Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Eşler birbirinden kira isteyebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-08-2012, 12:46   #1
BERRİN CEVHER ŞANLI

Varsayılan Eşler birbirinden kira isteyebilir mi?

Ben bir yakınımın sorununa cevap bulamıyorum. Konu ile ilgili Yargıtay kararı da bulamadım.

Sorun şöyle, yakınımın eşiyle birlikte ortak tapulu bir evi var. Eşi kadını evden zorla çıkardı ve kadın 1 senedir kirada oturuyor. Bu evin yarısına sahip olduğu için ne tür bir gelir elde edebilir. Ecrimisil mi olur adı yoksa kira mı olur. Evli oldukları için haksız işgal olmaz. Bir kontrat olamayacağı için kira olmaz. Boşanma davası dışında nasıl bir davaya konu olabilir?

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 29-08-2012, 14:42   #2
bilal_gedikci

Sn. Berrin Cevher Şanlı,
Maddi, manevi tazminat olabilir mi acaba?
Ne de olsa ortada haksız bir durum ve zarar sözkonusu.
Old 29-08-2012, 15:37   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan BERRİN CEVHER ŞANLI
Ben bir yakınımın sorununa cevap bulamıyorum. Konu ile ilgili Yargıtay kararı da bulamadım.

Sorun şöyle, yakınımın eşiyle birlikte ortak tapulu bir evi var. Eşi kadını evden zorla çıkardı ve kadın 1 senedir kirada oturuyor. Bu evin yarısına sahip olduğu için ne tür bir gelir elde edebilir. Ecrimisil mi olur adı yoksa kira mı olur. Evli oldukları için haksız işgal olmaz. Bir kontrat olamayacağı için kira olmaz. Boşanma davası dışında nasıl bir davaya konu olabilir?

Şimdiden teşekkür ediyorum.

Hem kiracıya hem eşe ihtar çeker, süre veririm. Kiracıya, bundan sonra kira bedelinin 1/2 sini bana öde, yoksa borcundan kurtulmuş sayılamazsın derim. Eşe ihtar çekerim, (avukat çeker yani) bu zamana kadar ödenmiş kira bedellerinin yarısının ... gün içinde tarafımıza ödenmesini, işleyecek kiraların da yarısının da tarafımıza ödenmesi gerektiğini ihtar ederim. Uyulmazsa ikisine de icra takibi başlatır, cebren tahsile çalışırım.
Old 29-08-2012, 19:10   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Hem kiracıya hem eşe ihtar çeker, süre veririm. Kiracıya, bundan sonra kira bedelinin 1/2 sini bana öde, yoksa borcundan kurtulmuş sayılamazsın derim. Eşe ihtar çekerim, (avukat çeker yani) bu zamana kadar ödenmiş kira bedellerinin yarısının ... gün içinde tarafımıza ödenmesini, işleyecek kiraların da yarısının da tarafımıza ödenmesi gerektiğini ihtar ederim. Uyulmazsa ikisine de icra takibi başlatır, cebren tahsile çalışırım.

Muhteşem bir yanıt. Tabi, müşterek taşınmazda eş değil de, kiracı otursaydı.
Old 29-08-2012, 20:37   #5
Yücel Kocabaş

İhtarname çekilerek,paya vaki müdahalenin önlenmesi ve ecrimisil davası açılabilir. Diye düşünüyorum.
Old 29-08-2012, 21:05   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Muhteşem bir yanıt. Tabi, müşterek taşınmazda eş değil de, kiracı otursaydı.

Çok haklısınız Suat Bey. Adam, kadını evden atıp evi de kiraya verip, kira parasını tek başına alıyor diye okumuşum.
Bir yandan, kendi işlerimi yapmaya çalışırken bir yandan da meslektaşlara cevap vermeye çalışınca dikkatimden kaçmış.
Düzeltmeniz için çok teşekkürler.
Old 29-08-2012, 22:20   #7
printemps

Sayın Şanlı,

Taşınmazın bulunduğu muhitte rayiç kira bedeline göre taşınmazda oturan eşe ihtarname gönderip, belirlenen kira bedelinin yarısını (ayrı yaşamaya başlanılan tarihten itibaren işlemiş ve işleyecek) isteyebilirsiniz. İhtarnamede belirtilen sürede ödenmemesi halinde ecrimisil davası açabilirsiniz. Davada hakim, ayrı yaşamaya başlanılan sürenin tespiti hususunda tanık dinleyecek, ayrıca taşınmazda keşif yaparak bilirkişi marifetiyle rayiç kira bedelini tespit edecektir.Benzer bir davada davayı kısmi açarak, daha sonra bilirkişi tarafından yapılan hesaplamaya göre ıslah ettiğimi belirtmek isterim.

İyi çalışmalar meslektaşım.
Old 29-08-2012, 22:55   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Olaya farklı bir yönden de yaklaşılamaz mı? Evlilik bir sözleşmedir, eşler birbirine karşı özenli olmak, evliliğin kanundan doğan gereklerine uymakla yükümlüdür. Eşini müşterek oturulan evden zorla çıkartan eş kusurludur. Bu kusur temelinde evden çıkarılan eş zorunlu olarak kira ödemektedir, ödenen kiranın tamamı evden atan eşin kusuruna dayalı olup, atılan eş için doğrudan uğranılan bir zarardır. O halde müşterek evin yarı kira parasını istemek yerine, evden atılan eşin ödediği kira parasının tamamının kusurlu eşten "tazminat" olarak istenmesine engel ne olabilir?
Old 29-08-2012, 23:07   #9
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Olaya farklı bir yönden de yaklaşılamaz mı? Evlilik bir sözleşmedir, eşler birbirine karşı özenli olmak, evliliğin kanundan doğan gereklerine uymakla yükümlüdür. Eşini müşterek oturulan evden zorla çıkartan eş kusurludur. Bu kusur temelinde evden çıkarılan eş zorunlu olarak kira ödemektedir, ödenen kiranın tamamı evden atan eşin kusuruna dayalı olup, atılan eş için doğrudan uğranılan bir zarardır. O halde müşterek evin yarı kira parasını istemek yerine, evden atılan eşin ödediği kira parasının tamamını kusurlu eşten "tazminat" olarak istenmesine engel ne olabilir?

Yeni ve doğru soru algım çerçevesinde, ben de bu kanıdayım Üstadım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi