Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kist alınırken yapılan göğüs estetiği - GÖREV VE HUSUMET - Hekimin sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-12-2013, 13:07   #1
sincap

Acil Kist alınırken yapılan göğüs estetiği - GÖREV VE HUSUMET - Hekimin sorumluluğu

Merhaba değerli meslektaşlarım,

Müvekkil yaklaşık 9 ay önce göğsünde saptanan kistleri aldırmak amacı ile Eğitim Araştırma Hastanesi'nin Plastik Cerrahi birimine yatırılıyor. Aynı zamanda memede sarkıklık, oyun boyun ağrısı sebebi ile hazır kistler alınırken meme küçültelim deniyor ve Müvekkilin onayı var.

Plastik cerrahi klinik şefinin gerçekleştirdiği iddia edilen operasyon sonrasında göğüs boyutları farklı, meme uçları orantılanmamış ve içler acısı ameliyat izleri ortaya çıkıyor ve iyileşme göstermiyor bu izler.,

Biz dava açmak istiyoruz. Okuduğum makaleler ve Yargıtay kararları görev konusunda ve husumet konusunda kafamın karışmasına sebep oldu.

Görev ve husumet konusunda acil yardım ve desteklerinizi rica ediyorum.

Saygılarımla,
Old 02-12-2013, 14:10   #2
Erkan Uygun

Anlattığınız kadarıyla hastane bir kamu hastanesi.Eğer böyle ise hekime doğrudan dava açamazsınız. Davayı hastanenin bağlı olduğu kuruma karşı açmanız gerekli.Hastane üniversite hastanesi ise üniversiteye, devlet hastanesi ise kamu hastaneleri kurumu ve sağlık bakanlığına dava açabilirsiniz.

Dava idare mahkemesinin görevindedir.Dava açmadan önce idareye başvuru yapılması gereklidir.İdarenin cevabı veya zımmi reddi üzerine 60 gün içinde dava açabilirsiniz. Dava idare mahkemesinde görüleceği için husumet yanlış olsa bile,idare mahkemesi tarafından düzeltilecektir.
Old 02-12-2013, 14:28   #3
sincap

Değerli Erkan Bey,

Vakit ayırdığınız ve bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.

Hastane Eğitim Araştırma Hastanesi, bu anlamda idari başvuru neticesine göre davayı hem Kamu Hastaneleri Kurumu'na hem de Sağlık Bakanlığı'na açacağımı anlıyorum cevabınızdan ve dediğiniz gibi idari dava olmasının rahatlığı olacak.

Peki idari başvuruyu da her iki kuruma birden mi yapayım?

Eksik olmayın.

Saygı ve sevgilerimle,
Old 02-12-2013, 17:45   #4
Erkan Uygun

Bence her iki kuruma da gönderin. Başvuru için 1 yıllık bir süre var bu gözden kaçırmayın.Yeni yasal düzenleme ile maddi tazminat konusunda,davada belirlenecek miktar üzerinden arttırım yapabiliyorsunuz. Ama idari başvuru yaparken fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutarak gerçeğe yakın bir miktar belirtmeniz iyi olur diye düşünüyorum.
Old 02-12-2013, 19:24   #5
olgu

kamu hastanesinin tüzel kişiliği var mı? Hastane Sağlık Bakanlığı'na mı bağlı?
Hastanenin ayrı tüzel kişiliği yoksa husumeti sadece Sağlık Bakanlığı'na yönelteceksiniz.
Old 04-12-2013, 10:56   #6
sincap

Merhaba Sayın Oldu,

Kamu Hastaneleri Kurumu'na bağlı.

Saygılarımla,
Old 04-12-2013, 11:59   #7
olgu

Önüme henüz o konuda bir uyuşmazlık gelmediğinden araştırmadım, bilmediğim için de soruyorum. Kamu hastaneleri kurumunun tüzel kişiliği vrya davada taraf ehliyeti var mı?
Bu kurumdan önce davalar sağlık bakanlığı aleyhine açılmaktaydı.
İdari yargılamada husumeti mahkeme resen dikkate alıp doğru yere de yöneltiyor.
Old 05-12-2013, 11:59   #8
akrd61

Alıntı:
Yazan olgu
Önüme henüz o konuda bir uyuşmazlık gelmediğinden araştırmadım, bilmediğim için de soruyorum. Kamu hastaneleri kurumunun tüzel kişiliği vrya davada taraf ehliyeti var mı?
Bu kurumdan önce davalar sağlık bakanlığı aleyhine açılmaktaydı.
İdari yargılamada husumeti mahkeme resen dikkate alıp doğru yere de yöneltiyor.

Değerli Meslektaşım Kamu hastaneleri kurumunun aşağıda linkini alıntıladığım 2.11.2011 tarih, 28103 sayılı R.G'de yayımlanarak yürürlüğe giren 663 sayılı KHK'nin 29. maddesine gereği Sağlık Bakanlığına bağlı bir kurum oluğu belirtiliyor bu kararnamede de ayrı bir tüzel kişiliğinden bahsetmiyor bu nedenle husumeti sağlık bakanlığına yöneltmeniz gerekir diye düşünüyorum.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...111102M1-3.htm
Old 09-12-2013, 12:09   #9
sincap

Bu hafta içerisinde idari başvuru dilekçemi hazırlayacağım, sizlerin de yardımları ile doğrudan ve sadece Sağlık Bakanlığı'na başvuracağım.

Teşekkür ederim, iyi haftalar...
Old 09-12-2013, 23:46   #10
Erkan Uygun

Belirtmek isterim ki elimde olan bazı davalarda idare mahkemesi Sağlık Bakanlığının yanında Kamu Hastaneleri Kurumu'na da husumetin yöneltilmesi yönünde kararlar vermiştir.
Old 10-12-2013, 13:33   #11
sincap

Teşekkür ederim Erkan Bey, iyi ki varsınız eksik olmayınız...
Old 26-06-2014, 21:56   #12
Av.Nurgül

Alıntı:
Yazan Erkan Uygun
Belirtmek isterim ki elimde olan bazı davalarda idare mahkemesi Sağlık Bakanlığının yanında Kamu Hastaneleri Kurumu'na da husumetin yöneltilmesi yönünde kararlar vermiştir.

Değerli Meslektaşım;

Kamu da çalışan bi hekim hakkında idari başvuru aşamasında kamu hastaneleri birliği genel sekreterliği ve sağlık Bakanlığı'na başvuru yapmıştım. Zımnı ret üzerine ben de yakın vakitte davamı açmayı düşünüyorum ancak meslektaşlarım gibi husumet hususunda bir tereddüt yaşıyorum. Kamu hastaneleri birliği genel sekreterliğini Sağlık bakanlığı ile birlikte taraf göstermeli miyim yoksa sadece Sağlık Bakanlığına mı husumet yöneltmeliyim? Bahsettiğiniz kararlardan paylaşım yapar mısınız ? Teşekkür ederim iyi çalışmalar...
Old 27-06-2014, 15:46   #13
sincap

Merhaba meslektaşım,

Ben davayı açtım ve davalı olarak sadece T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'nu gösterdim, tüm uygulamalar da bu yönde.

Sevgi ve saygılarımla,
Old 27-06-2014, 16:04   #14
Av.Nurgül

Karar

Alıntı:
Yazan sincap
Merhaba meslektaşım,

Ben davayı açtım ve davalı olarak sadece T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu'nu gösterdim, tüm uygulamalar da bu yönde.

Sevgi ve saygılarımla,

Merhaba meslektaşım;

Davalı olarak ''T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu''olarak mı yazdınız. İlgili kamu hastanesi'nin adresini mi belirttiniz peki dilekçenizde. Ben ön başvuru da ilgili il hangisi ise onun kamu hastaneleri genel sekreterliğini yazmıştım örneğin istanbul ili kamu hastaneleri.... şeklinde.Bir de davanızı yeni torba yasa uygulamasına göre ileride maddi tazminatı ıslah edecek şekilde mi açtınız yoksa maddi manevi tazminat tutarlarını net olarak belirttiniz mi? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi