanaklarının kalmadığına tanık olacağımız bir düzleme doğru yöneldiğimiz kaygısını tarihe not düşüyoruz.
5560 Sayılı Yasa ile çıkarılması öngörülen ve 02.03.2007 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren Yönetmelikte vekâlet ücreti ödemelerinin Hâkim ve Savcılar tarafından düzenlenecek “sarf belgesi” karşılığı yapılacağı hükmünün “Avukatın Bağımsızlığı” ilkesini ciddi biçimde zedeleyeceğini, yargının süjeleri arasında öteden beri mevcudiyetinden yakındığımız hiyerarşinin pekişmesine neden olacağını açıkça belirtmiş olmamıza karşın, Hükümet tarafından bu hükmün korunmasında ısrarcı olunduğuna tanık olduk. Savcı ve Hâkimi, Avukatın ita amiri durumuna getiren, onun ücretinin “takdir mercii” gibi hareket etmesini sağlayan bir düzenlemenin, zorunlu müdafiliği devlet avukatlığına indirgeyen bir çarpıklığın uzantısı olduğunu düşünüyoruz. Yargının tek bağımsız gücü olan avukatların bağımsızlığını da alarak, tümüyle siyasal iktidara tabi kılan bir düzenlemeye girişilmektedir.
Diğer yandan zorunlu müdafilik hizmetlerinin angaryaya dönüştüğü bir aşamadayız. Hak edilen ücretler ile Baroların personel masrafları ve cari giderleri ödenmemekte ve ne zaman ödeneceği de bilinmemektedir. Ödemeler için yapılan yasal değişiklik gerekliliğine ilişkin bahaneler de ortadan kalkmıştır.
Bütün bu düzenlemelere asla razı olmayacağımızı yineleyerek açıklamış, eylemler sergilemiş ve çözüm önerilerimizi Bakanlığa iletmiştik. Aynı iletide, hükümeti savunmanın gerekliliğine inandırmak uğruna girişeceğimiz mücadelenin her aşamasının da, hükümetin sorumluluğunda olacağını belirtmiştik.
Bu koşullar altında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu, 08.03.2007 günlü toplantısında 122 sayılı kararı uyarınca, CMK kapsamında müdafi ve vekil görevlendirmelerinin 12.03.2007 tarihi itibariyle durdurulması yönünde oybirliği ile karar vermiştir.
İSTANBUL BAROSU YÖNETİM KURULU
http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=2617
Old 10-04-2007, 11:06   #9
uye8490

Sayın Seyda pordon da bu şekilsel kararın varlığından herkes zaten haberdar.18 yaşından küçüklere zorunlu müdafilik/vekillik ataması devam ediyor.Tartışılan konu bu.
Old 10-04-2007, 21:13   #10
Seyda

Sayın yaren;

Ben biraz geç bir haber olduğunu belirttim ancak emin olabilirsiniz ki bu durumdan haberdar olmayan çok hukukçu var..Mesela ben bile bugün baronun sayfasına bakarken öğrendim ve; herkes bilse de en azından stajyerlerin bir kısmının ve İstanbul dışındaki bazı arkadaşlarımızın bilmediklerini düşündüm..Umarım açıklama sizin için tatmin edici olmuştur..
Old 10-04-2007, 23:06   #11
avayhanuygur

Karar

Alıntı:
Yazan hukukcu34
CMK sorunları üzerine bilindiği gibiTBB kararı ile bütün baroların görevlendirmeleri duruduğu(64 Baro) sorun çözümleninceye kadarda görevlendirme yapmayacakları kamuoyuna duyurulmuştu.İstanbul barosu da görevlendirmelerin durdurdurulması yönünde karar almış ve kamuoyu açıklaması yapmış olmasına rağmen halen 18 yaşından küçüklere CMK kapsamında müdafii görevlendirmeye devam etmektedir.Bu yaklaşım tarzının sorunun çözümüne ne yönde katkıda bulanacağını sayın meslektaşlarımın taktirine bırakıyorum .

Sayın meslektaşım; kanımca tüm barolar avukatların onurunu zedeleyen bu tavrı protesto ederek CMK görevlendirmesi yapmamalıdır. Kaldı ki, İstanbul Barosu'nun en büyük baro olarak bu konuda önderlik yapması gerektiği kanaatindeyim. Bence İstanbul Barosu'nun görevlendirme yapmasındaki temel neden ekonomik etkenlerden ibaret. Bildiğim kadarıyla, özellikle İstanbul'da, sadece CMK görevlendirmelerinden ekmeğini kazanan meslektaşlarımız mevcut. Bu meslektaşlarımızın varlığı Baro'yu protestoya nokta koymaya itebilir. Fakat, bu durumda bile bir avukatın mesleğin onurunu zedeleyen bilinçli bir tavrın bertaraf edilebilmesi için maddi anlamda geçici bir fedakarlığa katlanabilmesi gerektiği kanısındayım. Şöyle bir düşünsenize; bir savcı CMK görevlendirmesi ile ilgili bir meslektaşımızın emeğinin karşılığını (her ne kadar emeğimizin karşılığı olmasa da) öderken "Aslında çok da hak etmedin ama herneyse" diye bir ifade kullandığında babasından harçlık alan çocuktan veya ustasından yevmiyesini alan çıraktan bir farkımız kalır mı?
Old 11-04-2007, 10:09   #12
ayselari

Güya İzmir 'de de eylem var üstelik bir aydır.Hatta bizde çocuk da dahil hiçbir talebe görevlendirme yapılmıyor. Benim anlamadığım, bir aydır İzmir'de hiç mi gasp,cinayet ,çocuk zanlı yok?
Kimseden çıt çıkmıyor.. Dev bir huzur evi gibi koca şehir!..Ne bir sızlanma ne sistem kilitlenmesi..
Sevgili baromuzsa bunlarla ilgililenmek yerine vakitsiz aldığı 7 katlı binın parasını ödemek için aidat borçlarımızı ödememizi istiyor..
Ne doğru bir söz: İnsanlar hakettikleri kişilerce yönetilirmiş..Ben hakettiğime inanmıyorum ama ne yaparsınız ki; kururn yanında yaş da yanıyor..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi