Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Msn Şifrenizi Çalanları Nasıl Tespit Edeceksiniz?

Yanıt
Konu Notu: 13 oy, 5,00 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-06-2007, 13:08   #1
Kemal Yıldırım

Soru Msn Şifrenizi Çalanları Nasıl Tespit Edeceksiniz?

Kişisel haberleşme ve sohbet programı MSN şifresi çalınanlara iyi haber. Ankara Adliyesi, MSN şifresinin çalındığı iddiasıyla kendilerine yapılan başvurularda olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.

Teknolojinin yaygınlaşmasıyla internet üzerinden yapılan haberleşmelerde büyük oranda bir artış meydana geldi. İnternet üzerinden yapılan haberleşmelerin büyük bir bölümünü de kullanıcıların karşılıklı kullandığı MSN programı oluşturuyor. Ankara Adliyesi Cumhuriyet savcıları, son dönemlerde kendilerine 'MSN şifremi çaldılar' şeklinde başvuruların yapıldığına dikkat çekerek, "MSN şifresini kimin çaldığını ve kullandığını kısa sürede tespit edebiliyoruz" haberini verdi.

MSN şifre hırsızları hakkında bilişim suçlusu işlemleri yaptıklarını belirten yetkililer, MSN şifresini çalanları nasıl yakaladıklarını da şöyle anlattı:

"Microsoft Corporation'un Türkiye Temsilciliği İstanbul'du. Bu şirkete yazı yazarak, şifresi çalınan kişinin adresini kullanan kişilerin IP numaralarının tarih, ve saat detayları ile birlikte savcılığımıza gönderilmesini rica ediyoruz. Yaptığımız başvuru üzerine şirket, IP noların, tarih ve saatlerin olduğu dökümü bize gönderiyor. Daha sonra IP noları, karşısındaki tarih ve saatleri İl Telekom Müdürlüklerine göndererek kullanıcıları tespit ediyoruz"

http://www.haberler.com/msn-sifreniz...ksiniz-haberi/
Old 11-06-2007, 09:45   #2
nigartp

bu konuda ne yapmam gerektiğini bilmiyordum öğrenmiş oldum..ama karşı tarafa verilecek ceza nasıl bir ceza olur?.ben sadece msn imi geri istiyorum.
Old 11-06-2007, 10:52   #3
ecesaka

İlk önce şifre sıfırlamayı deneyin... Eğer MSN için kaydolurken verdiğiniz alternatif e-posta adresinizi değiştirmemişlerse -ki genellikle bu tür olayları bilgisayar konusunda kendisini ispat etmeye çalışan gençler gerçekleştirmektedir ve bu şekilde tecrübesizlikten kaynaklanan hataları yapabiliyorlar- yeni şifrenizi belirlemek üzere belirttiğiniz e-posta adresinize e-posta gönderiyorlar. Ben bu şekilde geri almıştım MSN adresimi...
Old 11-06-2007, 11:31   #4
Kemal Yıldırım

Gerçekten de kendini ispat etmeye çalışan, kendini bilmezler yapıyor. Ben hiçbirşey yapmadım. Sadece geri vermesini söyledim. Ve ertesi günün sabahı aldım geri(Artık geri vermesini nasıl söylediysem ).

Saygılar...
Old 12-06-2007, 10:16   #5
superavukat

şifrenizi , gizli sorunuzu , iletişim e mailinizi ve diğer her ne varsa hepsini , adresinizi çaldıktan sonra 5 dakika içinde değiştirebiliyorlar. Bu yüzden ihkakı haktan farksız olarak kendi mailinizi geri hacklemekten başka şansınız kalmıyordu.
Cezası nedir bilmiyorum ancak umarım yüksek bir cezadır zira e-mail adresi çalınması çoğu zaman paranızın çalınmasından çok daha vahim sonuçlar doğurabiliyor.Çoğu kişi konuyu ciddiye almayabilir ama pek çok insanın sanal hayatı, gerçek hayatından daha fazla zamanını alıyor unutulmasın.
Old 14-06-2007, 00:20   #6
Av. Meral Akçınar

Alıntı:
Yazan nigartp
bu konuda ne yapmam gerektiğini bilmiyordum öğrenmiş oldum..ama karşı tarafa verilecek ceza nasıl bir ceza olur?.ben sadece msn imi geri istiyorum.

Geçtiğimiz ay, yurtdışında olması ve bulunduğu bölgede telefonla görüşmenin mümkün olmaması nedeniyle msn'i öğrenen ve hayatında ilk defa bilgisayar kullanan zavallı babacığımın msn adresini (-ki adı ve soyadından oluşuyordu.) kendilerini pek zeki zanneden şahsiyetsiz insanlar çaldı. Babamın arkadaş çevresinden ve ailemizden kontör, para, erzak v.s istemeye, dolandırıcılık yapmaya kalkıştılar. (-ki tüm iş çevresi bu adreste kayıtlı, çünkü bulunduğu yerde msn başkaları ile görüşmenin en-tek kolay yolu) Hatta listedeki bayanlara, kızkardeşlerim ve bana uygunsuz mesajlar attılar. Ben de buna bir son vermek için Microsoftla direkt bağlantıya geçtim. Ve elbette ki sorunu çözdüm. İlk önce önerdikleri yol tabii ki gizli soru vs. ile ilgili idi.
Bu e-mail aşağıdadır.

"Hi Meral,

Thank you for contacting Windows Live Messenger Abuse Support. My name is Paul and I will be glad to assist you with your concern.

Based on the information I received, I understand that your account was hacked. And the hacker uses your account and pretends to be you, that’s why you want the account xxxxxxxxxxx@hotmail.com to be closed.

I understand that this may be a cause of concern for you. Rest assured that I will do my best help you.

Meral, for you to prevent unauthorized person to use your account without permission we need to change your password. In order for you to make a password reset please do the following steps:

1. Change the password that is associated with your Windows Live ID.

a. Visit the following Web site, and then sign in by using your Windows Live ID and your password:

http://account.live.com

b. Under "Password reset information," click "Change" next to "Password."
c. Verify that the e-mail address in the "Windows Live ID" field is correct, and then type your old password in the "Old password" box.
d. Type and confirm a new password.
e. To set your password to expire every 72 days, select the "Make my password expire every 72 days" check box, and then click "Save."

2. Reset the password that is associated with your Windows Live ID account. You can reset your password in two ways.

- To reset your password by using your "alternate" e-mail address, follow these steps:

a. Visit the following Web site, and then click the Windows Live ID that appears on the page, even if that Windows Live ID is not yours:
http://aoount.live.com

b. Click "Forgot your password?."
c. Type the Windows Live ID of the account for which you want to reset the password.
d. Type the characters that you see in the "Picture" box, or click the speaker icon and type the numbers that you hear.
e. Click "Continue."
f. Click "Send password reset instructions to me in e-mail."
g. Click "Alternate e-mail."
h. Click "Continue," and then click "OK."
i. When you receive the e-mail message from Microsoft Customer Support, follow the instructions to reset your password.

- To reset your password by using your secret question and answer, follow these steps:

a. Visit the following Web site, and then click the Windows Live ID that appears on the page, even if that Windows Live ID is not yours:
http://account.live.com
b. Click "Forgot your password?."
c. Type the Windows Live ID of the account for which you want to reset the password.
d. Type the characters that you see in the "Picture" box, or click the speaker icon and type the numbers that you hear.
e. Click "Continue."
f. Click "Use my question to verify my identity."
g. Enter the appropriate account information, and then answer your question.
h. Click "Continue."
i. Type your new password two times, and then click "Continue."
j. Click "Sign in to Windows Live."

3. If you want help resetting the password or if you want to report the unauthorized use of your account to Windows Live ID support, visit the following Web site:
http://support.msn.com/eform.aspx?productKey=passport&page=support_home_o ptions_form_byemail&ct=eformts

I hope these steps resolve your concern, if you need further assistance, you may contact us at http://support.live.com. For additional information and self-help instructions, visit https://account.live.com/HelpCentral.aspx and choose “Windows Live Messenger” from the drop-down menu.

Thank you for contacting Windows Live Messenger Technical Support. Have a great day.

Sincerely,

Paul
Windows Live Messenger Abuse Support"

Ancak bu bilgilerin değiştirildiğine dolayısı ile bu yolları izlememin mümkün olmadığına dair bir mail attığımda, bana cevap olarak IP numarası, bu adresin sahibi olduğumu ispatlar bilgiler vermem istendi. O da şu şekildedir.

"...And for security purposes I will need you to provide more information to prove ownership of the account before we can reset the password of your Windows Live ID.

Please send us the following information:
1. Your Windows Live ID
2. Your first name and your last name
3. Your date of birth (month/date/year)
4. Your country
5. Your state (if applicable)
6. Your postal code
7. Your IP address

List the IP addresses from each computer that you use to access your account. To determine your IP address, visit the following Web site:
http://www.whatismyip.com
The numbers that appear at the top of this Web page are your IP address.
8. The answer to your secret question
9. The "alternate e-mail address" that is on file for the account
10. Your Internet service provider (home or work)
11. The last date and time that you successfully signed in

More information that may help us verify account ownership

- Windows Live Mail customers
-- The names of any folders that you created in addition to the default folders
-- Names of contacts in your address book
-- Subjects of any old mail that is in your inbox or mail folders

- Windows Live Messenger customers:
-- Names of contacts on your contact list
-- Your Windows Live Messenger nickname (display name)

When we receive the answers that you provide, we will review the information and reply.

For request to close or disable your account, please contact Windows Live ID at http://support.live.com. Click Windows Live ID."

Bana gelen yazıları olduğu gibi aktarmamın sebebi böyle bir durumda Microsoft'un izlediği yolu tam olarak görmek isteyenlerin bu arzularını yerine getirmektir. Neticede ben msn hesabının kapatılmasını istedim. Ve amacıma ulaştım. Bu tür saçmalıklarla kendisini ispat etmeye çalışan gelişmemiş varlıkların şok olduklarına ve kiminle uğraşmamaları gerektiğini anladıklarına hiç şüphem yokk.
Old 14-06-2007, 00:51   #7
hakanokan

Meral arkadaşımın izlediği yolla adresin sıfırlanması mümkün. ancak tabiiki bunu alternatif bir hotmail hesabınızdan yapmanız şart. ilk başvuru mailinizde hacklendiğinizi ve adresinizin geri alınması hususunda yardıcı olunmasını istediğinizde mutlaka size dönüyorlar ve size en son hangi tarih ve hangi saatte online olduğunuzu, sıklıkla hangi ıp numarasından bağlandığınızı, gizli sorunuzu, yanıtınızı, son günlerde kimlerden mesaj alıp kimlere yolladığınızı, parolanızı, nickinizi, ve benzeri özel hususları yanıtlamanızı istyorlar. yanıtlarınız tatmin edici ise de mutlaka adresinizi sıfırlayarak size dönüyorlar. kolay gelsin
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi