Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayet ile yurtdışına çıkış

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-09-2023, 16:06   #1
nazan32

Varsayılan velayet ile yurtdışına çıkış

Merhaba.aile mahkemesi boşanma kararı verdiçocuğun velayetini bana verdi.Ama istinaf yolu açık denildi.Çocuğum ile yurtdışına çıkabilirmiyim bu velayetkararı ile.Ben Tc vatandaşı değilim ve kendiülkeme döneceğim,ve gideceğimiz ülke tc kimlikle ve vizesiz gidiliyor.Merak ettiğim Aile mahkeme kararı yeterlimi yoksa kesinleşmesimi gerek.Geçici velayette bendeydi çünkü.
Old 23-09-2023, 13:46   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Boşanma gerekçeli olarak yazılıp tebliğ edildikten sonra istinaf yoluna başvurulmaz ise karar kendiliğinden kesinleşir. Bu nedenle dosyanızı takip ediniz.

2-Gideceğiniz ülke vize istemiyor ise geçici de olsa çocuğun velayeti tarafınızda olduğundan yurtdışına çıkış için - çıkış yasağı verilmemiş ise- bir sorun olmaması beklenir. Fakat velayetin sizde olduğuna ilişkin hem ara karar hem de son kararı yanınızda bulundurmanız ve gerekiyorsa noter onaylı tercümesini yaptırmanız yararlı olacaktır.

3-Sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız Aile Mahkemesine değişik iş olarak başvurarak yurt dışına çıkış iznini mahkemeden istemeniz halinde mahkemece velayet hakkına sahip olduğunuz için babadan yurt dışına çıkış için onay alma zorunluluğunuz bulunmadığına ilişkin karar verecektir.

4-Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 22-11-2023, 01:22   #3
Nazan32

Habibe hanım,çok teşekkür ederim. Bir çok araştırmada çocuğun çıkışı için muvafakatname gerekli yazılmış. Ben Türk vatandaşı değilim kendi ülkeme gideceğim için ve kesinleşmemiş olsa da (tebliğ edilmedi ve istinafa yollayıp yollamayacağı belli değil) velayet ben de olduğu için baba izni olmadan gidebilirim doğrumu efendim? Yani velayet hakkı çocukla ilgili karar yetkisi verir.
Old 22-11-2023, 09:54   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Velayet kesinleşmemiş olduğunda nüfus kayıtlarında görülmez.

Mahkeme tarafından yurt dışına çıkış izni verilmediği veya baba tarafından muvafakat belgesi olmadığı hallerde sorun yaşamamak için kararın kesinleşmesine, muvafakate veya mahkeme iznine ihtiyacınız bulunmaktadır.

Kararı tebliğ ettirip takip ediniz. Zira Mahkeme kendiliğinden tebligat yapmaz. Taraflardan birinin talebi gerekir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi