Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlarin beyannamelerini 'elektronik' olarak verebilmeleri hakkinda

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2015, 19:32   #1
Av.4625

Mesaj Avukatlarin beyannamelerini 'elektronik' olarak verebilmeleri hakkinda

Değerli meslektaşlarım,

Ruhsatını bir ay önce almış ve bağımsız olarak avukatlık yapmayı tercih ederek bürosunu açmaya çalışan bir avukat olarak vergi dairesinde karşılaştığım bir sorun hakkında görüşlerinizi ve yardimlarinizi bekliyorum.

Daha önce pek çok kez bu forumda tartışıldığı gibi ben de tercihimi bir kisim avukatların da olduğu gibi açılış işlemlerimi bir muhasebeci ile anlaşmadan kendi başıma yapmaktan yana kullandım. Başardım da. Ancak beyannamelerimi elektronik ortamda verebilmek için vergi dairesine gittim ve 'e-beyanname' için şifre almak istediğimi söyledim. Bana artık avukatların bu hakkının iptal edildiğini söylediler ve bir tebliğden bahsettiler. Fakat böyle bir düzenleme bulamadım ve gelir idaresi başkanlığı nin e beyanname ile ilgili çağrı merkezini aradım. Burada da bana böyle bir düzenleme olmadığından avukatların pek tabii bu sistemden faydalanmaya devam ettiklerinden ve edeceklerinden bahsettiler.

Bu konuda bir bilgisi olan yahut beyannamesini elektronik olarak kendileri veren meslektaşlarımız var mi bunu merak ediyorum. Vergi dairesinin bu uygulaması ne derece hukuka uygun? Yardimlarinizi bekliyorum.

Mesajı telefondan yazdigim için yazım hataları vs. Olabilir. Affiniza sığınıyorum.
Old 04-12-2015, 14:47   #2
avalaattin61

Sayın meslektaşım. Halen kendi beyannamemi kendim e-beyanname şeklinde veriyorum. Hiç bir sorunla karşılaşmadım. Ancak bir şeyi hatırlatmama izin verin. Eğer muhasebe bilginiz yeterli değilse, sıkıntı yaşayabileceğinizi unutmayınız.
Old 04-12-2015, 18:54   #3
Av.4625

avalaattin61 cevabınız için teşekkür ederim. Zaten muhasebeci yanında staj yapan bir arkadaşımın yardımıyla gönderecektim beyannamelerimi. Bunun için bugün vergi dairesinden kullanıcı adı, parola ve şifre almayı da başarabildim. Ancak 40 dakika dil dökmem gerekti. Gün içinde başka işlerimden dolayı girip bakamadım ve şu an sistemden 'giriş yetkiniz yoktur' uyarısı alıyorum hala.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi