Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Açıklamalı banka dekontunun ispat gücü ve avukata karşı dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-08-2012, 01:43   #1
VURALL

Varsayılan Açıklamalı banka dekontunun ispat gücü ve avukata karşı dava

Açıklayacağım hususta yardımcı olursanır sevinirim. Müvekkilim bir avukata ortak şekilde gayrimenkul almak için baka havalesi yolu ile para göndermiş ve açıklama kısmına "elden borç" yazmış. Avukat parayı daha sonra ödememiş. Bu borç için ilamsız icra yaptık ancak itiraz edildi. İtirazın iptali davası açmayı düşünüyorum ve aralarındaki ilşkiyi bilen 2 tanığımız var.İlk olarak davanın seyri sizlerce nasıl olur? Avukata karşı açacağım bu davada görevli mahkeme hangi mahkemedir ve izlemem gereken usul var mıdır? Var ise nedir? Konu tartışmalı olduğu için iszlere danışmak istedim. Yardımcı olan herkese şimdiden teşekkürler.
Old 18-08-2012, 16:45   #2
thanatos

aşağıdaki yargıtay kararındada belirtildiği üzere banka havalesi ile gönderilen parar borç verme değil, borç ödeme anlamına gelir; meğer havale yapan borç verdiğini kanıtlamazsa. havalenın açıklama kısmı tek başına borç verildiğini kanıtlamayacağını düşünüyorum; ama karşı tarafın havaleyı kabul etmesı ve acıklama kısmına ıtıraz etmemesi ispat yukunu ters cevırır kanaatındeyım. dava aslıye hukuk mahkemsınde acılacak. karşı tarfın avukat olması bırsey degıstırmez. usulude degıstırmez.ancak dava acarken bağlı bulundugunuz baroya bılgı vermelısınız. "su baronun su sıcıl numaralı avukatına alacak davası acacagım, dosya numarasını bılhare bıldırecegım seklınde"
T.C.
YARGITAY
13. HUKUK DAİRESİ
E. 2004/15559
K. 2005/2269
T. 16.2.2005
• İTİRAZIN İPTALİ DAVASI ( Davacının Davalı ile Yaptığı Satım Sözleşmesinde Bedelini Ödeyip Sipariş Ettiği Malların Teslim Edilmemesi Nedeniyle Ödenen Bedel için Yapılan İcra Takibine Vaki İtiraz Nedeniyle )
• SATIM SÖZLEŞMESİ ( İçeriğinde Hiçbir Açıklama Yer Almayan Banka Havale Dekontunun Mevcut Bir Borcun Ödendiğine Karine Olması-Tek Başına Satım Sözleşmesinin İspata Yarayan Belge Olmaması )
• BANKA HAVALESİ ( Ödeme Vasıtası Olması-Hiçbir Açıklama Yer Almayan Havale Dekontunun Mevcut Bir Borcun Ödendiğini Gösterir Belge Olduğunun Kabul Edilmesinin Gerekmesi )
• İSPAT ( Satım Sözleşmesinin Yemin Dahil Her Türlü Delil ile İspat Edilebilmesi-Sözleşmenin Varlığını İddia Eden Davacının İspatla Yükümlü Olması )
2004/m.67
818/m.182
ÖZET : Davacı satım hukuki ilişkisine dayanmaktadır. Davalı ise, davacının gönderdiği parayı aldığını ancak kendisine olan borcuna karşılık gönderildiğini savunmuştur. Davalının bu beyanı gerekçeli inkar niteliğindedir. Öyle olunca davacı gönderdiği paranın sipariş ettiği mal karşılığı olduğu iddiasını kanıtlamak zorundadır. Banka ile gönderilen havale bir ödeme vasıtası olup, mevcut bir borcun ödendiğini gösterir, davacı iddiasını isbata yeterli değildir.
Old 21-08-2012, 23:42   #3
VURALL

Çok teşekkür ederim lehime Yargıtay kararı buldum bir kaç tane dava sonuçlanınca buradan bilgilendiririm tekrar..
Old 22-08-2012, 13:12   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan VURALL
Çok teşekkür ederim lehime Yargıtay kararı buldum bir kaç tane dava sonuçlanınca buradan bilgilendiririm tekrar..

Meslek kuralları 27/2'de yazılı icabı da hatırlayalım.

27/2: Bir avukat başka bir avukata karşı asil ya da vekil sıfatıyla takip edeceği davayı kendi barosuna bir yazı ile bildirir.
Old 28-08-2012, 12:12   #5
av.onuratak

Vurall bey lehe bulduğunuz kararlardan birkaçını paylaşabilir misiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi