Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma ve darp

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2012, 14:20   #1
Konuk

Varsayılan boşanma ve darp

dosyamda ; darp raporum , çağır üzerine koruma süreti tebliği onaylandı şeklinde ve 3 tane şiddet gösterdiği olayları yazdım.Tazminat nafaka avukat ve mahkeme masraflarının karşı taraştan taleplerimdi çocuğumuz yok hakim karşı tarafı kusurlu bulmuş ve benim taleplerimi çok az indirerek onayladı.Karşı taraf durumu kabullenemedi ve dosyayı temyiz etti.Suçlamayı kabul etmiyormuş asla bir kadına el bile kaldırmazmış benle bir kere bile birletik yaşamamış.hatta beni seviyomuş boşanmak istemiyomuş. SORUM ŞU:
Yargıtay hakimin verdiği kararı bozarmı bozarsa naparım?
Ceza darp davasından beraat ettiğinide temyizde bildirmiş ben ceza davalarına katılmadığım için beraat ettiğini yargıtay bilirmi?
Eskiden adam öldürmekten sabıkası var bu sabıkalar BOŞANMA DAVASINDA yargıtayın karşısına çıkarmı?
Old 04-12-2012, 17:46   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
dosyamda ; darp raporum , çağır üzerine koruma süreti tebliği onaylandı şeklinde ve 3 tane şiddet gösterdiği olayları yazdım.Tazminat nafaka avukat ve mahkeme masraflarının karşı taraştan taleplerimdi çocuğumuz yok hakim karşı tarafı kusurlu bulmuş ve benim taleplerimi çok az indirerek onayladı.Karşı taraf durumu kabullenemedi ve dosyayı temyiz etti.Suçlamayı kabul etmiyormuş asla bir kadına el bile kaldırmazmış benle bir kere bile birletik yaşamamış.hatta beni seviyomuş boşanmak istemiyomuş. SORUM ŞU:
Yargıtay hakimin verdiği kararı bozarmı bozarsa naparım?
Ceza darp davasından beraat ettiğinide temyizde bildirmiş ben ceza davalarına katılmadığım için beraat ettiğini yargıtay bilirmi?
Eskiden adam öldürmekten sabıkası var bu sabıkalar BOŞANMA DAVASINDA yargıtayın karşısına çıkarmı?

Yargıtay, dosyada bulunan belge ve bilgilere göre, yerel mahkeme kararını denetler. Kararı yanlış bulursa bozar, doğru bulursa onaylar.

Yargıtay'ın ceza davasındn neden beraat edildiğini bilebilmesi için ceza mahkemesi kararının dosyada olması gerekir.

Sabıkanın da Yargıtay'ca bilinebilmesi için, boşanma davasının dosyası içinde sabıka kaydının bulunması gerekir.

Bu yazdıklarım dosya içinde yoksa veya yeterli bilgi yoksa, bir dilekçe ile Yargıtay'ın ilgili Dairesine durumu bildirebilirsiniz. Bir avukattan profesyonel destek almanız, hak kaybına uğramanızı önler.
Old 05-12-2012, 11:52   #3
Konuk

temyiz edileli 9 ay olmuş sabıkalar boşanma dosyasında yok
avukatım dosyamın yargıtayda olduğunu söyledi temyiz cevabı vermemiş sanırım bilgi eklemek içinde geç kaldığımızı söylüyo şahit eklemek istedim onu bile olmaz dedi olurda delil yetersizliğinden yargıtay bozarsa tekrar dava açabilirmiyim aynı konuların içine bi kaç mesaj ve şahit ekleyerek
Old 05-12-2012, 13:23   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
temyiz edileli 9 ay olmuş sabıkalar boşanma dosyasında yok
avukatım dosyamın yargıtayda olduğunu söyledi temyiz cevabı vermemiş sanırım bilgi eklemek içinde geç kaldığımızı söylüyo şahit eklemek istedim onu bile olmaz dedi olurda delil yetersizliğinden yargıtay bozarsa tekrar dava açabilirmiyim aynı konuların içine bi kaç mesaj ve şahit ekleyerek

Yargıtay aşamasında yeni tanık bildirmek mümkün değil. Hatta yerel mahkemede dava görülürken bile 2.tanık listesi verilmesi, usul hukuku bakımından mümkün değildir.

Davalının temyiz dilekçesine yanıt vermemek, Yargıtay'a başka bir dilekçe verilmesine engel değildir. Yargıtay'ın ilgili Dairesine hitaben ve kararı veren mahkeme marifetiyle dilekçe vermek mümkündür.

Yargıtay kararı bozarsa, yerel mahkemenin bozma kararına uyup uymayacağını bilememekteyiz. Daha sonra yeni bir boşanma davasının koşullarının olup olmadığını da bilemeyiz. Bu hususları avukatınızla görüşmenizde fayda bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi