Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Avukat Adaylarına ABD'de Staj ! ! !

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-10-2003, 09:02   #1
Sibel

Varsayılan Avukat Adaylarına ABD'de Staj ! ! !

Avukat Adaylarına ABD'de Staj

Türk ve Amerikalı hukuk fakültesi öğrencileri, birlikte davalara girecek ve staj yapacaklar. Washington Başsavcılık Ofisi ile Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları arasında yapılan anlaşma uyarınca, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencileri, her yıl en az iki ay olmak üzere ABD'de staj yapacaklar. Washington Başsavcısı Roscoe C. Howard , ABD'li hukuk öğrencilerinin gerçek davalara girerek deneyim kazandıklarını, ancak bunun çok zor olduğunu vurgulayarak ''Türk öğrenciler eğer ABD'de çalışmak istiyorlarsa gelsinler. ABD'li hukuk öğrencileri bile gerçek davalara girdiklerinde acemilik çekiyorlar. Ancak gerçek davalara girmek çok eğitici oluyor'' dedi.

ABD'de hukuk stajı yapmak isteyen öğrencilerin özgeçmişleri FBI'ya bildirilecek ve FBI tarafından yapılan araştırmadan sonra staj için kabul edilecekler. Washington Başsavcılık Ofisi'nde 360 savcı bulunuyor ve öğrenciler bu savcıların yanında staj yapıyor. Davaların hazırlık süresinde çalışan öğrenciler, mahkemelere de giriyorlar.

Avukatlık yapan öğrenciler

Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza Hukuku Kliniği'nde de 3. sınıf öğrencileri, ders yerine yerel mahkemelere girerek, cezası bir yıldan az hapis gerektiren hafif suçluların avukatlığını yapıyorlar

Bir öğretim yılı boyunca iki davaya bakan öğrenciler, bu davalardaki performanslarına göre not alıyorlar.

Türk hukukundaki gelişmeler

Bu arada, Washington D.C'deki Uluslararası Hukuk Enstitüsü'nde düzenlenen toplantıda, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Enver Yücel , Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suheyl Batum ve Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Yenisey , ''Türk hukukunda son yıllarda yapılan değişiklikler'' konusunda ABD'lilere bilgi verdiler.

Enver Yücel, burada yaptığı konuşmada, terörle mücadelede en önemli unsurun hukuk olduğuna dikkat çekerek ''Terörle mücadelede her yol mubah değildir'' dedi. Dünyayı tehdit eden unsurların başında kültürlerarası çatışmanın yattığını işaret eden Yücel, dünyada yaşanan sıkıntıların eğitimsizlikten kaynaklandığını söyledi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Suheyl Batum, Türk hukuk sistemi'nde yapılan değişikliklerle Türkiye'nin demokratikleşme konusundaki kararlılığını gösterdiğini ifade etti. Enstitü Başkanı Don Wallace 'ın, 'Türkiye, AB yolunda, ordu ve AKP gibi bir partiyle ne kadar değişiklik yapabilir'' sorusuna, Rektör Prof. Batum, ''Türkiye'de hukuksal reformların önünde engel yok. Örneğin terör suçlularına hiç zaman geçirilmeden avukatlarıyla görüşme hakkı tanındı ve buna hiçbir tepki gelmedi'' yanıtını verdi.

Cumhuriyet 27.09.2003
FİGEN ATALAY- WASHINGTON
Old 29-06-2004, 12:11   #2
berceste

harika bir sey ya. ne yazık ki ben devlet üniversitesindeyim. hüff
Old 30-03-2006, 18:54   #3
sibel19

güzel bir şey herkese nasip olmaz bu fırsatı değerlendirmek lazım ama devlet üniversitelerindeki öğrencilerin daha başarılı olacağına inanıyorum. idari yargıçlık sınav sonuçlarına bakarsak bir önceki cümlem desteklenmiş olur.
Old 11-06-2006, 20:56   #5
berkiten

Bu Uygulamanin Sadece Vakif Ünİversİtesİ Olan(bahÇeŞehİr)Ünİversİtesİnde Uygulanmasi Benİ ÜzdÜ...umarim İlerleyen Senelerde Ayni Durum Devlet Ünİversİtelerİndede GeÇerlİ Olur...
Old 22-06-2006, 02:18   #6
simge

umarım hayal olmayacak birseydır cunku ben Amerıkanın Turk oğrencileri staj için almasına biraz şupheyle yaklasıyorum.
Old 22-06-2006, 09:54   #7
berkiten

Sİmge ArkadaŞimizin Dedİgİne Katiliyorum Amerİkanin Staj İÇİn TÜrk Ögrencİlerİnİ Almasi Hayal Den BaŞka Bİ Şey Degİldİr Eger Alirsa Bu MÜcİze Olur..................
Old 21-02-2007, 22:38   #8
84AVUKAT84

bu güzel bir olay görünmesine karşın fbı ın öğrencilerin özgeçmişini araştırmaları ve ondan sonra karar vermeleri düşündürücü.bu resmen turk insanını küçük düşürmektir.ancak biçok öğrenci içinde fırsat sayılabilir.mademki üniversiteler arasında anlaşma var gerci bu üniversitenin öğrenci çekmek maksatlı bir eylemi bana göre
Old 23-02-2007, 16:13   #9
HollCroft

Vakıf üniversitelerinin ayrı bir güzelliğidir bu olay. Haber 2003 senesine ait olabilir ancak Bahçeşehir Üniversitesi'nin ABD ile olan ilişkileri halen devam etmekte. Geçen yaz, ABD'li öğrencilerin de katıldığı, öğrenci değişim programı kapsamında yapılan yaz okuluna, başka bir okuldan mezun olmama rağmen (Yeditepe Üniversitesi) ücretsiz katıldım (burs söz konusu değildir). 1 aylık bir ders programından sonra sertifika almaya hak kazandım. Bu tipte yaz okulları veya seminerler periyodik olarak vakıf üniversiteleri tarafından duyurulmaktadır. İlgilenen meslektaşların bu duyuruları takip etmelerini tavsiye ederim. Şahsen çok faydasını görüyorum.

Bu arada, ders veren kişilerin High Court üyesi olduklarını da belirteyim.
Old 16-11-2007, 01:11   #10
mguzun

ben bahçeşehir hukuktayım, bu uygulama halen var, ama 4000$ gibi bir ücreti var galiba,eger geniş bilgi isterseniz araştırabilirim sizin için...
Old 16-11-2007, 01:20   #11
mguzun

ben bahcesehir hukuk fk. ogrencisiyim, reklam yapmak gibi olmasın ama bu konularda cok sanslıyız..ayrıca igul (global hukuk programları) sayesinde abd high courtslardan hakimler gelip ders veriyolar, hemde ücretsiz.. http://igul.bahcesehir.edu.tr/ adresinden iletişim kurabilirsiniz, ayrıca bu amerikada staj olayı halen devam ediyor yani ama 3500$ gibi birşey hatırlıyorum, bazı ogrencilere burslu olabilir diye de duymustum..isteyen olursa araşıtırabilirm..saygılar
Old 20-11-2007, 12:23   #12
oguzhand0

Alıntı:
Yazan mguzun
ben bahcesehir hukuk fk. ogrencisiyim, reklam yapmak gibi olmasın ama bu konularda cok sanslıyız..ayrıca igul (global hukuk programları) sayesinde abd high courtslardan hakimler gelip ders veriyolar, hemde ücretsiz.. http://igul.bahcesehir.edu.tr/ adresinden iletişim kurabilirsiniz, ayrıca bu amerikada staj olayı halen devam ediyor yani ama 3500$ gibi birşey hatırlıyorum, bazı ogrencilere burslu olabilir diye de duymustum..isteyen olursa araşıtırabilirm..saygılar

Koşulları hakkında biraz bilgi verirsen memnun olurum Sayın mguzun.

Nedir?
Ne Değildir?
Ne kadardır?
Nasıl ABD'ye gidiliyor?
Kimler gidebiliyor?

Gibi soruları çeşitlendirmek mümkün. O yüzden ortaya karışık bir tanıtım yaparsan; boş bulunduğun bir zaman, sevinirim...
Old 22-11-2007, 21:32   #13
mguzun

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Koşulları hakkında biraz bilgi verirsen memnun olurum Sayın mguzun.

Nedir?
Ne Değildir?
Ne kadardır?
Nasıl ABD'ye gidiliyor?
Kimler gidebiliyor?

Gibi soruları çeşitlendirmek mümkün. O yüzden ortaya karışık bir tanıtım yaparsan; boş bulunduğun bir zaman, sevinirim...

vizeler dolayısıyla internete pek fazla giremiyorum..en kısa zamanda araştırıp buraya yazacagım..
saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi