Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Orman AÇma* 8yil Ceza* Sonradan Malİk Olma* Yargilama Yenİlenmesİ Sebebİmİdİr?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-11-2009, 00:19   #1
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Varsayılan Orman AÇma* 8yil Ceza* Sonradan Malİk Olma* Yargilama Yenİlenmesİ Sebebİmİdİr?

800 m2 orman alanını 2002 yılında yakarak üzerine fındık diken şahsa 2002 yılında' 8 yıl 4ay ceza verilmiştir.Ceza kesinleşmiş,onanmış ve ceza infaz edilmiştir.2008 yılında kadastro çalışmaları sırasında aynı alanın kişinin zilyetliğinde kalan orman olmayan alan kabul edilip adına tapu tescil edilmiştir.

Bu şahıs adına yargılanamın yenilenmesi talebimiz Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesince'Sonradan ortaya çıkan bu durumun suçun oluştuğu dönemdeki durumunu değiştirmeyeceği yeni bir delil kabul edilemeyeceği 'gerekçesiyle reddedilmiştir.

Çarşamba Ağır Ceza Mahkemesinin bu kararına karşı itiraz ediyoruz.İlgli alanda keşif yapılmış suça konu yerle tapu çıkan alanın aynı alan olduğu tespit edilmiştir.Bilirkişi beyanında bu alanın orman sayımayan yerlerden olduğunu kabul etmekle beraber niteliği itibariyle orman vasfını taşıdığını söyleyerek tapusu olsa bile aynı alanın orman sayılması gerektiği görüşünde bulunmuş bu durum mahkemenin kanaatini de etmkilemiştir.

Kişi 8 yıl 4 ay ceza aldı.infaz olan cezasına konu gayrimenkulün sonradan maliki oldu.Cezaevinde geçirdiği yıllların karşılığını sizce devletten soramayacakmıdır? yardımlarınızı bekiliyorum.Saygılarımla
Old 25-02-2016, 22:57   #2
vedatgurer

Ustadım. bir baska arama sırasında haklı yakınmanızı gorunce dayanamadım. meraktan soruyorum ne oldu sonrasında? AIHM filan gittiniz mi? yani haksızlığın bu kadarı.. av vedat gurer
Old 26-02-2016, 00:53   #3
Armedangel

Aslında burada kişi kendi işlediği suç sonucu menfaat elde etmekte. Miras için anne babasını öldürenin mirastan mahrum kalması gibi bu arazinin satışından da mahrum bırakılması gerekirdi diye düşünüyorum.
Old 28-07-2016, 09:52   #4
Av.M.Mert Sezgen

Şahsi kanaatim, ormanın kasten yakılmasıyla suç oluşmuştur, ormanlık alanın ateşe verilmesi suçun oluşması için yeterlidir. Sonrada yanan alanın kadastro yoluyla tescilinin kazanılması maddi ve manevi unsurları ortadan kaldırmayacaktır. Kaldı ki bu durumda, kadastroyla tescil kazanma, adli yaptırımdan kaçma yolu haline gelebilecektir. Ceza Hukuku kapsamında lehe bir düzenleme yapılmamıştır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi