Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

yeni doğan yoğun bakım masrafları

Konuyu Kilitleyin
Old 09-05-2010, 19:50   #1
Konuk

 
Varsayılan yeni doğan yoğun bakım masrafları

ben 27 ocak 2010da sgk gecmeyen bi hastanede 34 haftalık erken doğum yaptım.bebeğim yoğun bakıma alındı 10 gün kaldı.hastane masraflarını ben ödedim acaba sgkdan talep edebilirmiyim?
Old 10-05-2010, 08:47   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 73. maddesine göre

"Sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucularından acil hallerde alınan sağlık hizmeti bedeli, 72 nci madde gereği sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları için belirlenen bedeller esas alınarak genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere fatura karşılığı ödenir. Sözleşmeli ve sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucuları, acil hallerde, sözleşmeli sağlık hizmetleri sunucuları ise Kurumun belirlediği sağlık hizmetleri için genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerden veya Kurumdan herhangi bir ilave ücret talep edemez."

Erken doğum ve yoğun bakımın acil sağlık hizmeti olup olmadığını hekim olmadığım için bilemiyorum, hekim üyelerimiz bu konuda görüşünü belirtecektir. Eğer acil hizmetse faturayı Sosyal Güvenlik Kurumu'na göstererek bedeli kurumdan alabilirsiniz. Ancak acil hizmet değilse kurum karşılamayacaktır.
Old 03-06-2010, 23:56   #3
Nur Deniz

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Konuk
ben 27 ocak 2010da sgk gecmeyen bi hastanede 34 haftalık erken doğum yaptım.bebeğim yoğun bakıma alındı 10 gün kaldı.hastane masraflarını ben ödedim acaba sgkdan talep edebilirmiyim?

Tam olarak tarih veremeyeceğim ama yaklaşık 3 yıldır 18- tüm çocukların her türlü tedavisi ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

SGK dan talep etmeye gerek kalmadan bebeğinizin kimliğini çıkartarak kimlik fotokopisini bırakmanız yeterli olacaktı.

Ayrıca ödediniz mi bilmiyorum ama devlet hastanelerinde gebelerinde gebeliği tesbit edildikten sonra doğumda dahil olmak üzere tüm tedavisi devlet tarafından karşılanmaktadır. (Analık sigortası)

Bebeğiniz devlet hastanelerinden birinde yattı ise kimlik fotokopisi ile hastaneye dilekçe ile başvurmanız yerinde olacaktır.

Saygılarımla.
Old 23-07-2010, 15:39   #4
ebibak

 
Soru

merhaba eşim özel bir hastanade doğum yaptı ve bebek doğduğu zaman solunum problemi nedeniyele başka özel bir hastaneye sevk ettiler ve burda bir haftadır yatıyor ve bizden yüklümiaktarda para istiolar sgk var ne yapmamızı önerirsiniz
Old 01-08-2010, 14:10   #5
yyyasemin

 
Varsayılan

Sayın konuk, SGK sezeryanla yapılan doğumları karşılamamaktadir sizin erken doğum normal mi sezeryan mi ?
Av. Yasemin GÜLLÜOĞLU(L.L.M) SHU
Old 01-08-2010, 14:13   #6
yyyasemin

 
Varsayılan

Sayın ebibak,
Özel hastahaneden bir diğerine nakil hastanın rızasıyla gerçekleşir. Hasta enbaştan bu rızayı gösterirken tüm masraflarıda kabul etmiş sayılır. Sizden rıza alındı mı? alınmadıysa siz müdahale etmediniz mi ? Sevk edilen hastahane nin SGK sözleşmesi yok mu ? var ise masraflarınızı talep edebilirsiniz.
Av. Yasemin GÜLLÜOĞLU (L.L.M) SHU
Old 22-08-2010, 01:53   #7
hukuksever_dr

 
Varsayılan

Sayın konuk, sayın avukat arkadaşlar
Yanlış anlaşılan bir konu şu
1) eğer 18 yaş altı bireyin anne ve babasının ikisinin birden sosyal güvencesi yoksa bu birey SGK kapsamındadır. Bu anne babası SGK'lı olan bireyler için geçerli değildir, zaten çocuk otomatikman anne babadab dolayı SGKlı oluyor zaten. Yani işin tek bir özeti var Yeşilkart sahibi anne babanın 18 yaş altı çocukları buna dahil değil, çünkü çocuklar da Yeşilkartlı. Bu problem sadece SGK anlaşmalı özel hastanelerde sıkıntı doğruyor. Yeşilkartlı anne babanın çocuğu özel hastaneden ücretli faydalanabilir, yeşilkart orda geçerli olmadığı için. Yeşilkartsız her 18 yaş altı birey SGKlı oluyor. Matematikte kesişen kümeler gibi, yeşilkatlılar kesişen kümelerlin dışında ayrı bir küme halindeler.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kiracının yapmış olduğu masrafları yeni kiracıdan istemesi Arif Aydın Meslektaşların Soruları 0 27-02-2009 13:58
Yeni Doğan Bebeğin Velayeti İle Ilgili Bilgi Verir Misiniz? cano Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 17-06-2007 09:32


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03034091 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.