Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Lütfen, Acil! Kira alacağına ilişkin ödeme emrinin bila dönüşü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-11-2009, 19:21   #1
avesrademr

Varsayılan Lütfen, Acil! Kira alacağına ilişkin ödeme emrinin bila dönüşü

Merhabalar,
Tebligata ilişkin bir konuda görüşlerinizi rica edeceğim.
Borçlu bir şirket. Kira alacağı ve tahliyeye ilişkin hazırladığım ödeme emrini öncelikle kira sözleşmesinde kiracının adresi bölümünde yazan adrese tebliğ ettirdim. Şirket yetkilisi kendi ev adresini vermiş. Tabi eve giden tebliğ bila dönmüş.
Sonrasında şirketin işyeri adresi bölümünde yazılı adrese tebligat çıkardım. Bu adres ayrıca kiralayanın borçluya kiraya verdiği taşınmazı. Fakat farklı bir tabela asılmış, borçlu şirketin levhası yok, ama yetkilisi aynı kişi. Tebliğe çıkarırken de ...Şti.nin yetkisisi A.D. şeklinde kişiye tebliği istedim. (Levhanın değiştirildiğini bildiğim için)

Tebliğ yine bila döndü. Posta memuru A.D. ye tebliğ etmeye çalışmış ve A.D. yetkilisi şirketin taşndığını ve yeni adresini bilmediğini söyleyerek imzadan imtina etmiş. Fakat posta memuru Tebligat Yasasında aranan diğer şartı yani kapıya yapıştırma ve muhtara bildirimi yapmamış da bila döndürmüş.

Bu durumda şirket yetkilisi yalan beyanda bulunuyor. Bu konuda suç duyurusunda bulunacağım. Bunun dışında bu yapılan tebligat sizce geçerli midir? Geçerli olabileceğini düşünüyorum zira kişinin ismine gönderdim ve kişinin imtina ettiği yazılı.

Çok acil görüşlerinizi rica ediyorum.
Old 12-11-2009, 20:03   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avesrademr
Merhabalar,
Tebligata ilişkin bir konuda görüşlerinizi rica edeceğim.
Borçlu bir şirket. Kira alacağı ve tahliyeye ilişkin hazırladığım ödeme emrini öncelikle kira sözleşmesinde kiracının adresi bölümünde yazan adrese tebliğ ettirdim. Şirket yetkilisi kendi ev adresini vermiş. Tabi eve giden tebliğ bila dönmüş.
Sonrasında şirketin işyeri adresi bölümünde yazılı adrese tebligat çıkardım. Bu adres ayrıca kiralayanın borçluya kiraya verdiği taşınmazı. Fakat farklı bir tabela asılmış, borçlu şirketin levhası yok, ama yetkilisi aynı kişi. Tebliğe çıkarırken de ...Şti.nin yetkisisi A.D. şeklinde kişiye tebliği istedim. (Levhanın değiştirildiğini bildiğim için)

Tebliğ yine bila döndü. Posta memuru A.D. ye tebliğ etmeye çalışmış ve A.D. yetkilisi şirketin taşndığını ve yeni adresini bilmediğini söyleyerek imzadan imtina etmiş. Fakat posta memuru Tebligat Yasasında aranan diğer şartı yani kapıya yapıştırma ve muhtara bildirimi yapmamış da bila döndürmüş.

Bu durumda şirket yetkilisi yalan beyanda bulunuyor. Bu konuda suç duyurusunda bulunacağım. Bunun dışında bu yapılan tebligat sizce geçerli midir? Geçerli olabileceğini düşünüyorum zira kişinin ismine gönderdim ve kişinin imtina ettiği yazılı.

Çok acil görüşlerinizi rica ediyorum.

Tebligat yapılamamış. Çünkü borçlunuz, "şirket".
Old 12-11-2009, 21:41   #3
E.Polat

Böyle bir olayda memur vasıtası ile tebliğ bir çözüm yolu olamaz mı? Saygılarımla..
Old 12-11-2009, 22:36   #4
avesrademr

Sayın Polat, memur vasıtasıyla tebliğ derken?
Old 12-11-2009, 22:42   #5
enderkc

tebligat bila dönmüş dediğinize göre ortada, geçerli mi, değil mi den ziyade yapılmış bir tebligat yok. Ticaret sicilden şirketin adresini isteyin, tebliğe çıkartın, yine bila dönerse tk 35 hükmünce tebliğe çıkartın.
Old 13-11-2009, 09:07   #6
E.Polat

Alıntı:
Yazan avesrademr
Sayın Polat, memur vasıtasıyla tebliğ derken?

Tebligat Kanunu m. 2: Bir kaç davada ve icra takibibinde( kira alacağına ilşkindi) kişi tebligatı almadığı için icra dairesine yolluk yatırıyorsun o daireden bir memur tebligat yapıyor. Tam ayrıntılarını bilen bir meslaktaş paylaşırsa sevinirim. Tam emin olamadım. Saygılar..
Old 13-11-2009, 10:44   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan E.Polat
Tebligat Kanunu m. 2: Bir kaç davada ve icra takibibinde( kira alacağına ilşkindi) kişi tebligatı almadığı için icra dairesine yolluk yatırıyorsun o daireden bir memur tebligat yapıyor. Tam ayrıntılarını bilen bir meslaktaş paylaşırsa sevinirim. Tam emin olamadım. Saygılar..

Alo-Posta servisinden önce o şekilde bir uygulama vardı.

Soruya dönersek...Ticaret sicilinden adres talep edilip, Teb.K. 35 inci maddeye göre tebligat en sağlam yol...Ben olsam öyle yapardım.
Old 16-11-2009, 20:19   #8
avesrademr

Teşekkür ederim görüşlerini beyan eden tüm arkadaşlara.
Ben sanırım tam olarak ifade edemedim durumu.
Borçlu şirket yetkilisi kira sözleşmesinde yazan adresine tebligat çıkarmama rağmen şirketin orda var olmadığını, taşındığını ve yeni adresini bilmediğini söylüyor. Başka bir levha koymuş muhtemelen memurun da bu yüzden kafası karıştı. Kişi şirket yetkilisi. hatta tebliğ zarfına şirket adı yanına yetkilisi A.D. de yazdım.Memurun bunu imtina kabul edip muhtara ve kapıya bir nüsha bırakması ve tebligatı tamamlaması gerekirdi. Ama yapmamış. Bana kalırsa şirket yetkilisi tebligattan haberdar olduğu için kapıya yapıştırma ve muhtara bırakma vs. gibi usullerin var olmuyor oluşu tebligatı usulsüz yapmıyor. Ne dersiniz?
Old 17-11-2009, 09:42   #9
düzceli81

Tebligat yapılamamışki, usulsüz mü değil mi tartşmasına girelim. Sizin yapacağınız en kolay yol, ticaret sicilinden şirketin adresini icra kanalı ile sordurun, gelen adres ile daha önce gönderdiğin adres aynı ise tebligat kanunu 35. maddesine göre tebliğ isteyin. Memur 35 e göre tebliğ yapmak zorunda. Yani şirket yetkilisi imzadan imtina etse dahi memur kapıya yapıştırmak sureti ile tebliğ edilmiş sayılacaktır. Eğer ticaret sicilinden farklı bir adres gelirse öncelikle o adrese ödeme emrini normal göndereceksiniz, bila tebliğ gelirse bu defa aynı adrese 35 e göre tebliğ isteyeceksiniz.
Old 17-11-2009, 14:13   #10
avesrademr

Alıntı:
Yazan düzceli81
Tebligat yapılamamışki, usulsüz mü değil mi tartşmasına girelim. Sizin yapacağınız en kolay yol, ticaret sicilinden şirketin adresini icra kanalı ile sordurun, gelen adres ile daha önce gönderdiğin adres aynı ise tebligat kanunu 35. maddesine göre tebliğ isteyin. Memur 35 e göre tebliğ yapmak zorunda. Yani şirket yetkilisi imzadan imtina etse dahi memur kapıya yapıştırmak sureti ile tebliğ edilmiş sayılacaktır. Eğer ticaret sicilinden farklı bir adres gelirse öncelikle o adrese ödeme emrini normal göndereceksiniz, bila tebliğ gelirse bu defa aynı adrese 35 e göre tebliğ isteyeceksiniz.

Teşekkür ederim zaten adresini sordurdum bir kaç gün önce fakat merak ettiğim tebligatın memur hatası ile usulsüz hale geldiği bir durum sayılamaz mı bu da? Olayda öğrenme var, haberdar olma var. Bu borçlunun lehine bir durum oluşturmuş. Bu durumda işini bilen her borçlu burada aradğınız kişi ya da şirket yok deyip evrakı almaz ve imzadan imtina ederek memuru şaşırtarak tebliği bila döndürebilir. Memur işini bilse zaten evrakı bila yaptırmazdı. Buna karşı öğrenme esas alınmalı diye düşünüyorum. Aksi durumda borçlu lehine bir durum oluyor, zaman kazanma oluyor. Alacaklı açısından hak zayi bile söz konusu olabilir zira zaman kazanarak taşınabilir siz isterseniz Teb 35'e göre tebliğe çıkarın, borçlunun ikametgahını bilemedikçe alacağınızı nasıl tahsil edersiniz.
Old 17-11-2009, 22:27   #11
LUVİ

sizce memur şirketin vergi levhasına bakabilseydi, ve kişinin kimliğini görebilseydi ve hatta icra dairelerinde UYAP ta şirket bilgileri olsaydı bunlar yasal kayıt sayılsaydı ve hatta tebligat şirketlerin yasal e mail adreslerine yapılabilseydi vb nasıl olurdu ?? Hala ıslak imzacı mantıkla, kaçanı kovalama mantıgıyla yaşatılıyoruz. Borçlu yada davalı kaçıyorsa yakalama ayrıcalığı olmalı, Uyapta hemen hemen tüm yasal bilgiler, nüfus, ticaret, vb olmalı !!! Ve yeni tebliğ usulleri geliştirilebilme. Bizde yakalamaç yada elim sende oynamaya zorlanmamalıyız. saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi