Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Satış Bedelinin İpotek Bedelini Karşılamaması Halinde Sıra Cetveli Yapılır Mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2009, 10:14   #1
Hammerfall

Varsayılan Satış Bedelinin İpotek Bedelini Karşılamaması Halinde Sıra Cetveli Yapılır Mı?

Değerli Meslektaşlar;
Bir ipoteğin paraya çevrilmesi takibinde ipotekli gayrimenkulun satış bedeli ipotek alacağımızı karşılamamaktadır. Gayrimenkul üzerinde ipoteğimizden sonra çok sayıda haciz mevcuttur. İcra Müdürü paranın tamamını ipotek alacaklısı olarak bize ödeyeceği halde sıra cetveli yapmakta ısrar etmektedir. Bu durumda sıra cetveli yapılmasına gerek yok diye düşünüyorum acaba elinde konu ile ilgili Yargıtay kararı olan var mı?
Old 05-02-2009, 21:07   #2
arbitrator

Öğretide genellikle ipotekler sıra cetveline girmeden önceden ödenir gibi bir anlayış vardır.
Fakat sıra cetveli, mal üzerinde haciz, rehin vs. gibi hakkı bulunan bütün alacaklıların listelendiği ve birbirlerine karşı itiraz ileri sürmeyi sağlayan bir işlem.
Sıra cetveli düzenlenerek, diğer alacaklıların sizin alacağınıza itiraz hakkı tanınması gerektiğini düşünüyorum.
Sıra cetveli sayesinde diğer alacaklılar sizin alacağınızın ödendiğini, bu kadar olmadığını, üst sınır ya da anapara ipoteği olduğunu, faizin fazla hesaplandığını vs. iddia edebilirler ve buna da imkan sağlamak gerekir.
İcra müdürünün niyeti, hukuka uygun görünüyor.
Saygılarımla.
Old 05-02-2009, 21:45   #3
Hammerfall

Sayın Arbitrator,
Aslında ben de sizin gibi düşünüyorum fakat burada hukuki yarar yok. Şöyle örnekleyebilirim, ipotek faizsiz olarak kurulmuş bedeli 300.000.TL, benim takipten dolayı alacağım 200.000.TL, ihale bedeli ise 100.000.TL görüldüğü gibi takipteki alacağımı bile karşılamayan bi ihale bedeli söz konusu. Bu durumda sıra cetveli yapmakta ısrar edilmesi yanlıştır.
Old 06-02-2009, 19:12   #4
arbitrator

İİK.m.140 "satış bedeli bütün alacaklıların alacağını karşılamaya yetmiyorsa, icra müdürü bir sıra cetveli düzenler".
Hükümde gösterildiği gibi, haciz alacaklısı veya ipotek alacaklısı ayrılmamış. Bu satış bedelinin bütün alacakları karşılamadığı anlaşıldığına göre sıra cetveli düzenlenmeli.
Üstelik alacağın 200.000,-TL olduğu sizin iddianız. Belki ödeme vs. nedenlerle bu alacağın hiç doğmadığı, bu kadar olmadığı ya da sona erdiği; bir diğer deyişle ipoteğin içinin boşaldığı iddiası ileri sürülebilecek... Diğer alacaklılara bu imkanın tanınması gerekir.
Yargıtay 12 ve 19 HD uygulamaları da bu yönde.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi