Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yetki belgesi ile yetki belgesi verilebililir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2011, 19:14   #1
av.cancan

Varsayılan yetki belgesi ile yetki belgesi verilebililir mi?

arkadaşlar yetki belgesi ile girdiğimiz bir dosyada yetki belgesi ile başka bir avukat arkadaş yetkilendirilebilir mi?
Old 08-03-2011, 10:39   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
arkadaşlar yetki belgesi ile girdiğimiz bir dosyada yetki belgesi ile başka bir avukat arkadaş yetkilendirilebilir mi?
Sayın av. cancan;

Vekaletnamede "tevkil" yetkisi var ise bu mümkün.

bknz:http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24035
Old 08-03-2011, 11:14   #3
av.cancan

Varsayılan çok teşekkür ederim.

öncellikle yanıt için çok teşekkür ederim. Elinde yargıtay kararı olan var mı? Malum sayın hakimlerimiz yargıtay kararı olmadan pek tatmin olmuyorlar kanun metinleri ile
Old 08-03-2011, 14:28   #4
Av.Rıdvan Ergün

Buna bağlı başka bir konuda fikrinizi almak istiyorum:
Vekaletnamede tevkil yetkisi yoksa, yine de bir başka avukata yetki belgesi verilebilir mi?
Ben Yetki Belgesi'nin tevkil niteliğinde olmadığını, Avukatlık Kanunundan kaynaklanan özel bir yetki devri olduğunu düşünüyorum. ancak yazılı bir kaynağa rastlayamadım.
Old 08-03-2011, 15:07   #5
Av. Engin EKİCİ

Sayın dekortiko;

Avukatlık Kanunu 171. madde ile Avukatlık Kanunu Yönetmeliği 18. maddede sormuş olduğunuz husus açık şekilde düzenlenmiştir. Buna göre; vekaletnamede tevkil yetkisi yok ise avukat bir başka avukata yetki belgesi veremez. Yetki belgesinin "tevkil" olarak nitelendirilemeyeceğine ilişkin argümanlarınız nelerdir? Vekaletnamedeki tevkil yetkisi ile müvekkil, vekile kendisini temsil noktasında başka avukatlarla çalışabilme yetkisi vermekte olduğuna göre maksat hasıl olmaktadır.

Saygılarımla..
Old 08-03-2011, 15:22   #6
captivitas

sayın av.cancan, size verilen yetki belgesinde yetkinin kapsamı belirtilir. eğer bu kısımda vekaletnamedeki tüm yetkiler verilmiş ise sizin de başka bir avukatı yetkilendirebileceğinizi düşünüyorum. vekalette verilen yetki ile siz yetkilendirilmişsiniz ve size de o vekaletteki tüm yetkiler verildi ise sizin de bunu yapmanızda bir sakınca olmadığını sanıyorum, ama daha önce uygulamada hiç görmedim
Old 08-03-2011, 16:07   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan captivitas
...ama daha önce uygulamada hiç görmedim
Ben gördüm
Old 08-03-2011, 17:01   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan captivitas
sayın av.cancan, size verilen yetki belgesinde yetkinin kapsamı belirtilir. eğer bu kısımda vekaletnamedeki tüm yetkiler verilmiş ise sizin de başka bir avukatı yetkilendirebileceğinizi düşünüyorum. vekalette verilen yetki ile siz yetkilendirilmişsiniz ve size de o vekaletteki tüm yetkiler verildi ise sizin de bunu yapmanızda bir sakınca olmadığını sanıyorum, ama daha önce uygulamada hiç görmedim:hayır:
Ben de gördüm.
Old 08-03-2011, 17:02   #9
Av.Konaklı

Verilen yetki belgesinde hangi yetkilerin verildiği belirtilir.Eğer müvekkilin verdiği vekaletnamede avukatın tevkil yetkisi bulunmakta ve yetki veren avukatta vekaletnamedeki yetkileri size vermiş ise siz de başka bir avukata yetki belgesi verebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 08-03-2011, 22:08   #10
Av.MB

Adı yetki belgesi olsa da bunun adı vekaletnamedir. Zira avukatlk kanununda yetki belgesi vekaletname hükmündedir demektedir. Sadece notere onaylatılmama kolaylığı getiren bir vekaletname. Bir davada Yargıtay kararı araştırdım, Yargıtay diyor ki, yetki belgesi ile görevlendirilen kişi ile asil aasında vekalet ilişkisi kurulmuş olur. Eğer ilk avukat azledilmişse yetki belgesi veren değil yetki belgesi ile yetkilendirilen avukat avukatlık ücetini doğrudan asilden isteyebilir. Öyleyse yetki belgesinin adı vekalettir. Tek farkı Notersiz olması.
Old 09-03-2011, 11:51   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.MB
Adı yetki belgesi olsa da bunun adı vekaletnamedir. Zira avukatlk kanununda yetki belgesi vekaletname hükmündedir demektedir. Sadece notere onaylatılmama kolaylığı getiren bir vekaletname. Bir davada Yargıtay kararı araştırdım, Yargıtay diyor ki, yetki belgesi ile görevlendirilen kişi ile asil aasında vekalet ilişkisi kurulmuş olur. Eğer ilk avukat azledilmişse yetki belgesi veren değil yetki belgesi ile yetkilendirilen avukat avukatlık ücetini doğrudan asilden isteyebilir. Öyleyse yetki belgesinin adı vekalettir. Tek farkı Notersiz olması.

İlginç ama katılmadığım bir karar olmuş. İlk avukatın vekalet ücretini kim ödeyecek?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi