Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçi Alacaği Davasında Baştan Belirtilmeyen Kalemler

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-01-2010, 11:18   #1
TALES

Varsayılan İşçi Alacaği Davasında Baştan Belirtilmeyen Kalemler

İş Aktinin feshinden doğan bir davada müvekkil adayım talep ettiği alacaklarını kalem kalem belirtilmiş. Ancak Fazla mesai ve genel tatil ücreti istememiş.Dava tanık dinleme aşamasında ( davacının 3 tanığından birisi de dinlenmiş )
Davanın başında talep edilmeyen bu kalemleri de davaya katmak istiyorum.
Daha önce böyle unuttuğum maaş alacağını ıslahla istemiştim ,mahkemece ( Usulüne uygun talep olmadığından ,harcı ödenmediğinden ) reddedildi.Oysa bir Yargıtay kararına dayanarak talep etmiştim. Orada Yargıtay yıllık ücretli izin alacağı sonradan davada istenebilir diyordu. ama mahkeme benim talebimi kabul etmedi.
Bu nedenle öneri bekliyorum arkadaşlar.
Old 08-01-2010, 11:40   #2
Hacer

Sayın Tales,

açılan davada fazlaya ilişkin hak ve taleplerinizi saklı tutmuş iseniz bu halde ek bir dava açarak unuttuğunuz alacaklarıda talep edebilirsiniz. ek davada halen görülen dava ile birleştirme kararı talep edin ve iki dosya birleştirlerek tek dosya üzerinden görülsün. böylece hem tanık dinletme, hem karar aşamasında işiniz kolaylaşacaktır.

iyi çalışmalar
Old 08-01-2010, 19:20   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Hacer
Sayın Tales,

açılan davada fazlaya ilişkin hak ve taleplerinizi saklı tutmuş iseniz bu halde ek bir dava açarak unuttuğunuz alacaklarıda talep edebilirsiniz. ek davada halen görülen dava ile birleştirme kararı talep edin ve iki dosya birleştirlerek tek dosya üzerinden görülsün. böylece hem tanık dinletme, hem karar aşamasında işiniz kolaylaşacaktır.

iyi çalışmalar

Fazlaya ilişkin haklarını saklı tutmamışsa, ilk davada unutulan alacak kalemleri için yeni bir dava açamaz mı? Yani feragat ettiği anlamına mı, gelir.
Old 08-01-2010, 21:33   #4
Seher

Fazlaya ilişkin hakkınızı saklı tutmadıysanız geçmiş olsun tabiki unutulan kalemler için dava açamazsınız
Old 08-01-2010, 21:40   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Seher
Fazlaya ilişkin hakkınızı saklı tutmadıysanız geçmiş olsun tabiki unutulan kalemler için dava açamazsınız

Ama ilk davada hiç talep etmemiş ki nasıl "fazlasını saklı" tutsun. Yasal dayanak, Yargıtay kararınız, doktrin görüşünüz var mı?
Old 08-01-2010, 21:44   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Dava konusu edilmeyen hususların zamanaşımı süresi içinde dava edilmesine engel yoktur.
Old 08-01-2010, 21:46   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan TALES
İş Aktinin feshinden doğan bir davada müvekkil adayım talep ettiği alacaklarını kalem kalem belirtilmiş. Ancak Fazla mesai ve genel tatil ücreti istememiş.Dava tanık dinleme aşamasında ( davacının 3 tanığından birisi de dinlenmiş )
Davanın başında talep edilmeyen bu kalemleri de davaya katmak istiyorum.
Daha önce böyle unuttuğum maaş alacağını ıslahla istemiştim ,mahkemece ( Usulüne uygun talep olmadığından ,harcı ödenmediğinden ) reddedildi.Oysa bir Yargıtay kararına dayanarak talep etmiştim. Orada Yargıtay yıllık ücretli izin alacağı sonradan davada istenebilir diyordu. ama mahkeme benim talebimi kabul etmedi.
Bu nedenle öneri bekliyorum arkadaşlar.

Harcını ödemediyseniz harcı tamamlamanızı istemesi gerekirdi. (Diye düşünüyorum)
Old 09-01-2010, 17:26   #8
TALES

Davada istenmeyen alacak kalemleri için ayrı bir dava açılabileceğine kuşkum yok. Fazlaya ilişkin hakların saklı tutulması istenilen kalemlerde artış yapma olanağı sağlar bence.
tereddüt , aynı davada telep edilip edilemeyeceğidir.
Yargıtay 9. HD. yeni tarihli bir kararında davada istenilmeyen İZİN alacağı kaleminin eklenebileceğini belirtmişti.( Şimdi o kararı taradım taradım ama bulamadım , bulduğumda ekleyeceğim..Baro Dergisinde de 2008 de yayınlanmıştı)
Old 09-01-2010, 17:52   #9
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan TALES
Davada istenmeyen alacak kalemleri için ayrı bir dava açılabileceğine kuşkum yok. Fazlaya ilişkin hakların saklı tutulması istenilen kalemlerde artış yapma olanağı sağlar bence.
tereddüt , aynı davada telep edilip edilemeyeceğidir.
Yargıtay 9. HD. yeni tarihli bir kararında davada istenilmeyen İZİN alacağı kaleminin eklenebileceğini belirtmişti.( Şimdi o kararı taradım taradım ama bulamadım , bulduğumda ekleyeceğim..Baro Dergisinde de 2008 de yayınlanmıştı)

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, 17.07.2007 T., 2007/19071 E., 2007/24482 K: "Davacı işçi dava dilekçesinde fazlaya dair haklarını saklı tutarak isteklerde bulunmuş, yargılama sırasında ıslah dilekçesi vererek izin ücretini de talep etmiştir. Mahkemece, davaya konu olmayan izin ücreti talebinin ıslah ile istenemeyeceği gerekçesiyle ek dava açma konusunda muhtariyetine dair karar vermiştir.
Kısmi davada fazlaya dair haklar saklı tutulmuş olmakla ıslah dilekçesi verilerek daha önce talep edilmemiş olan izin ücretinin yargılamaya getirilmesi olanaklıdır, Davacının izin ücreti isteği ile ilgili olarak değerlendirme yapılarak bir karar verilmek üzere hükmün BOZULMASI GEREKMİŞTİR."

Saygılarımla...
Old 11-01-2010, 11:38   #10
TALES

HADES ' e teşekkür ediyorum. İzin ücreti ekleniyorsa diğer kalemler de eklenebilir.
Ama uygulama oturmamış . Ek dava açmam daha uygun olacak.
Old 11-01-2010, 11:42   #11
TALES

.. Biz istemezsek uygulama nasıl oturacak ,o da ayrı mesele.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi