Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mal kaçırma,icra ceza suçları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2011, 09:13   #1
av.aybeg

Varsayılan mal kaçırma,icra ceza suçları

arkadaslar bir şahısa icra takibinde bulundum,üzerine kayıtlı olan gayrımenkullerı satışa çıkardım,ancak bu gayrimenkuller borcu karşılamaya yetecek düzeyde değil,daha sonra öğrendiğime göre bu şahsın ortak olduğu şirketten hissesini ödeme emrinin tebliğinden 2 ay sonra gibi devretmiştir.Ticaret sicil gazetesinin internet sitesinden şahit oldum bu olaya,icra cezada şikayette bulunmam için ilgili ticaret sicil müdürlüğünden herhangi bir yazı almam gerekecek mi şikayette bulunurken,yoksa şıfahen şu tarihte öğrendim aktifini azalttı diye icra ceza mahkemesinde suç duyurusunda mı bulunayım? Yardımcı olursanız sevınırım
Old 03-02-2011, 10:04   #2
Av.Fatih KISA

İİK 331, 332 veya 333a maddelerien göre şikayette bulunabilirsiniz. Şikayet süresi öğrenmeden itibaren 3 aydır.Sanırım Siz İİK 331 madde gereği "Alacaklısını zarara sokma kastıyla mevcudunu eksilten borçlunun" cezalandırılmasını isteyeceksiniz. Bu durumda alacağınızı alamadığınızı ve aciz belgesi alma şartları doğduğunu kanıtlamalısınız.
Old 03-02-2011, 20:56   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.aybeg
arkadaslar bir şahısa icra takibinde bulundum,üzerine kayıtlı olan gayrımenkullerı satışa çıkardım,ancak bu gayrimenkuller borcu karşılamaya yetecek düzeyde değil,daha sonra öğrendiğime göre bu şahsın ortak olduğu şirketten hissesini ödeme emrinin tebliğinden 2 ay sonra gibi devretmiştir.Ticaret sicil gazetesinin internet sitesinden şahit oldum bu olaya,icra cezada şikayette bulunmam için ilgili ticaret sicil müdürlüğünden herhangi bir yazı almam gerekecek mi şikayette bulunurken,yoksa şıfahen şu tarihte öğrendim aktifini azalttı diye icra ceza mahkemesinde suç duyurusunda mı bulunayım? Yardımcı olursanız sevınırım

Daha önceki açıklamalara ilaveten; ticari sicil kayıtlarını öncül olarak toplamanıza gerek yok. Mahkemeye bildirirseniz, celp edilir.
Old 04-02-2011, 13:10   #4
wellan

Sayın meslektaşım;

İİK 331.maddede belirtilen suçun oluşması için(somut olayınızla ilgili);haciz yoluyla takip talebinden önceki 2 yıl veya haciz yoluyla takip talebinden sonra borçlu tarafından mecudunun azaltılması gerekir.Şikayet süresi öğrenmeden itibaren 3 ay ve her halde suç teşkil eden fiilin üzerinden 1 yıl geçmekle düşer.Bu sebeple dava zamanaşımı süresi 1 yıl,ceza zamanaşımı süresi ise TCK md 68/1-e ye göre 10 yıldır.Öncelikle bu suç için sanık olarak adlandırılacak kişinin kasıtlı olarak alacaklıyı zarara sokmak için madde metninde belirtilen fiili işlemesi gereklidir.Mahkemeye tevdii edilen şikayet dilekçesi üzerine sanığın adresine meşruhatlı tebligat yollanarak duruşmaya çağrılır.Ayrıca ticaret odasına yazılacak olan celpler ile bu şekilde bir devrin mümkün olup olmadığını hususunu araştırır ve duruma göre karar verir.Bu suç için ispat yükü alacaklıda olup zarara uğramış olduğunun ispatı gerekmektedir.Yargıtay 16 HD 13.03.2007 T. 2007/265 E.2007/700 K sayılı içtihatında "İİK ya göre haciz yolu ile takip talebinden sonra veya bu talepten önceki 2 yıl içinde borçlu alacaklısını zarara sokmak maksadıyla mal varlığını eksiltirse alacaklı aciz belgesi aldığını veya alacağını alamadığını ispat ettiği takdirde borçlu cezalandırılır.Açıklanan nedenlerle aciz belgesi alınıp alınmadığının ve borcu karşılamaya yetecek miktarda yeterli mal bulunup bulunmadığı araştırılmadan hüküm kurulması isabetsizdir"şeklinde belirtmiştir.Sizin savunmanızında bu hususlar üzerinden yürütülmesinin doğru olacağı kanaatindeyim.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 05-02-2011, 01:23   #5
levi

Sn.Meslektaşlarım konu ile alakalı bir soru sormak isterim.İcra dosyasında alacağı temlik alan kişi,icra ceza mahkemesinde devam etmekde olan (iik 331'den) davada taraf olabilir mi? Benim yorumum şikayet hakkının devredilmezliği yönünden hem eski alacaklı hemde yeni devir alan alacaklı davada davacı taraf olmaz.Yorumlarınızı beklerim,Teşekkürler.
Old 05-02-2011, 09:30   #6
wellan

Sayın levi;

Bilindiği üzere icra iflas hukukunda düzenlenen suçlara ilişkin şikayetler niteliği gereği şahsa sıkı sıkıya bağlı olan haklardan değildir.Bu sebeple alacağın temliki alacak hakkının yada tasarruf yetkisinin temlik edilene geçmiş olduğu kazandırıcı bir tasarruf işlemidir.Alacağın temliki işlemi gerçekleştiğinde artık eski alacaklı alacak hakkını talep edemez çünkü bu konuda tasarruf yetkisi yoktur.Aynı durum şikayet hakkını kullandıktan sonra alacağın temliki durumunda da geçerlidir.Nitekim sözkonusu suçta özellik arzeden husus alacaklısını zarara uğratmak için mevudunu eksiltmektir.Alacaklı olarak temlik sözleşmesi ile birlikte artık alacağı talep etmeye hakkı olan temellük eden kişi olduğundan dolayı;üçüncü kişiye karşı talep hakkıda temellük edene geçer.Zaten madde metninde de açıkça "alacaklısını zarara sokmak kastıyla" şeklinde bahsetmektedir.Ayrıntılı olarak bilgi almak isterseniz UYAR,TALİH,İcra İflas Hukukunda Suç Sayılan Fiiller,s.468 incelemenizin yararlı olacağını düşünüyorum.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.
Old 05-02-2011, 23:14   #7
levi

Cevabınız için çok teşekkür ederim üstadım.Beni asıl düşündüren ceza davasını nasıl temlik alacaklar,devam etmekde olan tasarrufun iptalini devir alabilirler ama ceza??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi