Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mal/para bölüşümleri

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-01-2024, 11:12   #1
Konuk

Varsayılan Mal/para bölüşümleri

Merhaba, öncelikle yardımlarınız ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Eşim boşanma davası açtı bir kaç hususu merak ediyorum.
1- Evliliğin başlangıcından itibaren hesap dökümü istediler, müsrif harcamalarım yoktu. Kartlarımızı öder eksi bakiyeye düşersem bana maaşından para gönderirdi. Burdan yola çıkarak harcamalardan bana borç çıkartılabilir mi?
2- Boşanma davası açıldığı tarihten sonra hesabıma giren maaşım yada paralar hala ortak sayılır mı? Bir miktar para vardı elden aldığım borçlarımı ödedim, bunlar nasıl hesaplanır.
3- Ziynet eşyaları ile eşimin evlilikten önce olan kendisine ait borçlarını (Vergi borcu, üniversite borçları gibi) ödedik. Bunların vergi dairesinden dekontlarını talep etsek ziynetten düşülür mü?(evlendiğimizde çalışmıyordu)
4- Eşimin hesaplarında kıymetli maden birikimlerimiz vardı. Ben bunların satılmasına razı değildim, bunları hesabından çıkardıysa, bunları altın olarak ve güncel kurdan pay edilmesini talep edebilir miyim?
5- Ailesine TL olarak hesaplarından gönderdiği yüklü paralar vardı ve ben bunların altın bazında borç olarak verdiğimizi sözlü olarak söyledim. Bunlar ödenmedi tarafımıza, bunları talep etme hakkım var mı?
5- Üzerime bir ev var, pay edilirken karşı tarafa vermem gereken kısmı toplu olarak veremezsem bir taksitlendirme olur mu? Yoksa direk icradan satılıp pay mı edilir?

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 30-01-2024, 17:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
1- Evliliğin başlangıcından itibaren hesap dökümü istediler, müsrif harcamalarım yoktu. Kartlarımızı öder eksi bakiyeye düşersem bana maaşından para gönderirdi. Burdan yola çıkarak harcamalardan bana borç çıkartılabilir mi?

Evlilik birliği içinde dayanışma için eşlerin birbirine gönderdiği para borç değil ahlaki ödeme olarak değerlendirilmesi gerekir. Fakat dava açmak isteyen elbette dava açabilir. Dava açıldığında dava dilekçesindeki iddiaları dikkate alarak savunma yapmanız gerekmektedir.

Alıntı:
2- Boşanma davası açıldığı tarihten sonra hesabıma giren maaşım yada paralar hala ortak sayılır mı? Bir miktar para vardı elden aldığım borçlarımı ödedim, bunlar nasıl hesaplanır.

Boşanma davası kabul edildiği takdirde mal rejimi boşanma davasının açıldığı tarihte sona ermiş sayılacaktır. Dolayısı ile dava açılışından sonraki gelir ve kazançlar edinilmiş mal değildir. Kişisel maldır.

Alıntı:
3- Ziynet eşyaları ile eşimin evlilikten önce olan kendisine ait borçlarını (Vergi borcu, üniversite borçları gibi) ödedik. Bunların vergi dairesinden dekontlarını talep etsek ziynetten düşülür mü?(evlendiğimizde çalışmıyordu)

Eğer bir takı iadesi davanız varsa, takılarınızı geri ödenmek şartı ile eşinize verdiğinizi kanıtlamanız halinde takı alacağınızın kabulüne karar verilebilir. Ama eğer rızanız ile ve geri almamak kaydı ile verdiğiniz karşı tarafça kanıtlanacak olur ise bu kısma ilişkin davanız reddedilebilecektir.

Alıntı:
4- Eşimin hesaplarında kıymetli maden birikimlerimiz vardı. Ben bunların satılmasına razı değildim, bunları hesabından çıkardıysa, bunları altın olarak ve güncel kurdan pay edilmesini talep edebilir miyim?
Boşanma davası açıldığı tarihte hesapta olan veya olması gereken değerlerin hesapta dursaydı ne kadar olacaktı şeklinde güncellenerek hesaplanması uygun olacaktır.

Alıntı:
5- Ailesine TL olarak hesaplarından gönderdiği yüklü paralar vardı ve ben bunların altın bazında borç olarak verdiğimizi sözlü olarak söyledim. Bunlar ödenmedi tarafımıza, bunları talep etme hakkım var mı?
Kural olarak boşanma davasının açıldığı tarihte mevcut mallar davaya konu edilir. Bunun istisnası: Davadan önceki 1 yıl içinde yapılan olağanüstü bağışlar ve süre sınırı olmaksızın diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastı ile yapılan devirlerdir. Bu şekildeki mali değerler sanki elden çıkartılmamış gibi güncel değerleri hesaplamaya dahil edilir.

Alıntı:
5- Üzerime bir ev var, pay edilirken karşı tarafa vermem gereken kısmı toplu olarak veremezsem bir taksitlendirme olur mu? Yoksa direk icradan satılıp pay mı edilir?

Mal rejimi tasfiye davasında mahkeme alacaklıya ne kadar para ödeneceğine karar verir. Davalı mahkemeden ödemelerinin uygun bir süre ertelenmesini isteyebilir.

Alıntı:
1. Ödeme ve ertelenmesi

TMK MADDE 239.- Katılma alacağı ve değer artış payı ayın veya para olarak ödenebilir. Ayni ödemede malların sürüm değeri esas alınır; bir mesleğin icrasına ayrılmış birimler ile işletmelerin ekonomik bütünlüğü gözetilir.

Katılma alacağının ve değer artış payının derhal ödenmesi kendisi için ciddi güçlükler doğuracaksa, borçlu eş ödemelerinin uygun bir süre ertelenmesini isteyebilir.

Aksine anlaşma yoksa, tasfiyenin sona ermesinden başlayarak katılma alacağına ve değer artış payına faiz yürütülür; durum ve koşullar gerektiriyorsa ayrıca borçludan güvence istenebilir

Bu borç yasal sürede ödenmediği takdirde alacaklı icra takibi yapabilir, usule uygun olarak taşınmaza haciz uygulayabilir ve taşınmazın satışını isteyebilir. Satışta elde edilen miktardan borç ve masraflar ödenir, kalan kısım borçluya iade edilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi