Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiracının yaptırdığı gereksiz masraflar sebebiyle kiralayanın sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2014, 10:01   #1
avdmlylmz

Mesaj Kiracının yaptırdığı gereksiz masraflar sebebiyle kiralayanın sorumluluğu

Müvekkil A kişisine taşınmazını kiralamak için anlaşmış, A kişisi müvekkilin taşınmazını atölye olarak kullanacağından bir pimapen şirketiyle anlaşarak taşınmaza bazı bölmeler vs. yaptırmış daha sonrada A taşınmazı kiralamaktan vazgeçip, pimapenciye de parasını ödemeden kaçmıştır. Bunun ardından pimapenci müvekkil aleyhine irsaliyeli fatura niteliklerini taşımayan bir fatura ile icra takibi başlatmış, müvekkilin itirazı ile takip durmuş ve pimapenci tarafından itirazın iptali davası açılmıştır.
Müvekkil ile pimapenci arasında herhangi bir şekilde hiçbir sözleşme hatta sözlü anlaşma bile bulunmamaktadır.
Müvekkilin taşınmazına yapılan bölmeler kesinlikle müvekkile ekstra bir yarar vs sağlamamaktadır. Pimapenci muhtemelen kiracıyı bulamadığı için müvekkil aleyhine takip başlatmıştır.
Benim sorum; herhangi bir arkadaşımızın elinde bu olayda bana yardımcı olabilecek Yargıtay içtihadı bulunup bulunmadığıyla ilgili. Ayrıca tabi ki görüşlerini belirtmek isteyen arkadaşlarımız olursa görüşlerini dinlemekten de mutluluk duyarım.
Şimdiden teşekkürler, herkese iyi çalışmalar.
Old 14-01-2014, 12:38   #2
Av.mehmet.av

İtirazın iptali davasının reddedileceğini düşünüyorum. Hele bir de müvekkiliniz ile kiracı arasında kira kontratı yapılmışsa sizin açınızdan bir sıkıntı yaratmayacağını düşünüyorum.
Old 14-01-2014, 15:16   #3
avdmlylmz

Mehmet Bey öncelikle teşekkür ederim, ben de davayı kazanmamız gerektiğini düşünüyorum ancak dava bir ilçede olduğu ve bizim ilçe hakimlerimiz de önlerinde örnek olmadan düzgün kararlar veremeyebildiği için en azından bizim olayımıza benzer bir içtihat bulabilirsem yardımı olabilir diye düşünüyorum.
Müvekkil ile kiracı arasında sözleşme dahi yapılmaksızın kiracı ortalıktan kaybolmuş, ancak bu konu ile ilgili şahit bulunabileceğini düşünüyorum. Sonuç olarak küçük yer, herkes birbirini tanıyor.
Old 14-01-2014, 15:24   #4
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan avdmlylmz
Mehmet Bey öncelikle teşekkür ederim, ben de davayı kazanmamız gerektiğini düşünüyorum ancak dava bir ilçede olduğu ve bizim ilçe hakimlerimiz de önlerinde örnek olmadan düzgün kararlar veremeyebildiği için en azından bizim olayımıza benzer bir içtihat bulabilirsem yardımı olabilir diye düşünüyorum.
Müvekkil ile kiracı arasında sözleşme dahi yapılmaksızın kiracı ortalıktan kaybolmuş, ancak bu konu ile ilgili şahit bulunabileceğini düşünüyorum. Sonuç olarak küçük yer, herkes birbirini tanıyor.
Konu ile ilgili karar bilmiyorum ama araştırmakta fayda olabilir. Sonuç alırsam sizinle paylaşırım.
Old 14-01-2014, 15:29   #5
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
T.C. YARGITAY 15. HUKUK DAİRESİ E. 2007/1120 K. 2008/631 T. 5.2.2008

İlgili olabilecek kısım:Yüklenici birleşen dava dosyasında bina ortak yerlerinde yapılan sözleşme dışı ilave imalatları, kanalizasyon, mermer yapım işi, asansör kabini ve dış cephe BTB imalatları olarak bildirmiştir. Dava dilekçesinde sözü edilen ve bina ortak yerlerini ilgilendiren tüm bu kalemler binanın bütününün değerini artırıcı iş kalemleri olup, davacı yüklenicinin bağımsız bölümlerinde de değer artışı sağladığından bu işler yönünden davacının bedel talep etmesi mümkün değildir. Ancak dava dilekçesinde arsa sahiplerine ait bağımsız bölümlere yapılan sözleşme dışı işler bedeli de dava konusu yapılmıştır. Sözleşme hükümlerine göre sözleşmede yer almayan işlerin varlığı halinde yüklenici bu işlerin bedelini zaruri ve faydalı nitelikte ise BK. 413 vd. maddelerinde düzenlenen vekaletsiz tasarruf hükümleri gereğince talep edebilecektir. Nevar ki bilirkişilerce bu yönden bir araştırma ve inceleme yapılmamış, arsa sahiplerinin dairelerine yapılan sözleşme dışı işlerin mevcut olup olmadığı sözleşme hükümlerine göre değerlendirilmeden soyut olarak sözleşme dışı herhangi bir iş bulunmadığından sözedilmiştir. Bilirkişi raporu bu yönüyle hüküm tesisine elverişli olmayıp, yüklenicinin rapora itirazları da gözetilerek arsa sahiplerine ait bağımsız bölümlerdeki sözleşme dışı işler bedeli, vekaletsiz iş görme hükümlerine göre belirlenmeli ve hüküm altına alınmalıdır. Bu yönden taraflar arasında bir anlaşma bulunmadığından sözedilerek birleşen davanın reddi doğru olmamış, kararın bozulması gerekmiştir.

Sebepsiz zenginleşme/vekaletsiz işgörme, Fikir olması açısından.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi