Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

EdİnİlmİŞ Aİle Konutunun 3. KİŞİye Devrİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-07-2012, 13:36   #1
Avukatrecep

Varsayılan EdİnİlmİŞ Aİle Konutunun 3. KİŞİye Devrİ

Müvekkil ile eşi 2002 den sonra evleniyor ve bir daire satın alıyorlar. Başka ev veya daireleri yok. Karşı taraf boşanma davası açmadan önce kendi üzerine olan daireyi 3. kişiye devrediyor. Devralan kişide boşanma davasında şahitlik yapıyor. Evi alır iken 2008 yılında benden borç para aldı bunu ödeyemeyince evi bana verdi şeklinde. Benim sorum şu ; Aile konutunun devrinin iptali için mi dava açmalıyım, Katkı payı için dava açıp 3. kişiyi davaya ihbar mı etmeliyim ? Eğer 3. kişi de bu daireyi devretmişse açacağımız iptal davası konusuz mu kalır. Ve bu durumda 3. kişiyi katkı payı davasında davaya dahil edemezmiyiz . Bu durumda neler önerirsiniz. Bu arada karşı tarafın başka bir malvarlığı da yok
Old 15-10-2012, 17:08   #2
avrecepefe

Alıntı:
Yazan Avukatrecep
Müvekkil ile eşi 2002 den sonra evleniyor ve bir daire satın alıyorlar. Başka ev veya daireleri yok. Karşı taraf boşanma davası açmadan önce kendi üzerine olan daireyi 3. kişiye devrediyor. Devralan kişide boşanma davasında şahitlik yapıyor. Evi alır iken 2008 yılında benden borç para aldı bunu ödeyemeyince evi bana verdi şeklinde. Benim sorum şu ; Aile konutunun devrinin iptali için mi dava açmalıyım, Katkı payı için dava açıp 3. kişiyi davaya ihbar mı etmeliyim ? Eğer 3. kişi de bu daireyi devretmişse açacağımız iptal davası konusuz mu kalır. Ve bu durumda 3. kişiyi katkı payı davasında davaya dahil edemezmiyiz . Bu durumda neler önerirsiniz. Bu arada karşı tarafın başka bir malvarlığı da yok

Sevgili Meslektaşım,
Aynı konuyla ilgili araştırmalarım devam etmekle birlikte, B.K 18 hukuksal sesebiyle açabileceğiniz tapu iptali ve tescil davalarının Asliye Hukuk Mahkemelerinde açılacağı bellidir. Ancak kanaatimce TMK 229/2 gereğince açacağınız Katılma alacağı davasında (bu dava için boşanma kararının kesinleşmesi şarttır)davanızın 3. kişiye ihbar edilmesini, ayrıca 3. kişiye yapılan devrin Katılma alacağından kurtulmak kastıyla olduğu ve dolayısıyla 3. kişinin adına olan tapu kaydının iptalini isteyebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 19-10-2012, 11:15   #3
Avukatrecep

Üstad verdiğin cevap için teşekkürler, bu arada ben davamı açtım, henüz davayı 3. kişiye ihbar etmedim. bu davada 3.kişiyi Davayı ihbar usulü bildiğimiz usul müdür. Ayrıca 3. kişi de daireyi diğer bir kişiye devretmiş. Davanın akıbeti açısından bu husus önemli mi.
Old 24-10-2012, 08:54   #4
avrecepefe

Alıntı:
Yazan Avukatrecep
Üstad verdiğin cevap için teşekkürler, bu arada ben davamı açtım, henüz davayı 3. kişiye ihbar etmedim. bu davada 3.kişiyi Davayı ihbar usulü bildiğimiz usul müdür. Ayrıca 3. kişi de daireyi diğer bir kişiye devretmiş. Davanın akıbeti açısından bu husus önemli mi.
Sevgili Meslektaşım,
TMK 229/2 gereğince açılacak davada davayı 3. kişiye (bu arada 3. kişiden devralan kişiye de) ihbar edebileceğinizi düşünüyorum. Açmış olduğunuz bu davada ihbar koşulunu yerine getirirseniz ve katılma alacağınızı davalı eşten alamaz veya eksik alırsanız bu defa TMK 241 uyarınca açacağınız davada avantajlı olursunuz. İhbar usulü HMK da düzenlendiği biçimiyledir. Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi