Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İhbar ve Kıdem Tazminatı Hesabında Yol ve Yemek Ücretinin Belirlenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-10-2018, 11:07   #1
Av. Alper

Varsayılan İhbar ve Kıdem Tazminatı Hesabında Yol ve Yemek Ücretinin Belirlenmesi

Sayın meslektaşlarım merhaba,

İhbar ve kıdem tazminatı hesabını düzgün yapabilmek adına bir araştırma yürütüyorum. Pek çok Yargıtay kararı inceledim, bunlarda özellikle yol ve yemek konusunda "lokantacılar odasından", "servisçiler odasından" bilgi alınması yönünde ifadeler mevcut.

İşveren vekili olarak tazminatların isabetli hesaplanması amacıyla bu çalışmayı yürütüyorum. Ancak çalışanlara sağlanan yol ve yemek yardımının ne şekilde tazminata dahil edileceğini tespit edemiyorum.

Zira kararlarda "lokantacının kâr payının düşülmesi" gibi unsurlar da mevcut. Merak ettiğim konu, kıdem ve ihbar tazminatları için baz alınacak yol ve yemek ücretleri konusunda sürekli olarak açıklanan bir rayiç var mıdır? Örneğin "İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası" web sayfasında bir personel taşımacılığı fiyat tarifesi buldum. Şu linkte kontrol edilebilir; http://www.isarod.org.tr/?p=746. Ancak burada yazan miktarları tazminata nasıl dahil edeceğim? Yani bu işin doğrusunu bulabilmek için illa bir mahkeme yolu deneyimi mi yaşamamız gerekiyor? Yoksa bunların düzenli olarak yayınlandığı bir yer var mıdır?

Yoksa bunun yerine, hizmet aldığımız servis sağlayıcıdan ve yemek firmasından doğrudan maliyetini sorup belge mi alalım? Gerçi servisi nasıl hesaplayacağım orası da çok karışık, çünkü dönem dönem değişebiliyor meblağlarımız, servis kaldırılıyor, başka servise aktarılıyor çalışanlarımız vs. Bu yüzden en azından servis konusunda bir rayiç üzerinden hareket etmek daha mantıklı geliyor bana.

Yardımcı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Old 01-10-2018, 20:49   #2
Av.Selim Balku

Meslektaşım neden bu detaylı hesabı yapıyorsunuz?

Mutlaka bu hesabı yapacaksam, çalışılan kente veya kasabaya, servis yardımı ise yol mesafesine, uygulanan dolmuş ücretine dikkat ederim.

Yargıtayın işaret ettiği meslek odasından sorulsun fikri bana saçma gelmiştir.

Emsal kararlara bakarım, memurlar için uygulanan yemek yardımı var, miktarı biraz daha fazla oraya bakarım.

Neticede nereye bakarsak bakalım bu ücreti belirlemek kolay değil, günlük yemek yardımı için esnaf odası 5 TL dedi, emsal mahkemeler diyelim ki 6 TL ile karar vermiş olsun, siz de 5.5 TL ekleyerek talepte bulunmuş olun, işveren fatura getirir yardımın miktarının 3.5 TL olduğunu ispatlar davanız kısmen reddedilir.

Kolay Gelsin...
Old 02-10-2018, 08:31   #3
Av. Alper

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Meslektaşım neden bu detaylı hesabı yapıyorsunuz?

Mutlaka bu hesabı yapacaksam, çalışılan kente veya kasabaya, servis yardımı ise yol mesafesine, uygulanan dolmuş ücretine dikkat ederim.

Yargıtayın işaret ettiği meslek odasından sorulsun fikri bana saçma gelmiştir.

Emsal kararlara bakarım, memurlar için uygulanan yemek yardımı var, miktarı biraz daha fazla oraya bakarım.

Neticede nereye bakarsak bakalım bu ücreti belirlemek kolay değil, günlük yemek yardımı için esnaf odası 5 TL dedi, emsal mahkemeler diyelim ki 6 TL ile karar vermiş olsun, siz de 5.5 TL ekleyerek talepte bulunmuş olun, işveren fatura getirir yardımın miktarının 3.5 TL olduğunu ispatlar davanız kısmen reddedilir.

Kolay Gelsin...

Sayın meslektaşım, öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.

Bu hesabı yapmaya çalışıyorum zira hem konunun detayını kavrayabilmek, hem de vekilliğini üstlendiğim işverenin isabetli uygulama yapabilmesini sağlamak istiyorum.

Ancak anladığım kadarıyla bunun hesabını net olarak yapabilmem mümkün görünmüyor.
Old 02-10-2018, 10:16   #4
Av. Can DOĞANEL

İşverenin elinde bu hesabı yapmak için gerekli veriler mevcut olmalıdır.
Yemek ücretinde yemeği dışarıdan hizmet olarak alıyorsa zaten faturası vardır. Faturanın günlük karşılığının işçi sayısına bölünmesiyle bulunur. Burada kar payını tespit etmek zordur zira karşı taraf da (lokanta/yemek şirketi vb.) bu bilgiyi pek vermek istemeyebilir. Artık afaki %15-20 gibi bir kar indirimi yapılacaktır. İhtilafsız bir şekilde tazminatlarını hem de yol-yemek katarak ödeyen işveren bulan işçi oradaki 1-2 lira farkın peşine çoğunlukla düşmeyecektir.

Yemek işverenin bünyesinde kendi mutfak personeli ve malzeme ile yapılıyorsa hesap biraz daha karışıktır ancak muhasebe biriminin bir şekilde hesaplayabilmesi gerekir. Mutfak birimi için yapılan tüm giderler (personel, yemeklik malzeme, temizlik vb.) dikkate alınarak bir işçi için oluşan maliyet bulunur.

Yol da benzer şekilde dışarıdan servis hizmeti alınıyorsa fatura üzerinden hesap kolaydır. Yine kendi şoförü ve servis aracıyla kendi bünyesinde hallediyorsa aynı şekilde.
Old 03-10-2018, 16:51   #5
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av. Alper
vekilliğini üstlendiğim işverenin isabetli uygulama yapabilmesini sağlamak istiyorum.

İşveren vekiliyseniz Sayın Doğanel'in paylaşımına aynen katılıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi