Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yurtdışı nafaka tahsili

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2011, 11:34   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan yurtdışı nafaka tahsili

Müvekkilim çocukları için birikmiş nafakayı eşinden hahsil etmek istiyor.Borçlu yurtdışında,adresi bilinmiyor,10 yıllık nafaka birikmiş.Şimdi tenfiz talebetsem Alman makamlarından takibedeceğim aşama ne olur?Boşnma ilamının tenfizi yeterli mi yoksa nafaka bedelini de göstern yeni bir talebim de olacak mı?Bu arada sonuca ulaşana kadar yeniden nafaka işleyecek.Kısaca ne yapmalıyım.Adres araştırması da dahil takibedeceğim yolu yazabilir misiniz.teşekkürler..
Old 31-03-2011, 16:04   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Müvekkilim çocukları için birikmiş nafakayı eşinden hahsil etmek istiyor.Borçlu yurtdışında,adresi bilinmiyor,10 yıllık nafaka birikmiş.Şimdi tenfiz talebetsem Alman makamlarından takibedeceğim aşama ne olur?Boşnma ilamının tenfizi yeterli mi yoksa nafaka bedelini de göstern yeni bir talebim de olacak mı?Bu arada sonuca ulaşana kadar yeniden nafaka işleyecek.Kısaca ne yapmalıyım.Adres araştırması da dahil takibedeceğim yolu yazabilir misiniz.teşekkürler..

Sayın av.yağmur deniz, hangi gerekçeye dayanarak 'çocukları için birikmiş nafaka' ve '10 yıllık nafaka birikmiş.' diye yazdığınızı bilemiyeceğim.
Olayda söz konusu olabilecek iki seçenek var:
1. Nafaka bir ilama bağlanmıştır. Müvekkilinizin elinde bir ilam vardır. Bu durumda birikmiş nafakadan söz edebilirsiniz.
2. Müvekkiliniz çocukların nafaka haklarını ilama bağlatmamıştır. Elinde karşı tarafın nafaka borcunu belgelendiren bir ilam yoktur. Bu durumda 'çocukları için birikmiş nafaka' ve '10 yıllık nafaka birikmiş.' demek olanaksız.

Olayınızda bu ikinci şıkkın söz konusu olduğunu düşündüğüm için üzerinde biraz durmak istiyorum.
Not: açıklamaya başlamdan önce yazdıklarımın Alman Hukuku için geçerli olduğunu, Türk Hukuku bakımından başka türlü bir değerlendirmenin olabileceğini belirtmek istiyorum.

Nafaka hem günlük konuşmada hem de hukuki anlamda 'Geçimlik'; yasaların belirlediği durumlarda, genellikle zaruret içinde bulunan kimseye kanunda belirtilen yükümlüler tarafından verilmesi gereken yardım olarak tanımlanıyor. Kısaca belirtmek gerekirse nafak hakkı şimdiye ve geleceğe yönelik bir haktır. Geçmişte nafaka istemeyen ve isteme ihtiyacını duymayan kimse beş altı sene sonra çıkıp 'ben nafaka istiyorum' diyemez. Bu en azından Alman Hukuku için söz konusu. Alman Medeni Kanunu (BGB) 1585 b maddesinde, yükümlünün nafaka borcunu ödemekten kaçındığı durumlar dışında, bir seneden fazla, geriye dönük nafaka istenemiyeceğini belirtiyor. Mahkemeler bu durumda bir hak kaybından(Verwirkung) bahsediyor. Alman Hukuku çocuklar için 10 sene geriye dönük birikmiş nafaka isteme hakkı vermediği için (ilam söz konusu değilse) Almanyada yaşayan yükümlüden nafaka istenemez. Boşanmadan sonra nafaka isteminde bulunulmadı ise boşanma ilamının size bir faydası olabileceğini zannetmiyorum.

Son bir senelik nafakayı ve işlemektwe olan nafakayı isteyebilirsiniz.

Yükümlü Almanya'da ise müvekkilinizin bildiği son kayıt yerinden nereye taşındığını bulabilme olanağınız var.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi